Не дивлячись на складнощі, які виникають у будь-якої людини, що зіткнулася з необхідністю «забути», це зробити можна. Обговоримо ті способи, які допоможуть Вам розлюбити і знайти душевний спокій.
Робота з причиною.
Існує вірогідність, що людина своєю присутністю поряд з Вами виконувала важливу функцію, допомагала задовольняти якусь насущну потребу, тому і була вибрана Вами. Можливо, це потреба в увазі, в безпеці, яку вона могла забезпечувати, в розділенні відповідальності у Вашому житті, у виправданні своєї поведінки або стилю мислення (якщо вона «одна» Вас в чомусь розуміла) – варіантів маса. Подумайте, чи могло таке бути? Якщо так, то варто прислухатися до себе і знайти інші способи задоволення тієї ж потреби. Наприклад, любов і розуміння можна шукати у друзів, заводити нові знайомства, якщо коло нинішніх друзів обмежене і не може дати того, що Вам зараз потрібне. Взагалі постарайтеся в даний період Вашого життя якомога більше спілкуватися з людьми, не замикатися в собі. Адже потреби, пов'язані з людьми, можна задовольнити тільки за допомогою людей.
Зміна мислення.
Згідно теорії когнітивно-поведінкової психотерапії, в основі емоцій, що випробовуються людиною, лежить неправильна, неадекватна реальність мислення. Звідси висновок: щоб змінити відчуття і емоції, потрібно змінювати сам стиль мислення, працювати з непродуктивними думками, які виникають, – замінювати їх на реалістичніші. Наприклад, думку про повинність («Я повинен любити/бути коханим!», «Я повинна мати партнера!») необхідно замінювати на думку про перевагу («Я б хотіла мати партнера, але зовсім не зобов'язана», «Добре було б любити/бути коханим» і т.п.). Це дозволить понизити ступінь вираженості емоції і наблизити її до такої, яка буде адекватна ситуації.
Часто людина закохується не в реального партнера, а в його образ, що ідеалізується, тому наше основне завдання – наблизити цей образ до реального. Це можна зробити за допомогою знаходження у людини серйозних недоліків, пошуку його психологічних проблем. Ваше завдання – деромантизувати образ коханого. Чи так він прекрасний? У будь-якої людини є недоліки, так вже ми влаштовані. Постарайтеся знайти якомога більше таких недоліків і концентруйтеся саме на них, коли в голову проникатимуть думки про нього. Деякі психологи пропонують деромантизувати образ людини, представляючи її в безглуздих ситуаціях: наприклад, в туалеті, або в клоунському ковпаку і сімейних трусах перед аудиторією, або з жіночим макіяжем на серйозному обличчі.
Справитися з любов'ю допомагає також уявне проговорювання причин неможливості бути разом. Уявіть собі, що було б насправді з Вами, якби ви одружилися: згущуйте фарби в тій області, де натрапите на неприємні моменти (зради, пізні приходи додому, неприємні для Вас звички і т.п.).
Деякі вважають, що для того, щоб розлюбити людину, треба забути її і все, що з нею пов'язано. У цій статті я представляю іншу позицію – забувати не треба! Це частина Вашого життя, Вашого безцінного досвіду, забути який не так-то просто, та і не потрібно. А що з ним робити? Пропрацювати, переоцінити, по-новому поглянути на цей складний, але такий важливий досвід. Будь-який досвід в тій чи іншій мірі може бути корисним.
В той же час після того, як Ви змогли пропрацювати цей досвід, прагніть думати про нього рідше. Як тільки відчуваєте, що думка про цю людину знов підкрадається – присікайте її в корені! Негайно міняйте тему внутрішнього монологу, займіться чим-небудь, що зажадає від Вас хорошої концентрації уваги, щоб Ви не змогли відволікатися на думці про нього.
Кінцевим результатом Вашої внутрішньої роботи повинно стати наступне: необхідно, не дивлячись на всі її недоліки, пробачити і в думках відпустити цю людину. Ця поставлена крапка завершить важливий період вашого життя, і Ви зможете почати новий – етап без цієї людини. Саме відчуття внутрішньої незавершеності не дає нам спокою і повертає в пам'яті хворобливий досвід спілкування з об'єктом любові.
Зміна поведінки і зовнішньої обстановки.
Внутрішня робота з думками повинна підкріплюватися зовнішньою – зміною поведінки і створенням сприятливих зовнішніх умов для прощання з любов'ю. Приберіть або викиньте його речі, перестаньте шукати те, що нагадує про нього і його життя. Перестаньте шукати з ним зустрічей, прагніть по можливості повністю виключити будь-які контакти. Не дарма свідчить відоме прислів'я: «З очей геть – з серця геть!»
Спорт і інші активні заняття (танці, бойові мистецтва і ін.) допоможуть Вам позбутися негативних емоцій, що накопичилися, агресії і просто не дадуть впасти Вашому тонусу, а значить, в якійсь мірі обережуть Вас від можливих депресій. Підтримуйте рівень свого настрою. Не давайте собі падати духом, думайте про позитивне, слухайте приємну і ритмічну музику, веселіться і ходіть на різні заходи з друзями.
Коли відносини рвуться, завжди звільняється час і місце в серці. Їх потрібно зайняти іншими речами, причому неодмінно цікавими: новими або давно забутими, але приносячими радість заняттями, інтересами, хобі.
Народна мудрість знову поспішає до нас на допомогу: «Клин клином вибивають». Нові відносини, нові відчуття – це те, що може безповоротно витіснити старі надії і біль. Головне при цьому пам'ятати: не варто шукати людину, схожу на колишнього коханого. Це створить ризик непотрібних спогадів про нього або Ви знову наступите на ті ж граблі – навіщо Вам це?
Час – хороший лікар. Воно пройде, і Ви раптом відчуєте, що думаєте тепер про цю людину все менше, відчуття потихеньку остигають і менше турбують Вас. Подякуйте собі за роботу, яку Ви змогли виконати. І з полегшенням поставте жирну крапку!
http://shkolazhizni.ru/