Вами маніпулюють, якщо:
- виказуючи прохання, використовують прийоми, які зачіпають ваші почуття або особливості характеру ("Ти - добрий(а), окрім тебе нема на кого покластися!..");
- применшують своє значення ("У мене це ніколи не вийде так добре, як у тебе!..");
- грають в байдужість ("Тобі видніше!");
- вдаються до прихованої агресії ("Якщо не зайдеш до мене сьогодні - я захворію!").
Ви маніпулюєте, якщо:
- прагнете викликати жалість і співчуття до себе ("Я сьогодні так втомилася, а вдома не прибрано...");
- уникаєте говорити про своє бажання прямо ("У нашої сусідки така красива шуба... Напевно, її чоловік дуже любить...");
- перебільшуєте роль співбесідника ("Це можеш оцінити тільки ти!").
Основні типи маніпуляторів
- Диктатор. Домінує, розмовляє в наказовому тоні, схильний переоцінювати свої сили, робить все, щоб управляти своїми жертвами.
- Ганчірка. Звичайно - жертва диктатора і його пряма протилежність. Перебільшує свою чутливість, пасивно мовчить, має схильність до забудькуватості.
- Калькулятор. Зводить в культ необхідність все і всіх контролювати. Обдурює, ухиляється, хитрить, схильний до повторної перевірки дій інших.
- Хуліган. Перебільшує свою агресивність, жорстокість, недоброзичливість, управляє людьми за допомогою різного роду погроз.
- Славний хлопець. Створює видимість підвищеної дбайливості, любові, уваги. "Вбиває" своєю добротою і цим в будь-якому конфлікті набагато перевершує прямолінійного Хулігана.
- Суддя. Критичний, нікому не вірить, повний обурення і звинувачень, насилу прощає помилки.
- Захисник. Повна протилежність Судді. Підкреслює свою підтримку і поблажливість до помилки, співчуває всім понад всяку міру, позбавляє "підзахисного" можливості встати на власні ноги і вирости самостійним. Замість того, щоб зайнятися власними справами, піклується про потреби інші.
Як уникнути маніпулювання?
- Необхідно зрозуміти і прийняти правила гри, яку вам пропонують.
- Якщо ви відчуваєте, що вас хочуть використати в корисливих цілях, - поставьте свої умови.
- Нічого не обіцяйте. Візьміть час на роздуми.
- Обдумавши ситуацію, говоріть про свої бажання прямо і чесно. Упевненість в собі і незалежність знижує можливість маніпулювати вами.
Відмовляти завжди важко: на цьому багато в чому і будує свої розрахунки гравець в кішки-мишки. А ви і не відмовляйте. Не говоріть "ні". Існує одна чарівна фраза, яка нейтралізує будь-які домагання - і тонкі, і грубі. Ось вона: "Боюся, ти переоцінюєш (можна - перебільшуєш) мої здібності (ресурси, можливості)". Маніпулятор напевно з жаром кинеться доводити, що це не так, він стовідсотково упевнений у вашій щедрості і уважності, і прозорливості, і великодушності... Але момент упущений - котячі очі вже блиснули, чорний циліндр фокусника виразився явно. Тепер можете не поспішаючи переходити до так званого "пасивного захисту": не реагуйте на домагання зовсім. Можливо, ви недостатньо зрозуміли або навіть недочули. Переведіть розмову на іншу тему. "Пригадайте", що вас чекає терміновий дзвінок, а справ безліч і треба бігти. Маніпулятор, швидше за все, відійде від вас збентежений.
http://buket.ck.ua/