Не треба стверджувати, що влiтку в Парижi робити нiчого, довкола пилюка, духота та, втомленi вiд спеки та цiкавих туристiв, парижани. До того ж, якi патрiотично не визнають свого знання англiйської. Народ їздив, їздить та буде їздити у столицю свiту, замираючи вiд захоплення; дiловито, для «галочки», чи жартуючи над собою, що ось, мовляв, обрав натоптаний маршрут… За великим рахунком, все це не важливо, тому що Париж легко та невимушено вмiстить все i всiх, щедро одаривши кожного купою вражень та емоцiй, як правило, чи повних захоплення, чи незрозумiлих. Сухi ж факти такi: тижневий тур до Парижу (авiаперелiт, страховка, проживання у 2-зiрковому готелi, харчування - снiданок, оглядова екскурсiя) обiйдеться у 525 євро. Вiзу ж оформлять за 35 євро.
ТранспортАвтомобiль у Парижi якийсь не актуальний: i пробки бувають, i, головне, iз паркуванням виникнуть складнощi. Машина буде потрiбною, якщо ви плануєте тривалi екскурсiї за межами мiста. А так Париж краще зрозумiти, рухаючись пiшки чи на метро.
Метро. Вартiсть проїзду нагадує нашу систему оплати: разовий квиток коштує 1,3 євро, книжечка iз 10 квиткiв обiйдеться у 10 євро. А ще краще придбати «карт оранж» - тижневий проїзний квиток на метро за 32 євро. Зупинимося на основних рiзницях паризького метро вiд нашого, рiдного. Пiд час руху у потязi метро можна перемiщуватися iз вагону до вагону, як в електричцi. Дверi вагонiв вiдчиняються вручну, як ззовнi, так i зсередини. Перегони мiж станцiями дуже короткi (300-400 м). Із платформи метро можна поїхати лише в один бiк, тому, щоб вiдправитися у протилежний бiк, треба пройти переходом на другий перон. Безумовнi плюси паризького варiанту - вiдсутнiсть у метро зустрiчного потоку пасажирiв, а у вагонах замiсть реклами розмiщено великi схеми руху потягiв, якi видно iз будь-якого мiсця. Мiнуси - доволi тривалi пiшохiднi пересування iз платформи на платформу негарними темними переходами. Для орiєнтацiї слiд пам’ятати номер потрiбної лiнiї метро (всi вони пронумерованi) та назви її кiнцевих станцiй. При пересадках слiд реагувати на вказiвки з номером потрiбної лiнiї та назвами кiнцевих станцiй.Таксi. Сiсти у таксi вам вдасться лише на спецiальних стоянках. Також можна викликати таксi телефоном iз готелю. Ловити машину просто на вулицi - справа практично безнадiйна. Зате, виконавши встановленi правила, ви одержите свiжi вiдчуття вiд звичної послуги: спочатку сядете в машину, зручно розташуєте наявний багаж та лише потiм скажете, куди вам потрiбно. Саме в такому порядку. Отже: приблизно 70 євро за 2 - 3 поїздки мiстом.
РестораниКонтинентальний снiданок, як i в iншiй Європi, стриманий та лаконiчний: круасан, шматочок масла, упаковка джему, сир, пластiвцi, чай, кофе, молоко. Стриманий обiд у кафе коштує порядку 12 євро. Можна зустрiти пропозицiю, яка обiцяє 6 устриць та бокал вина за 5 євро. До обiду такий комплекс явно не дотягує, а ось для ленчу чи другого снiданку - в самий раз. Тим, хто втомився вiд меню на безпросвiтно французькiй мовi та в’яло реагуючих на англiйськi запитання офiцiантiв, можна порадити сходити у китайську забiгайлiвку. Годують там традицiйно дешево та смачно (7-8 євро). Завершують iнтернацiонал розповсюдженi гамбургери iз «Кока-колою» (3 євро). Пиво в Парижi коштує надзвичайно дорого - приблизно 5 євро за пiвлiтрову кружку. А на що грошей не жаль, так це на дуже смачне морозиво «Бертiльон» по 1,5 євро за шарик.
МузеїВхiд до мiських музеїв коштує порядку 6-7 євро (вiдвiдання башти Нотр-Дам - 6,1 євро, пiдйом на Ейфелеву вежу - 10,5 євро). Тут вiдразу слiд згадати про вiдому музейну мапу (багаторазовий квиток до паризьких музеїв). Така мапа на 1 день коштує 15 євро, на 3 днi - 30 євро. При цьому скептики вважають, що мапа окупається, якщо вiдвiдувати не менше 3 музеїв на день, що нереально, та й просто стомлює. Однак, не слiд забувати, що дiя музейної мапи поширюється не лише на глобальнi музеї, але й на вiдвiдування таких пам’яток, як башта Нотр-Дам, Трiумфальна арка, арка Дефанс та iншi. Так що, якщо завчасно скласти приблизний план культурного збагачення iз вiдвiдуванням 3 - 4 пам’яток, то музейна мапа окупиться у перший же день. Ще одна перевага: географiя музейної мапи виходить за межi Парижу. Ви можете вiдвiдати Версаль, Фонтенбло та музеї Іль-де-Франсу. Придбати чарiвну мапу можна у касi музею, який входить до перелiку, чи в метро (не забудьте захопити iз собою невелику фотографiю, щоб вклеїти її до мапи). Попередження: музейна мапа не дiє у приватних музеях та Ейфелевiй вежi. До речi, будьте готовими вiдстоювати у загальному пiдсумку 4 черги, щоб потрапити у 2 великих лiфти, якi пiдiймають та спускають туристiв.
РозвагиПроїхати жовтою Сеною на кораблику можна за 9 євро. У таку ж суму обiйдеться цiлий день в «Аквабульварi» - найбiльший в Європi аквапарк, розташований у самому центрi Парижу. Ще одна, не зовсiм паризька, розвага - поїздка до «Дiснейленду» (дорога вiд Парижу займе трохи менше години). Дорослий квиток на весь день коштує порядку 36 євро. Квиток на вечiрнє шоу у вар’єте «Мулен Руж», включаючи вечерю та танцi перед початком, обiйдеться у 72 євро.
ШопiнгКоротко можна сказати так: модний одяг у паризьких бутiках коштує вдвiчi дешевше, нiж у московських. А за вiдсутностi зайвих грошей та наявностi вiльного часу варто пройтися магазинами «Татi». Виявивши впертiсть та терпiння, можна пiдiбрати дуже симпатичнi та якiснi речi iз минулих колекцiй вiдомих фiрм. А для повного шопiнгу у Париж краще вибиратися у непопулярному у класичних туристiв липнi - мiсяцi постiйних знижок та розпродажiв.
Парфуми. Якщо вас не вговорювали на духмяний шопiнг у магазинi музею парфумiв «Фрагонар», то в один iз вечорiв можна об’єднати прогулянку Єлисейськими Полями iз вiзитом у великий парфумерний магазин мережi «Сефора», добре, що вiн працює до 11 годин вечора. Правда, встановлено, що великий вибiр духiв, туалетної води та iншої парфумерiї може викликати ейфорiю i з рiвною часткою вiрогiдностi накликати сум через неможливiсть на чомусь зупинити вибiр у цьому достатку. Говорять, комфортнiше себе вiдчувають туристи, озброєнi списками iз конкретним перелiком необхiдних покупок. Сувенiри. Поклавши руку на серце, потрiбно вiдмiтити, що типовi туристичнi сувенiри у Парижi неймовiрно однаковi та дорогi. У 99 випадках iз 100 вони представляють зображення Ейфелевої вежi на футболках, капелюхах, iнших деталях одягу та побуту чи у виглядi брелокiв. Набагато цiкавiшi та кориснiшi покупки на вiдомих блошиних ринках, де зустрiчаються дуже цiкавi та старовиннi речi. Наприклад, пiдписанi святковi листiвки початку ХХ столiття.І трохи про поля Деяким це буде здаватися смiшним, але нагадаємо, що Єлисейськi Поля навiть приблизно не нагадують поля, степи та взагалi щось, пов’язане iз природою. Напроти, це сучасний проспект, повний бутiкiв, кiнотеатрiв та модних ресторанiв.
матерiали "Новини Тижня"підготували http://buket.ck.ua