По-перше, розберись у стосунках з «вічним боржником». Щиро дай сам собі відповідь на питання, а чи є ця людина, яка постійно просить в борг, але ніколи не віддає, взагалі твоїм другом (чи подругою)? Можливо, він просто використовує тебе у власних цілях: для того, щоб, наприклад, придбати собі щось, купити путівку на відпочинок, в барі увечері посидіти і так далі, тут прикладів можна привести багато.
По-друге, така поведінка зовсім не свідчить про гарні манери і вихованість.
По-третє, запитай себе, а що зробила особисто ця людина хорошого для тебе, чим допомогла, в чому підтримала? Тверезо оціни ситуацію.
Для того, щоб зберегти дружні взаємини і свій гаманець, ти повинен переступити через свою незручність і попросити друга повернути взяті гроші. Будь наполегливим і твердим! Запитай прямо і відверто, коли твій друг збирається віддати борг, і не треба робити ніяких тонких натяків! Інакше грошей тобі не бачити.
Пам'ятай, що проблеми твого друга - це не твої проблеми і не тобі їх вирішувати. Звичайно, ти можеш допомогти (та й повинен як друг) десь порадою, ділом, навіть грошима. Але при цьому, завжди обговорюй терміни, в які твій друг повинен повернути взяту суму. Якщо ж ти не в змозі відмовити другу, коли він черговий раз займає грошей
і не віддає, скажи йому, що у тебе «фінанси співають романси», що ти сам зараз
у скрутному фінансовому положенні.
Донеси до свого друга, що, якщо вже він пообіцяв повернути гроші до певного числа, він зобов'язаний це зробити. Адже всяка домовленість - справа честі!
Якщо людина, якій позичаєш гроші і не друг тобі зовсім, а просто добрий знайомий, - нехай напише розписку про точну суму грошей, яку бере в борг, зі вказівкою термінів повернення. Так нікому з вас не буде ніяково, і у тебе з'являються всі шанси повернути гроші назад.
Якщо ти даєш у борг крупну суму, відразу ж обговори, скільки в місяць тобі повинні будуть повертати грошей, і вкажи кінцевий термін виплати всієї суми боргу.
Буває так, що борг тобі начебто завжди повертають, але звертаються за «кредитом» з «завидною» постійністю. Подумай, може у такої людини вже просто виробилася звичка постійно жити у борг. Якщо так воно і є, то своїми відмовами ти зможеш допомогти йому позбавитися від шкідливої звички.
У мене був один «близький» приятель, якого я пару разів виручав в «критичних» фінансових моментах житя. Такі моменти виникали чомусь о другій годині ночі. Я не ставив питань, навіщо йому потрібні були гроші — хіба мало буває складних ситуацій. Так от після цього, у нього з'явилася погана звичка, не соромлячись дзвонити мені додому о будь-якій годині ночі і просити виручити «востаннє», причому на мої прохання більше цього не робити, не було жодної реакції. Природно, терпіння моє було не безмежним, і одного разу він дістав відмову. Пряма така відповідь, що, по-перше, він розбудив о третій годині ночі всю мою сім'ю, що ніяких грошей я йому не дам, і не тому навіть, що у мене їх немає, а просто тому, що поступає від по-свинськи і не має совісті абсолютно. Наступного дня з боку «приятеля» повіяло холодом, ігнорування було написане на обличчі. На цьому наші товариські стосунки і закінчилися.
Про що я власне ні грама не жалкую. Потім з'ясувалося, що він був великим любителем нічних ігор в казино, але це вже інша історія.
http://www.zevsportal.ru/