Серйозним вивченням "боді-ленгвіджа" вчені займаються приблизно з середини 70-х, хоча мова жестів - найстародавніша зі всіх існуючих. Професор Бердвіссл встановив, що в середньому словесне повідомлення складає менше 35% від загальної інформації, яку ми одержуємо від співбесідника. Інші 65% - жести, інтонація, тон голосу. Учені зафіксували і навчилися розшифровувати більше 1000 безсловесних знаків і сигналів. Знання цих знаків допоможе нам краще розуміти оточуючих.
Наприклад, якщо вам треба щось у когось попросити, супроводжуйте свої слова рухом руки так, щоб долоня була повернена вгору. Положення відкритої долоні - довірливий незагрозливий знак. А ось положення долоні вниз може привести до зворотного ефекту. У людини, якій ви адресували прохання, може з'явитися відчуття, що їй наказують. А кому сподобається, щоб ним командували? Природно, вам відмовлять. А жест "вказуючого перста" приведе до ще більш небажаного ефекту. У вашого співбесідника виникає бажання чинити опір жорстким вказівкам. Отже якщо ви не начальник, що роздає по повному праву накази направо і наліво, краще не використовуйте цей жест при розмові.
Важливо не тільки "контролювати" реакцію співбесідника, але і відстежувати її. Всім нам періодично доводиться виступати перед аудиторією. Якщо ви добре орієнтуєтеся в матеріалі, вам легко буде трохи змінити план доповіді залежно від реакції аудиторії. Спочатку ваші слухачі можуть нагадувати істуканів: спина напружена, голова прямо. Така поза говорить про нейтральну оцінку того, що відбувається. А зараз постежте за людьми в залі. Побачили, що у багатьох голови нахилені вниз, а інші збирають з одягу невидимі ворсинки? Значить, люди втомилися, і треба переходити до простішої частини доповіді, залиште складні для розуміння викладення на потім. А ось якщо голови нахилені до плеча, можете бути впевнені - ви їх зацікавили.
Будь-якій сварці легше запобігти, ніж потім розбиратися з наслідками. Постежте за вашими співбесідниками. Якщо людина негативно відноситься до того, що твориться навколо, вона інстинктивно захищається. У дитинстві ми ховалися за мамину спідницю, якщо були чимось налякані або незадоволені. У зрілому віці люди придумують витонченіші засоби для того, щоб сховатися від негативної дії. Один із способів - скласти руки в замок на грудях. Таким чином людина ніби закривається від зовнішнього світу. А заразом і захищає життєво важливі органи, якщо обстановка нагнітається (цей прийом дістався нам "в спадок" ще від предків). Якщо ми не хочемо явно показувати, що відчуваємо дискомфорт, замок може бути "створений" однією рукою: зап'ясток стуляється на передпліччі іншої руки. А вже якщо ви побачите, що співбесідник не тільки склав руки в замок, але і стиснув кулаки, - постарайтеся якнайшвидше згладити гострі кути. Такий жест свідчить про агресію, так ми ніби готуємо себе до бійки.
Для того, щоб уникнути таких критичних ситуацій, потрібно створити необхідну обстановку під час бесіди. Зробити це досить легко, достатньо сфокусувати погляд на потрібній точці. Це автоматично "програмує" вашого візаві на певний тон і хід розмови.
- Так, уявивши на лобі трикутник і дивлячись прямо в його центр, ви розташовуєте співбесідника до ділової бесіди. Спокійної, розміреної, рівноправної. Але дещо прохолодної і відчуженої, як, загалом, і належить діловим переговорам.
- Погляд на рівні перенісся - соціальне спілкування. Обстановка вільніша, розкутіша, довірливіша.
- А вибравши точку нижче за підборіддя, ви настроюєте співбесідника на так звану інтимну бесіду. Розмовляючи з близькими вам людьми, спробуйте сконцентрувати погляд на нижній частині їх лиця. Це трохи розрядить атмосферу, у людини не створиться враження, що ви сторонитеся її або намагаєтеся командувати.
КУРІННЯ:
- Людина палить, випускаючи дим вгору, і при цьому закидає голову - перед вами Лідер, який хоче показати свою перевагу.
- Струмінь диму, випущений вниз, говорить про скритність, підозрілість або поганий настрій;
- Часте скидання попелу з сигарети - людина знаходиться в пригнобленому стані.
- Дужка окулярів в роті - жест, що демонструє бажання побути наодинці з собою;
- Протирання окулярів перед тим, як щось сказати, говорить про те, що співбесідник вимагає максимальної уваги до своїх слів;
- Людина, яка знімає і надягає окуляри, дає зрозуміти, що хоче виграти час на роздуми;
- Окуляри, спущені на кінчик носа - ознака агресії.
- "Американська поза" - ноги на столі - говорить про почуття власності;
- Якщо людина стоїть, зіпершись об косяк дверей вашого будинку або кабінету, вона дає зрозуміти, що претендує на вашу територію.
http://buket.ck.ua/