Зрозумійте і підтримайте дітей
Цікавість підлітків до протилежної статі цілком природна. Батькам варто хвилюватися якраз через її відсутність, а не навпаки. Існує фізичний та емоційний вік. У період побачень якраз емоційний вік служить показником фізичної зрілості і є набагато важливішим у стосунках. Дорослішання у підлітковому віці відбувається по-різному. Одні у 13 років емоційно стійкі, ніби їм виповнилося вісімнадцять. А деякі й у 18 років поводяться, як немовлята. Тому важко однозначно сказати, в якому віці можна починати зустрічатися з протилежною статтю. Дослідження доводять, що 13% школярів почали ходити на побачення у 13 років. Також з’ясувалося, що 5% вперше “серйозно” закохувалися у 12-річному віці, а 9% — з 13 років. Якщо враховувати, що дівчата дорослішають раніше від своїх однолітків-юнаків, то виходить, що хлопці вперше починають ходити на побачення ще до статевої зрілості. На запитання: “В якому віці, по-вашому, можна призначати побачення?” 11% підлітків припускають, що з 13–14 років, а 67% погоджуються з віком 15–16 років. Решта вважають, що побачення мають починатися у віці 17–18 років.
Батькам варто знати, що навіть коли їхня дитина емоційно зріла, то життєвого досвіду їй все одно бракуватиме. Тому варто приділити якомога більше уваги культурі стосунків і не залишати все на призволяще. Повна вседозволеність ні до чого хорошого не приведе. У такому випадку потрібно контролювати взаємини між хлопцем і дівчиною, але робити це треба мудро і без тиску. Можна запропонувати провести разом сімейне свято чи виїхати за місто на відпочинок. У вас буде можливість подивитися на стосунки ваших дітей зі сторони. Таким чином ви матимете змогу вчасно застерегти їх від необачностей, підказати, пояснити, підтримати, запобігти непорозумінням чи негараздам. Сувора заборона теж недопустима. Вона може викликати у підлітка агресію, непокору, і призведе до того, що ви раз і назавжди втратите довіру своїх дітей, тому дійте виважено і з розумінням.
Мистецтво спілкування
Якщо ви починаєте обживати світ побачень, передусім навчіться спілкуватися з тим, до кого небайдужі. Зазвичай тут виникають дві проблеми. По-перше, в розмовах чоловіків як правило переважають теми машин, спорту, роботи, жінок. Сама манера бесіди в загальному не дуже делікатна, якщо не сказати більше. Коли розмовляють жінки, то це в більшості обговорення вбрання, своїх знайомих, стосунків з чоловіками, рецептів, рукоділля. Вони більш потайливі. Ясно, що розмова саме про такі речі виявиться взаємонудною. Особисте ставлення до представника протилежної статі набагато важливіше від порад відносно тем для бесіди. Якщо юнакові небайдужі почуття дівчини, то він нізащо не допустить грубощів ні в розмові, ні в жартах. Він робитиме такі запитання, які виявлятимуть її прихильність. Чоловік, який говорить на побаченні лише про свої досягнення чи вдалі угоди, нудний. Ніхто не вважатиме його цікавим співрозмовником. Так само жінка, яка обмежується розмовами про зачіски, плаття, прихильність до однієї подруги, одночасно висміюючи усіх інших. Хлопець опиняється “не в своїй тарілці”, чуючи щось подібне.
На деякий час їм обом треба забути про свої інтереси і вислухати одне одного.
Починаючи розмову, уникайте запитань, які припускають однослівні відповіді. Якщо ви запитаєте: “Ти любиш піцу?”, то у відповідь почуєте “так” або “ні”. І зовсім іншими можуть бути відповіді, якщо запитати: “Розкажи мені, що ти більш за все любиш їсти?” У вас з’явиться можливість продовжити розмову, підхопивши відповідь: “А ще що ти любиш?”, або “А як ти дивишся на це?”, “Розкажи, будь-ласка, детальніше”. Подібні запитання дають змогу одному говорити про те, що подобається іншому. Диск-жокеї, репортери такого роду запитання перетворили на мистецтво. З їх допомогою вони дізнаються про масу цікавих подробиць для своєї аудиторії. Так чом би й вам не освоїти це мистецтво?
Необхідно зосередитись і звернути всю свою увагу на інтереси вашого друга. А коли ви зосереджені на комусь іншому, то забуваєте про свою невпевненість. Якщо ви панічно сором’язливі у спілкуванні з другом чи подругою, постарайтеся відключитися від себе і думайте лише про співрозмовника. Така, здавалося б, дрібничка значно покращить ваші стосунки.
Алла ЯРЕМОВИЧ, психолог.
http://www.ogo.ua