Які відносини можна назвати «зайвими»?
Є такий тип людей, які упиваються своїми благодіяннями і при цьому люблять поміркувати про те, що ті, кого вони облагодіяли, суцільно паразити, і відносини ці «в один бік», і «коли ж все, нарешті, закінчиться?!».
Насправді самі «добродійники» залежать від своїх «паразитів» вельми сильно: не стане «паразитів» - кому вони допомагатимуть? Кого рятуватимуть? Кого, врешті-решт, почнуть називати «паразитами», тонко натякаючи, на те, що самі вони в білому фраку і при німбі?
В даному випадку «зайві» люди зовсім не зайві, вони необхідні як повітря. Але є і інші ситуації, коли відносини дійсно починають нагадувати валізи із старими сковорідками - руки зволікають, а користі ні на гріш.
Наукової класифікації таких відносин немає, але спробувати розбити їх на групи за типом «паразитичної дії» можна.
Паразит звичайний, безкорисливий
Людина, яка вам абсолютно не цікава. Колись вас щось зв'язувало, але час пройшов - тепер навіть поговорити немає про що. Проте, він регулярно дзвонить, призначає зустрічі, дарує подарунки тридцять третин необхідності на Новий рік (ви як людина інтелігентна не можете у відповідь не «віддарувати»).
У чому шкода? Така людина забирає силу-силенну часу, навантажує зайвою нецікавою інформацією, яку необхідно пам'ятати (а то незручно може при наступній розмові вийти). В результаті вам може не вистачити ресурсів на дійсно потрібних, але менш настирливих людей.
Як позбутися? Звільнитися від безкорисливого паразита досить просто. Головне усвідомити, що він вам дійсно не потрібний, перебороть інертність звички і просто почніть присікати його спроби відняти ваш час. Краще, правда, робити це поступово, щоб не уславитися хамом.
Паразит злісний
Він використовує вас як злив для свого негативу. Дзвонить в стані депресії, і ви утішаєте його усю ніч. Дзвонить п'яний, повідомляє, що втратив ключі, і ви біжите через півміста його рятувати. Ви сидите з ним тижнями, коли його кинула дівчина (найзабавніша ситуація виходять, коли ви і є та дівчина). А через декілька років виявляється, що ви виконували функцію сміттєпроводу, який потрібний лише для того, щоб позбутися від грязі і помиїв. Коли все добре, він про вас і не пригадає.
Утримує в таких відносинах безліч чинників. Тут і бажання бути «рятівником» і «утішником», і відчуття провини («ах, як же такого бідолаху кинути? хто ж я після цього буду?»), і реальне бажання допомогти.
У чому шкода? Образливо одного прекрасного дня виявити, що ті, кому ви давали в борг, заможніше за вас. Той, хто годинами ридав у вас на плечі, встиг відвідати всі модні клуби і театри і тому подібне Ви ж за ці роки лише вимоталися, не отримавши нічого натомість.
Як позбутися? Звільнитися від відносин із злісним паразитом неважко: досить проявити мінімальну жорсткість. До речі, недоотримавши звичну дозу співчуття, любителі скаржитися на життя не завжди розривають відносини. Досить часто вони просто міняють стиль спілкування і стають прекрасними приятелями або навіть друзями.
Пам'ятаєте, що допомагати варто тільки тим, хто, дійсно, хоче щось змінити в своєму житті. А сміттєпроводом бути не варто - від цього псується характер і запах карми. І найголовніше: від сміттєпроводу до стерв'ятника один крок.
Стерв'ятник
Мова йтиме про людей, яким цікаві тільки наші неприємності. Ні, вони не зловтішаються, уважно вислуховують і навіть співчувають, але, спілкуючись з ними раз у раз, починаєш обговорювати все більше і більше своїх проблем, про половину з яких до розмови з розуміючим і жалісливим стерв'ятником поняття не мав. І, що набагато гірше - проблеми ці негайно матеріалізуються.
У чому шкода? Шкода такої комунікації очевидна - на жалість і увагу до своїх нещасть підсаджуєшся не гірше, ніж на наркотик. А стерв'ятники часто приймають роль отаких доморослих гуру, які не тільки пошкодують і оцінять, але і вирішать всі проблеми (досвід підказує, що від їх порад проблеми множаться як таргани в шлюбний сезон).
Як позбутися? Відмовитися від таких відносин досить складно. Універсальний захист один - розповідати про свої проблеми тільки перевіреним вірним друзям і не захоплюватися жалістю до себе.
Співзалежність
Співзалежністью називають залежність від знаходження в тісних зв'язках з людиною страждаючою алкоголізмом, наркоманією або іншими девіаціями. Від цього виду «зайвих» відносин страждають обидва учасники. Зайві родичі
Трапляється, що один з вищеописаних видів «зайвих» відносин пов'язує нас з родичами. В цьому випадку бажано перевести відносини в розряд «потрібних» (або хоч би спробувати), звичайно це не так вже і складно.
Якщо ж не вдалося знайти точок перетину, можна піти у внутрішню еміграцію - акуратно виконувати всі споріднені обов'язки, до мінімуму скорочуючи близьке спілкування.
Очевидніше всього співзалежність з алкоголіками. Всі ми бачили жінок, які розлучаються з одним п'яницею, присягаються, що більше взагалі на мужиків дивитися не будуть, а вже на тих, що п'ють і поготів, а через півроку виходять заміж за чергового хронічного алкоголіка.
Найяскравіша ілюстрація зустрілася мені в одному з московських наркологічних диспансерів в особі зігнутої сивої старенької з тремтячими руками (як з'ясувалося пізніше, їй не було і п'ятдесяти). Вона із сльозами розповідала молодим практиканткам про жахливий алкоголізм свого сина: «Дівчатка, ви просто представити не можете! Ну так п'є! Так п'є! Ноги вже від пияцтва віднялися! Лежить, а все одно п'є її прокляту, паскуда така!». «Пробачите, а що ж він п'є? Де бере-то?» - резонно запитали ми. І отримали класичну відповідь співзалежного: «Ну, як же! Я і приношу. Жалко ж його, мучиться.»
У чому шкода? Співзалежні відношення шкідливі для обох. Складно відмовитися від пияцтва, коли всі емоції твоєї близької людини зосереджені на твоєму пороку. Якщо, коли ти засипаєш в калюжі біля під'їзду, тебе заносять в будинок, миють, укладають в тепле ліжечко, а наступного дня влаштовують сцену гідну всіх мексиканських серіалів разом узятих, а за тиждень тверезості хіба що посуд вимити попросять. Тому для вирішення проблеми першим до психолога повинен звернутися співзалежний.
Ознаки співзалежності:
- занижена самооцінка, відчуття, що єдине, на що ти придатна - знімати вечорами черевики з чоловіка, що підгуляв;
- постійна потреба «рятувати», причому розповсюджується це не тільки на свою сім'ю, але і на все оточуюче - від бездомних собачок до великих колективів (співзалежні часто бувають головами різних суспільств: батьківських, будинкових, в захист суспільної моралі і ін.);
- постійне бажання контролювати життя близьких, підозри, що діти теж зіп'ються, навіть якщо вони ще в молодшій школі, а то і в дитячому садку;
- постійний страх, що улюблений алкоголік отруїтися, не знайде дорогу з бару, що, якщо з ним розвестися, він негайно загине в страшних муках;
- заперечення своєї співзалежності: ось цей пункт найважливіше подолати, щоб справа зрушилася з мертвої точки.
Як позбутися? Самостійно позбутися від співзалежності надзвичайно складно. Буде потрібна допомога психолога.
***
Як немає необхідності тягати з собою валізу із старими сковорідками, так немає і необхідності продовжувати відносини, що зжили себе. Але важливо разом з водою не виплеснути дитину. Іноді складається враження, що наші приятелі докучливі, що у нас давно закінчилися теми для розмов, але якщо раптом вони зникнуть, може виявитися, що вони були зовсім не зайвими, а відносини зовсім не порожніми.
Автор: Джінна Літінськая
Джерело: medportal.ru
Переклад: buket.ck.ua