- Згідно з Мадридським договором, в Європі шампанським має право називатися лише вино, виготовлене з трьох сортів винограду: шардоне (chardonnay), піно нуар (pinot noir) і піно меньє (pinot meunier), вирощених у провінції Шампань, - розповідає кореспонденту “ВЗ” сомельє Євген Іванов (на фото). - Всі решту вина називатися шампанським не мають права, хоча в народі ігристе вино, яке відкорковують зі звуком та димком, прийнято називати шампанським. Знавці оцінюють шампанське за багатьма критеріями. Про якість “розповідають” і пляшка, і корок, який може бути виготовленим як з коркового дерева, так і з синтетики – за новими технологіями. Відкорковуючи пляшку, крутіть не корком, а пляшкою. Від того, чи слухається корок – також залежить якість. І найбільше “розкажуть” про шампанське бульбашки, які й заслужили всенародну любов. У якісному шампанському вони підніматимуться від легкого дотику до бокалу навіть тоді, коли він простояв на столі протягом всієї вечірки. Але пляшку шампанського потрібно допивати за вечір і не залишати на ранок, бо тоді це вже буде не шампанське, а лише його... тінь. Отож пийте до дна!
Чи знаєте ви, що...
за допомогою шампанського можна схуднути – завдяки “жирознижуючим” властивостям вуглекислого газу, ферментів і фруктових кислот. “Поліруючи” споживання аскетичних страв фужером сухого шампанського (не більше 500 мл на добу), можна позбутися трьох-чотирьох кілограмів за місяць;
нескінченно довго можна споглядати гру бульбашок у шампанському. Цей спосіб медитації до того ж передбачає дегустацію, тому дуже приємний. А світло-солом’яний колір напою з легким зеленкуватим відтінком позитивно впливає на психіку;
для виробництва справжнього шампанського використовуються лише три сорти винограду: шардоне, піно нуар, піно меньє. Позначка на етикетці Blanc de blanc означає, що у пляшці – шардоне, Blanc de Noirs – два інші сорти винограду, без позначок – всі три сорти винограду. Якщо на етикетці зазначено рік випуску – ви тримаєте в руках millessime – шампанське вдалого на урожай року;
психологи стверджують, що ставлення до шампанського говорить про ступінь зрілості особистості. До певного віку в людини виробляється смак, завдяки якому можна оцінити вишуканий букет і з’являються фінансові спроможності, які дозволяють зробити вибір на користь ліпшого.
До речі...
Шум і піна, які супроводжують відкорковування пляшки, – моветон. Прийнятним є легкий хлопок і димок. Прокручувати слід не корок, а пляшку.
Крижане шампанське не покаже свого смаку й аромату. Оптимальна температура – 7-10 градусів.
Комбінувати шампанське зі солодощами – помилка. З десертами співзвучне лише солодке шампанське. А сухе любить компанію твердих та жирних сирів. Можна до білого шампанського подати біле м’ясо і морепродукти, до червоного – червоне м’ясо, рожеве смакує з качкою, ягням чи телятиною. Чим дорожче шампанське – тим вишуканіша страва має бути до нього.
Існують три страви, до яких шампанське категорично не подають – суп, оселедець і яєшня.
Шампанське – як справжня коштовність – не терпить сусідства з іншими спиртними напоями, тож не варто його поєднувати...
Розливати шампанське у низькі пузаті бокали – добровільно позбавити себе відчути повноцінну гаму гастрономічного й естетичного задоволення. Вузькі й високі фужери допомагають усім складникам проявитися.
Фірмовий рецепт коктейлю «Кір Рояль» від Євгена Іванова
Змішайте у фужері 50 мл персикового лікеру, 100 мл ігристого білого брюту та додайте дві краплини біттера “Ангостура” (усі складники можна придбати у спеціалізованому алкогольному магазині). Розмішайте вміст. Фужер можна прикрасити шматочком персика чи тим, що шепне ваша фантазія.
http://www.wz.lviv.ua