До мене на прийом останнім часом приходять люди, які страждають від „нудьги життя”. Це не можна назвати депресією. Не можна охарактеризувати, як втрату смислу життя. Це зовсім не схоже на небажання жити. Такі люди відчувають себе роботами, які виконують стандартну, завчасно задану програму життя і лише підкоряються командам: „треба”, „необхідно”, „повинен”, „мусиш”. Такі люди просто скаржаться на те, що їм нудно жити, вони не отримують від життя задоволення.
От ми і перейшли до ключового словосполучення у проблемі цих людей, а саме: отримання задоволення. Опитавши достатню кількість людей, віком старше тридцяти років, що приходять на психологічні консультації, починаєш дивуватися.
Одноманітність їхнього життя просто „з’їдає” їх. Здавалось би, найнадійніший тил – це сім’я, робота, діти. Але більшість із них не отримують від цього задоволення, а лише „проживають година за годиною” свій відведений життєвий час.
І перед ними у всіх постають питання: Як розвіяти нудьгу життя? Як подолати одноманітність? Що робити, щоб повернутися до юнацької життєвої радості?
Давайте разом спробуємо розібратися у цих питаннях.
По-перше, треба звернути увагу на те, що з вами відбувається, захотіти змінити своє життя. Для цього дайте відповідь на наступні запитання: як давно ви перестали відчувати радість життя? З чим це може бути пов’язано? Які ви бачите в цьому причини?
Дуже часто з описаним вище станом можуть бути пов’язані стреси, серйозні психологічні травми. У цьому випадку я раджу не працювати вам з ними самостійно, а звернутися до психолога. Якщо ви відповісте, що все відбулось якось непомітно, поступово, то ви можете продовжити роботу над собою.
Отже, по-друге, сконцентруйте свою увагу на тому, що у цьому житті приносить вам задоволення? Що дозволяє себе відчувати щасливим? Це можуть бути будь-які речі, вчинки, слова, люди. Це може бути все, що завгодно. Подумайте над тим, що колись вам подобалося, чим ви захоплювалися? Згадайте те, чого б вам хотілося?
Зрозумійте, що життя не закінчилося у всіх його прекрасних проявах – воно може бути яскравим постійно. Адже ваше життя залежить тільки від вас. Спробуйте відшукати своє задоволення в подіях, що вас оточують. Спробуйте навчитися кожен раз зауважувати і відчувати задоволення.
Як це зробити? Є багато способів повернути радість життя і „вилізти із сірих буднів”. Для початку навчіться жити не за наказами (навіть, і власними), типу: треба, зобов’язаний, мушу. Будь-який наказ (якщо він і є розумним, з свідомого погляду), викликає внутрішній дискомфорт, супротив, протидію. Ці відчуття можуть бути непомітними для дорослої людини, адже з дитинства вона їх чула і підкорялася так довго і старано, що вже сама собі почала наказувати і примушувати. Ці самі речі можна виконувати з більшим позитивним відтінком, більшим задоволенням і бажанням, якщо вони звучатимуть приблизно так: хочу це зробити; мені було б корисно це здійснити, я беру відповідальність на себе і ін.
Вже за таких умов сприйняття світу, ви одразу перестанете відчувати себе в „клітці” і „вийдете на свободу”. З розумінням того, що ви живете по бажанню, з користю для себе, приходить відчуття внутрішнього комфорту, не замкненості простору, легкості обов’язків.
Знайдіть для себе задоволення у всьому, що вас оточує, у кожній хвилині життя. Один мій знайомий поставив за мету помічати навколишню красу. Так ось він звертав увагу не тільки на оточуючу природу, людей, але і на дрібнички, які ми часто не помічаємо. Він отримував задоволення від красиво застеленого ліжка, насолоджувався гарною музикою у транспорті, декором чашечки з кавою, оформленням вечері і ін. Незабаром він захопився мистецтвом фотографії, почав відвідувати різноманітні художні виставки. Тепер знайомий і не згадує про те, що життя може не приносити задоволення – адже задоволення ми самі собі створюємо.
Ви можете наслідувати приклад цього чоловіка, лише змінивши своє захоплення. Відкрийте по-новому для себе якесь хобі, зверніть увагу на щось, здавалось би, буденне, але таке прекрасне і приємне в потенціалі. Наприклад, смак, здоров’я, краса тіла, уміння, почуття і ін.
Обов’язково контролюйте свої успіхи, запам’ятовуйте власні перемоги. Шукайте однодумців, збирайтеся разом. Добре було б, якби вашим захопленням перейнялись члени вашої сім’ї.
І останній крок, який є результатом всіх ваших старань. Це вміння відчувати задоволення у всьому. Через деякий час ви вийдете на такий рівень сприйняття світу, коли все, що вас оточує зможе приносити вам задоволення. І, якщо тепер задати вам запитання, з якого починалася ця розмова, то очевидно, що ваша відповідь буде такою: „Моє життя – це все прекрасне, що мене оточує: найцікавіша робота, найпрекрасніша сім’я, найулюбленіші діти і багато чого іншого”.
20minut.ua