Одне з найкрасивіших, багате архітектурними пам'ятниками невелике містечко Штіфт Клостернойбург (Stift Klosterneuburg) розташоване на горбах в північній частині Віденського лісу, в 10 км. від столиці. Тут знаходиться відомий в Європі монастир ченців августинців. Заснований в 1108 р. Леопольдом III Бабенбергським цей «святий палац» символізував надалі велич Габсбургів, їх зв'язок з Богом і майже 900 років був духовним центром країни. У костьолі монастиря зберігається всесвітньо відомий емалевий Вердунський вівтар, виконаний в 12 столітті майстром Ніколаусом Вердені. Імператор Карл VI, батько Марії Терези, збирався перенести в монастирський палац свою резиденцію, але, не встигнувши це зробити, помер.
Зараз нагадують про цей задум лише капелюх великого герцога на північному куполі палацу і імператорська корона на південному. У 1999 р. в Клостернойбурзі відкрився музей, що представляє найбільшу в Європі приватну колекцію витворів мистецтв післявоєнного періоду.
У південній частині Віденського лісу, через пару кілометрів після виїзду з Відня по автостраді А2, знаходиться невелике містечко Медлінг (Modling). Завдяки прекрасним пейзажам, відмінним ресторанчикам і хойригерам (винні погріби), а також пам'ятникам архітектури – це улюблене місце екскурсій віденців. Здалеку видно башту старовинної фортеці, з якою відкривається прекрасна панорама на околиці. Колись в покинутій фортеці ховалися розбійники з великої дороги, ведучої до Відня. За наказом імператора фортеця була зруйнована, розбійники лишилися без притулку. Тут же на околиці містечка, в містечку Хінтербрюль (Hinterbruhl) знаходиться найбільше печерне озеро континенту – 6200 кв.м. В спекотний літній день по ньому добре зробити освіжаючу прогулянку на човні, заздалегідь оглянувши штольні старовинної шахти, в якій за старих часів здобували гіпс, а під час Другої світової війни робили фюзеляжі першого реактивного літака марки Хейнкель. У 90-х роках штольні цієї шахти «зіграли роль» Бастілії в голлівудському варіанті «Трьох мушкетерів". У сусідньому селі Марія Енцерсдорф (Maria Enzersdorf) підноситься замок Ліхтенштейн, закладений ще в 12 столітті.
На околиці Відня в містечку Лаксенбург (Laxenburg) цікаво поглянути на побудований в 1752 р. імператорський літній палац Блакитний двір – Blauer Hof – з англійським парком і стоячий посередині озер псевдоготичний замок Франценсбург з багатою колекцією витворів мистецтв, зібраних імператором Францом Йосипом. Потрапити на острів можна на невеликому поромі, управляє яким привітна жінка, одягнена в морський кітель з незмінною, прямо-таки адміральським кашкетом на голові.
На 21 км. автостради А21 розташований духовний і культурний центр цього регіону, прекрасний твір середньовічної архітектури абатство Хайлігенкройц (Heiligenkreuz). Абатство було засноване в 1133 р. маркграфом Леопольдом Бабенбергськім, відкрите для відвідин. Костьол абатства почали будувати в романському стилі, а закінчили в стилі готики. Відвідувачеві надається досить рідкісна можливість прослідкувати на прикладі нефа костьолу перехід з одного класичного стилю в іншій. У монастирі зберігається шматочок хреста, на якому був розіпнутий Ісус Христос. Звідси і назва монастиря – Святий хрест. На довколишньому кладовищі покоїться баронеса Вечора, а зовсім поряд, в Майєрлінзі (Meyerling) на місці мисливського замку стоїть невеликий пам'ятний костьол і монастир, що увійшов до історії як місце самогубства в 1889 г наслідного принца Рудольфа і Марії Вечера.
Звідси в 17 км. по гірській дорозі розкинувся знаменитий курорт Баден (Baden bei Wien). Його лікувальні води і непідроблена атмосфера бідермайєрских палаців привертає сюди товстосумів зі всієї Європи. Тут же знаходиться саме старовинне і найбільше казино Австрії. У цьому місті любив проводити літо і угорський композитор Імре Кальман. Втім і до нього це місто часто відвідували і Моцарт і Бетховен і Штраус і багато інших знаменитостей з чиїми зображеннями можна часто зустрітися на вузьких вулицях міста. Чотири дні провів в Бадені і молодий російський цар Петро Перший. Шкода, що будинок, в якому жив Петро не зберігся. Він згорів під час однієї з частих пожеж.
Не можна не сказати і про виноградарство Віденського лісу. Виноградарство цього регіону має історію двотисячоліття, що йде корінням до римських легіонів. Краще всього «пройтися по історії» в хойрігерах. Гарний настрій тут завжди забезпечений. Майже в кожному з них вечорами звучить музика шрамлі або скрипка цигана і гості також добре себе відчувають за стаканчиком золотистого вина як і місцеві завсідники.
Найзнаменитіші виноробницькі центри – це Клостернойбург (Klosterneuburg), Перхтольдсдорф (Perchtoldsdorf), Гумпольдськірхен (Gumpoldsskirchen), Баден (Baden bei Wien) і Бад Феслау (Bad Voslau).
Між іншим, Віденський ліс лише дивом зберігся до наших днів. У XIX столітті, коли в результаті руйнівної війни з Пруссією спустіла державна скарбниця, Віденський ліс вирішено було продати якомусь торговцеві лісом. У нього, природно, було лише одне бажання: скоріше отримати прибуток, вирубавши всі дерева. Лише завдяки якомусь Шеффелю, колишньому офіцерові Його Імператорської Величності, який не побоявся підняти в пресі галасливу кампанію протесту, ліс був врятований. Заснувавши «Рух за порятунок Віденського лісу», після дворічної боротьби, Шеффель добився того, що Канцелярія відмінила власне рішення про продаж лісового масиву.
Багато казок таїть в собі Віденський ліс, але всі казки можна почути і побачити якщо пройти по його тінистих стежках.
turistua.com