З одного зернятка виходить близько двадцяти міліграмів борошна, це означає, що для випічки одного батона потрібне борошно від помелу приблизно 10 тисяч зерен.
Хліб є одним з основних джерел вуглеводів, забезпечує близько 1/3 добової потреби в білку, до 25% - в калію і фосфорі, більше половини - в залізі; містить вітаміни групи В. Норма для дорослої людини, не зайнятої фізичною працею, - приблизно 300-350 г хліба на день, проте ця кількість може мінятися залежно від віку, виду діяльності людини, маси тіла, індивідуальних особливостей організму, кількості і складу інших продуктів, що входять в раціон харчування.
Біологічна і харчова цінність хліба і хлібобулочних виробів не знижується при черствінні. Злегка зачерствілий і підсушений хліб навіть легше перетравлюється. Вміст в хлібі харчових речовин (білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і ін.) залежить від виду, сорту борошна і використовуваних добавок.
Найкращий хліб - з цілого зерна. Це не означає, звичайно, що в хлібі запечені цілі зерна. Як правило, для випічки використане борошно, що містить всі цінні для харчування складові: велика кількість вітамінів групи Б, мінеральні речовини, ненасичені жирні кислоти, ферменти. Таке борошно дорожче за звичайне, звідси і відповідні ціни на такий хліб.
Лікарі давно радять їсти продукти з цілого зерна. Чому? Вони захищають від карієсу і парадонтозу, оскільки їх потрібно добре прожовувати. Завдяки цьому масажуються і зміцнюються ясна. При цьому рясно виділяється слина, що очищає зуби і забезпечує їх мінеральними речовинами.
Будьте уважні: не всякий чорний хліб, що пропонується на полиці магазину, дійсно випечений з цілого зерна. Часто хліб просто забарвлений в темний колір буряковим соком, солодовим екстрактом або згущеним соком цукрового очерету. Привабливі назви, а також приліплені зовні зернятка або насіння зовсім не гарантують, що для випічки використовували дійсно цільнозернове борошно.
Не гарантують високої якості хліба і приватні пекарні, де встановлено нове обладнання: тут не завжди дотримуються технології виготовлення, нерідко купують дешевше борошно . Додадуть до неї "покращувачі", розпушувачі, щоб тісто швидше підходило, і хліб виходить дуже м'яким і пишним. Але подібне "поліпшення" хліба веде до втрати ним смаку і хліб розсипається або погано ріжеться. До того ж нове обладнання не покращує, а деколи погіршує хліб: у духових шафах він випікається швидше. Але швидко не означає краще: випечений з житнього борошна хліб за складом неоднорідний, безформний, зі світлими вкрапленнями... Не відповісти на питання, чи свіжий хліб, продавець просто не має права. Дата його виробництва, година діставання з печі записані в документації. За прийнятими правилами вважається так: термін придатності пшеничного хліба - не більше 24 годин, житнього - не більше двох діб.
Поради, до яких варто прислухатися:
* не купуйте непривабливий хліб. Якщо у батона або круглого хліба горбиста кірка, значить у ньому є всякі домішки або ж його "поліпшили". Не беріть плоский хліб. Такий буханець кислий на смак. І вже зовсім не варто купувати хліб зеленуватого кольору - це означає, що він не пропечений і до того ж в ньому багато солі;
* не купуйте хліб, що погано пахне. Якщо батон має гнилісний, або затхлий запах, це ознака того, що борошно, з якого він зроблений, заражене картопляною паличкою. Нічого, окрім шкоди, він вашому шлунку не принесе. Інша ознака, по якій можна виявити її наявність: відламайте шматочок хліба, і якщо його м'якоть тягнутиметься і липнутиме до пальців, в тісті точно є картопляна паличка
* не купуйте хліб в разних булочних. Намагайтесь брати у одного і того ж продавця - у того, у якого ви вже купували хороший хліб.
http://ostriv.in.ua