Але і 40 - це далеко не межа. Жінки ставлять рекорд за рекордом: одна народила в 65, інша - в 66. Звичайно, навряд молоді мами такого поважного віку стануть звичним явищем. Але ці випадки як найкраще ілюструють загальну тенденцію: народжують все пізніше і пізніше. Тенденція тенденцією, тільки ось з жіночим організмом нічого не поробиш. Природою йому відведено дуже мало часу на те, щоб дарувати життя: фертильний період закінчується до 50 років, але вже до 30 здібність до зачаття дитини падає, а після 40 практично сходить нанівець. Природа несправедлива, але мудра. Кожен прожитий рік підвищує вірогідність ускладнень при вагітності і пологах, і це зрозуміло: накопичуються хвороби, організм молодше не стає. Значить, народжувати треба раніше.
Коли краще народжувати?
На думку сучасних лікарів, оптимальний вік для народження дитини у кожної жінки свій. Хоча, звичайно, є якийсь загальний віковий діапазон, який можна вважати якнайкращим для дітонародження. Раніше їм рахували початкову частину статевої зрілості, тобто період з 20 до 25 років, на перше місце ставлячи чинник біологічного здоров'я. Але навряд можна однозначно визначити, на які роки доводиться його розквіт. Здоров'я не складається з окремих статичних компонентів: хороші яєчники, хороша шийка матки і так далі. Та і хто сказав, що нирки, наприклад, у всіх здоровіші у 20 років, а не в 30? Тут є важливіший момент. У 20 у жінки дійсно молодий організм, але це не значить, що вона біологічно дозріла для дітородіння. Це складний процес, що включає багато чинників. І один з них полягає у тому, що жінка повинна відчути бажання народити дитину. І це неможливо, напевно, до 25 років. Але у когось воно може з'явитися, наприклад, і в 38.Чому не в 20?
У кожної з тих, що не народили "вчасно" є своя причина. Треба вивчитися, знайти хорошу роботу, закласти міцні матеріальні основи. Так міркують одні. Хтось дуже вимогливий до батька майбутньої дитини - і пошук потенційного тата затягується на багато років. У когось з віком з'являється нова сім'я, де хотілося б мати загальних дітей. Так хіба мало що ще може трапитися в житті, у тому числі і трагічного. Для багатьох з ухваленням рішення народити, на жаль, починається відлік другого відстрочення: бажана вже вагітність не наступає, ставиться діагноз «безплідність», і лікування його теж вимагає часу. Але надія не залишає навіть тих, хто давно переступив 40-річний рубіж.Плюс на мінус дає мінус?
Фахівці знаходять деякі позитивні моменти в пізніх пологах: жінка відноситься до вагітності свідоміше, ретельно виконуючи всі рекомендації, вона може більше дати своїй дитині і в матеріальному плані, і в плані виховання. Як правило, і батьки в сім'ях з пізніми первістками готові більше сил і час віддавати малюку. Вагітність як би оновляє весь жіночий організм: і що жінка зовні стає молодше і красивіше - це точно. Учені навіть встановили чисто медичний аспект позитивного впливу пізніх пологів: вони знижують ризик виникнення раку яєчників. Але на кожен плюс знайдеться свій мінус. Психологи говорять, що в зрілому віці у жінки вже склався певний життєвий стиль, в який дитина не завжди вписується, звідси постійне нервування. Акушери точно знають, що частіше виникає необхідність удаватися до кесаревого розтину. Потрібно пам'ятати і про те, що з віком через довге запобігання вагітності зростає можливість погіршення слизової, гормональних порушень. Давно відомо, що відкладання пологів «на потім» підвищують ризик розвитку раку грудей. Статистика невблаганно свідчить і про те, що підвищується вірогідність народження дітей з невиліковними захворюваннями, зокрема з синдромом Дауна. Правда, сучасні методи діагностики можуть попередити виникнення багатьох проблем.Так добре це чи погано - пізні пологи?
Жоден гінеколог не порадить жінці свідомо відкладати народження дітей після 30 років. Одні вважають за необхідне, у що б то не було переламати ситуацію, і відговорюватимуть від рішення обзавестися дитиною, якщо "вже пізно". Інші наполягають на тому, що кожна жінка має право сама вирішувати, як їй жити і коли народжувати дітей. Задача медиків - попередити про можливі ризики і постаратися мінімізувати їх.Чому в 30 краще, ніж в 20?
Ось що думає на цю тему керівник Центру корекції розвитку дітей раннього віку НДІ педіатрії і дитячої хірургії, доктор медичних наук Олена Кешишян: «Я вважаю, що золота вікова середина для пологів - це десятиліття від 25 до 35 років. Народжувати з 18 до 25 - це ще нічого, як і до 40 з невеликим. Пізніше - погано, також як і раніше 18. Жінці в 35 вставати вночі до дитини у багато разів простіше, ніж в 20. Їй значно цікавіше займатися його розвитком. Їй не хочеться гуляти з друзями, бігти на танці. Для неї дитина комфортна. Взагалі, 20-річній мамі значно важче в спілкуванні з ним, ніж 30-річної. І потім 30-річні батьки - і мами, і тата - це особливим світлом осяяні люди. Я суджу по тих з них, хто звертається в наш центр. Вони дуже уважні до всього, що пов'язане з їх дитиною. Що стали батьками в 20 з невеликим взагалі мало що ще розуміють і прагнуть, як правило, перекласти всі проблеми на бабусь».Мамині роки = здоров'я малюка?
Прямої залежності - чим більше вік мами, тим гірше здоров'я дитини - немає. І світовий досвід говорить про це. Я бачу, що патологія особливо яскраво виражена у дітей, народжених зовсім юними, при небажаній вагітності, і вона частіша зустрічається, коли мамі сорок і більше. Але не катастрофічно часто. Значно важливіше за вік інше: добре відходжувати вагітність, менше боятися. Вагітність - не хвороба. Вона визначається природою і двома людьми, які люблять один одного і в любові це роблять, а медицині потрібно тільки допомогти їм. Їх право обирати, в якому віці це робити, і чекати, коли природа їм це дасть. Чим свідоміше буде відношення до народженню дитини, тим менше буде хворих дітей.Мадонна та інші з немовлятами
Народжувати дітей ближче до 40 - не така вже рідкість серед знаменитостей. Співачка Мадонна народила первістка в 38 років, а другу дитину - за п'ять днів до свого 42-річчя. До 37-го дня народження піднесла собі подарунок актриса Джулія Робертс, ставши нарешті мамою двох близнят. У цьому ж віці, завершивши 13-річний роман з Х'ю Грантом, народила актриса і модель Елізабет Херлі. Вона довго добивалася, щоб продюсер і мільйонер Стівен Бінг визнав себе батьком дитини: довелося удатися до тесту ДНК. У 40 вперше пізнала щастя материнства Ким Бесингер. Голлівудська зірка Сьюзан Сарандон, породивши первістка в 39 років, встигла стати багатодітною матусею: третю дитину вона народила в 45. У цьому ж віці у дружини британського прем'єра Черрі Блер з'явилася на світ четверта дитина. Цікаво, що вона не тільки "чоловікова дружина", але і процвітаючий адвокат. Серед наших знаменитостей не побоялися на 40-річному порозі народити Олена Свірідова, Лариса Гузєєва, Ірина Хакамада, Олена Проклова. Правда, у всіх це не перші діти.