Отож, якщо ви з дружиною вирішили народити дитину, тобі доведеться ще до зачаття позбутися всіх шкідливих звичок. Хочеш здорового малюка – покинь курити й забудь про чарку. Якщо дружина зібралася до гінеколога, не гай часу і відвідай андролога. А на облік у жіночій консультації ліпше ставати обом. Картку заведуть, звісно, на ім′я дружини, але до акушера-гінеколога сходіть разом.
– Під час першої зустрічі він розповість усе, що потрібно знати і майбутній мамі, і татові, – пояснює Світлана Демчук, регіональний координатор українсько-американського проекту «Разом до здоров′я». – Чоловік має врахувати, що під час вагітності змінюється не лише фізіологічний, а й психологічний стан жінки. Вона може стати надзвичайно вразливою, іноді – надміру дратівливою. І це потребуватиме від нього неабиякого терпцю. Важливо не тільки принести банан, але й разом погуляти, сходити до лікаря, піти в магазин.
Якщо у дружини токсикоз, не сподівайся, що вона з першими променями сонця зіскочить з ліжка, аби приготувати тобі сніданок. Не полінуйся прибрати в помешканні, попрати, потіш її животик вітамінами та правильним раціоном.
ЙОМУ ПОДОБАЄТЬСЯ ТВІЙ ГОЛОС
Під час занять у Школі відповідального батьківства тобі розкажуть, як треба бути вагітним удвох: правильно спілкуватися з малюком, доглядати за вагітною дружиною, а головне – поводитися під час пологів. Адже не лише мама має говорити зі ще не народженим малям і читати йому казочки на ніч. Щодня обирай час для того, аби поділитися з дитиною думками та враженнями. Фахівці стверджують, що в животику ліпше сприймається саме татів голос – його тембр маляті подобається більше, ніж мамин. Скористайся цією перевагою і налагоджуй контакт!
– Присутність чоловіка на заняттях у «Школі мам» потрібна ще й тому, що його навчать, як зменшити больові відчуття під час переймів, як контролювати дихання дружини та які точки треба масажувати, – переконує Світлана Леонідівна. – Навіть коли чоловік тільки обійме дружину, погладить, поцілує, їй буде легше перетерпіти біль. Крім того, сімейні пологи сприяють народженню здорових малюків і запобігають ускладненням.
КОЛИ ВСЕ ПОЧАЛОСЯ...
Як правило, це буває зненацька. Звечора ти планував, як уранці спокійнісінько прокинешся, поснідаєш, підеш на роботу, а вночі тебе розбудила перелякана дружина зі словами: «Здається, почалося...» – і дім став шкереберть. Ти так чекав цієї миті, ніби й готувався, а тепер не знаєш за що хапатися.
Передусім угамуй паніку і зосередься. Спакуй сумки зі змінним одягом та взуттям для себе й дружини, захопи кілька комплектів для малюка, візьми обмінну карту (її видають, коли дружина стає на облік у ЖК) та паспорт. Якщо встигнеш – заскоч у душ і приготуй бутерброди (зазвичай пологи – процес тривалий: від кількох годин до цілої доби, тому хтозна, коли повернешся додому). Далі – біжи в гараж або викликай «швидку». Пригадай, як учили правильно сидіти в авто під час переймів, підказуй дружині та контролюй періодичність у неї больових відчуттів.
Коли приїхали у пологовий, перший етап посвяти у батьки завершився. А тоді – як у кіно. Згадуєш усе, чого тебе навчили, активно допомагаєш, бігаєш в аптеку, масажуєш, періодично спантеличуєш акушерку запитаннями і… чекаєш...
ТИ ЦЕ ЗРОБИВ!
Коли ВІН (або ВОНА) з′явиться на світ, ти будеш приємно шокований. Бо це завжди несподіванка: якщо пологи тривають кілька годин, якоїсь миті виникає відчуття, що вони ніколи не закінчаться. Та саме тоді, як правило, все й стається. Малюка кладуть мамі на живіт, і вас обох огортає хвиля неймовірного щастя, ніжності й любові. Ви жадібно вдивляєтеся у крихітні оченята, намагаєтеся розгледіти кожну складочку і, можливо, навіть упізнати кожен «своє»: «мої ручки», «а мої ямочки на щічках», «а поглянь, носик кирпатий, як у тебе»...
Вітаємо, тепер ти ТАТО! Дві години, що їх доведеться ще побути у пологовій залі, минуть швидко. Твого малюка поважать, поміряють й оглянуть, вперше прикладуть до маминих грудей. Зачувши його перший крик, ти усміхнешся з відчуттям гордості. Ти ЦЕ зробив. І лише тепер зрозумієш, наскільки втомився, хочеш їсти й... спати. А потім – телефонні дзвінки, привітання та сльози радості: «Три вісімсот! Справжній богатир!», «У мене – дівчинка! Така красуня!»...
ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО
У тебе нині інше життя. Ти по-новому дивишся на світ, по-новому відчуваєш його. Радісно готуєшся до того, що за кілька днів кохана разом із малям приїдуть додому і ви будете разом. Безсонними ночами й у щасливі миті. У радості та горі. З купою невипраних пелюшок, походами у поліклініки, біганиною аптеками, першими зубчиками, кроками і словами. І вже за кілька років тобі доведеться шукати відповіді на інші запитання: «Тату, а чому хмарка так високо? А як равлик залазить у свою хатинку? А звідки беруться діти?»
Цей фільм може мати й інший сценарій: коли ти не наважився йти на пологи або найвідповідальнішої миті знепритомнів, або ж дружині довелося робити кесарів розтин і тобі першому поклали малюка на живіт. Хоч як там складеться, але тепер ти ТАТО. І нехай увесь світ зачекає, коли твій синочок плаче, а донька просить почитати книжку.
Ірина Голь
http://www.simya.com.ua