здатний бачити далі і бути проніцательнєє будь-якого з них;
уміє брати на себе ініціативу;
визнаний арбітр в міжособових відносинах;
не боїться риски (ухвалювати рішення - означає ризикувати).
Хіба психологічний портрет жінки - м'якою, пасивною, загадковою - не повна протилежність намальованому вище? Прекрасна ілюстрація до сказаного - дошлюбні відносини полови. Чоловік, завойовуючи жінку, заповзятливий, напористий, йде напролом, ігноруючи зміни в "серці красуні, схильному до зради". Це його якість - завойовника, лідера у відносинах полови - розповсюджується і на службові відносини.
Лідерство - поняття багатопланове (як пиріг з тришаровою начинкою). Перший план - професійні якості: другий - ступінь інформованості (і уміння здобувати інформацію) і третій - емоційна сфера. Що стосується професіоналізму і інформованості, тут на висоті обидві підлоги. З емоціями складніше. Слабка стать випереджає в цьому відношенні чоловіків. Жінки більш непередбачувані (горезвісна "жіноча логіка"), частіше схильні до зміни настроїв, вважають за краще оцінювати співробітників за принципом "подобається - не подобається", не можуть зосередитися на одній проблемі, відмовившись від всього останнього, і так далі і тому подібне
Звичайно, ніхто не звинуватить Маргарет Тетчер в невмінні зосередитися, або у відсутності ділової хватки. Та все ж виключення тільки підтверджують правило: фундаментальна різниця між чоловічою і жіночою психікою існує.
Жінок-керівників можна класифікувати таким чином:
"Чоловік в спідниці"
У жінок цього типу емоційна сфера розвинена слабо, і вони намагаються компенсувати "недостачу" жорсткістю, підкресленою авторитарністю у відносинах з підлеглими. Комплекс емоційної неповноцінності примушує їх брати за зразок не дуже педантичних у виборі засобів, самовпевнених, прагматичних колег - представників сильної підлоги. Товаришам по службі такого керівника не позаздриш: "чоловік в спідниці" веде своїх підлеглих по виробничому життю залізною рукою, та ще в "їжакових рукавицях".
Вільнодумство, обмін думками виключаються в корені. У такому колективі панує етична духота, прокидаються гірші сторони людської натури - заняття склоками, підлабузництво. З "чоловіком в спідниці" співробітничають, як правило, малокваліфіковані працівники; професіоналам тут нічого робити. Але якщо трапилося так, що ваш начальник - з цієї когорти і у вас є вагомі підстави миритися з таким станом речей, пам'ятаєте: Будь-яка службова помилка викликає у "чоловіка в спідниці" стрес. І ваше завдання - перевести розмову з площини скандалу в діалог, по можливості конструктивний. Для цього вам перш за все знадобиться уміння мовчати (поки не пройде гроза) і дар переконання (не забувайте про прагматизм "чоловіка в спідниці").
"Добра мама"
Ця категорія жінок-керівників - пряма протилежність описаної вище. Тут все будується на емоціях. Особиста чарівливість - один з головних робочих "інструментів" "доброї мами". Стиль її звернення до підлеглим - "хлопчики", "дівчатка", "давайте жити дружно". "Добра мама" сверхліберальна, і тому в колективах, очолюваних нею, мало-помалу запанував хаос. Всі висловлюють свою точку зору, ігноруючи думку сусіда, а погоджувати їх і вибрати єдино вірну нікому: диригент ("добра мама") розчинився в оркестрантах (підлеглі), і симфонія перетворюється на какофонію.
Якщо ви трудитеся під керівництвом "доброї мами" і проте твердо вирішили присвячувати свій робочий час роботі, поводьтеся зі своїми проблемами не до сотовариша, а безпосередньо до неї. При цьому спробуйте як можна емоциональнєє живописати своя пропозиція, опускаючи деталі і технічні подробиці. Якщо їй сподобається, як ви говорили, вона неодмінно вникне в те, про що ви тлумачили з таким жаром. Природно, будучи керівником, "добра мама" вимушена пред'являти претензії підлеглим. Виглядає це зразково так: "Я стільки роблю для вас! Як вам не совісно" (без кінця брати відгули... затримувати звіт... годинами висіти на робочому телефоні...). Заспокоїти засмучене начальство не складає труднощів - варто лише звернутися до його (її) відчуттів: "У метро була така тиснява..."
"Ситуативний"
Тип жінки-керівника впритул примикає до попереднього типу, тільки гасло "Давайте жити дружно" змінявся гаслом "Все для перемоги!" Жінка-керівник цього типу ~ ентузіаст. Вона буквально горить на роботі: приходить раніше всіх і йде останньою. Робочий стіл її завален паперами, де "важливі" перемішані з "неважливими", а "термінові" - з "довгоиграючими". Такі ж хаотичні її відносини з підлеглими: начальник "ситуативного" типу може раптом забути, хто за що відповідає, до якого терміну повинен бути виконаний той або інший проект і так далі Для людей, звиклих до розміреного, неспішного ведення справ, це суще покарання. Але якщо ви твердо знаєте свої службові обов'язки і в стані спокійного роз'яснити їх - все не так вже погано. "Галерею" жінок-керівників можна, зрозуміло, продовжити. Будь-який з вас з легкістю зробить це, пригадавши свого начальника. Можливо, помянув її при цьому не дуже добрим словом.
І проте жінка-керівник не тільки не поступається своєму колезі чоловічої статі, але багато в чому і перевершує його, тому що:
Вона твердіше відстоює інтереси колективу, будучи спочатку - і на роботі теж - "хранителькою вогнища"; легше йде на поступки під час переговорів; щедріше оплачує працю підлеглих, знаючи із власного досвіду (господині будинку) почому фунт відважна; "вирощує" бізнес терпляче, як дитини, без стрибків і авантюр, тому очолювана жінкою справа (підприємство) стабільніше. Крім того, одвічна жіноча тяга до охайності і чистоти рятує жінку-начальника від докорів в дріб'язковості і прискіпливості. А душевна грація жінки дозволяє їй віддавати накази в манері, що не зачіпає нічиєї самолюбності.
www.mc.com.ua