Дуже важлива частина підготовчого етапу – продумування відповідей на запитання, які, скоріше за все, ви почуєте. Зрозуміло, що ці відповіді повинні не тільки надавати вам впевненості у собі, але і підвищувати ваші шанси на успіх. Серед таких запитань:
· Що ви можете розказати про себе? (коротка розповідь, мінімум автобіографії, максимум – навичок і досвіду, корисного для нової роботи)
· Чому ви обрали нашу компанію? (можливості росту,..)
· Які ваші сильні сторони? (перш за все - риси, корисні для організації)
· Які ваші слабкі сторони? (негативні риси, які мають і позитивний аспект)
· Чому ви хочете отримати цю роботу? (“продайте” себе)
· У чому ми виграємо, якщо приймемо вас?
· У вас є ще якісь запитання?
· Чи маєте ви інші пропозиції роботи?
· На яку заробітну платню ви розраховуєте?
Відповідь на останнє запитання часто стає проблемою. Людину, яка назве дуже низьку платню, скоріше за все, будуть вважати поганим спеціалістом. Людину, яка оцінить себе зависоко, - надто амбіціозною. Людина, яка вгадала або дізналася про реальну платню за таку посаду в компанії, виявляється, не використала усіх можливостей – можливо, вона могла би отримувати більше. Тому варто торгуватися. А для цього – задавати т.зв. змістовні “атакуючі запитання”. Ці запитання повинні враховувати істинні інтереси роботодавця і ситуацію конкретної співбесіди. При вміло поставлених запитаннях за певний час роботодавець сам запитує, чи влаштує вас певна платня, і тепер ситуація у ваших руках.
А от перелік нестандартних запитань, для яких також непогано підготувати відповіді, які би підвищували ваші шанси на отримання потрібної посади:
· Що ви робили сьогодні?
· За що вас критикували останнім часом?
· Ви частіше погоджуєтесь чи сперечаєтесь. Чому?
· Наскільки ви відчуваєте людей, що вас оточують?
· Опишіть, будь ласка, ідеального керівника.
· Які з посадових обов’язків ви виконуєте з найбільшим успіхом?
· Назвіть три ситуації, в яких вам не вдалося досягнути успіху. Чому?
· Назвіть три моменти, які ви боїтеся виявити на новій роботі?
· Як ви мотивуєте інших?
· Як ви зрозумієте, що досягли своєї мети?
Вам потрібно психологічно підготуватися, щоб ваше хвилювання не виявилося сильнішим за вас. Одним допомагає те, що вони ніби дивляться на себе збоку, як у кіно, інші кілька разів продумують можливі варіанти протікання подій, треті уявляють щось дуже приємне і спокійне, коли відчувають, що почали хвилюватися. Отже, вам потрібно виробити свій спосіб заспокоюватися у складній ситуації.
Для того, щоб не запізнитись на очікувану співбесіду, вам потрібно з’ясувати, де точно знаходиться потрібна організація і скільки часу потрібно на дорогу. Не забудьте про копії дипломів, резюме, рекомендацій, підготуйте імена і телефони осіб, які можуть вас порекомендувати. Бажано мати запас часу на випадок, якщо співбесіда затягнеться. А перед виходом не забудьте зазирнути у дзеркало – це додає необхідної впевненості.