Найчистiша вода, блакитна хвиля та нагрiтi сонцем сосни та пiнiї - що ще потрiбно сумуючому за екологiчно чистим вiдпочинком туристу? Хорватiя, яка щасливо уникнула всiх прикрас передових промислових технологiй та майже вiдновлена пiсля трагiчних вiйськових подiй, у даний час заробляє на життя переважно туризмом.
І, треба вiдмiтити, виходить це у неї дуже успiшно, тому що тут трепетно бережуть природнi багатства у виглядi сотень островкiв, недоторканих цивiлiзацiєю лiсiв, озер та безлюдних каменистих пляжiв iз не замутненою водою. У радянськi часи путiвки до цiєї майже капiталiстичної країни викликали справжнiй ажiотаж у простих громадян. Вiдвiдати Югославiю (Хорватiя, безспiрно, є повноправною приймачкою цiєї зруйнованої країни) можна було в якостi нагороди за трудовi звершення, видатнi успiхи у суспiльному життi, по блату чи за взятку. Зараз справа куди простiша. Туристу, який вiдправляється до Хорватiї, навiть вiзу оформлювати не потрiбно. До новiтньої туристичної iсторiї першими увiйшли курорти пiвострова iстрiї: Пула, Ровiнь, Поречь та Умаг. Крiм того, активно освоєна нашим туристом аристократична Опатiя та iнше Кварнерське побережжя. Останнiми роками дiйшла черга i до курортiв Далмацiї: туристичнi агентства пропонують швидко завоювавшi популярнiсть Шибеник, Сплiт чи, по-домашньому затишнi, мiстечка на зразок Брели та Башка Вода.
ТранспортІз мiста до мiста легко добратися автобусом чи на маршрутцi. Вартiсть проїзду приблизно 0,2 євро/км. Якщо ви сiдаєте не на кiнцевiй зупинцi, не забудьте «проголосувати» водiю автобусу, iнакше вiн може просто проїхати повз вас. Користуючись маршрутним таксi, пам’ятайте, що вартiсть проїзду у приватнiй маршрутцi вдвiчi вища за державний тариф. Таксисти беруть приблизно 0,9 євро за 1 км.
Прокат велосипедуНепоганою розвагою є й велосипеднi прогулянки. Ви побачите спецiальнi траси, прокладенi живописними околицями. Приємним доповненням до прогулянки послугує схема дорiг, яку вручають туристу разом iз орендованим велосипедом. До речi, майте на увазi, якщо iз велосипедом вiдбулася дрiбна неприємнiсть у виглядi проколу шини, додаткової оплати iз вас не будуть вимагати. Прокат велосипеду на цiлий день обiйдеться у 7 євро. Погодинна оплата складає приблизно 2,5 євро.
Прокат автомобiляНайдешевший автомобiль - «Fiat Uno». Його оренда обiйдеться у 35 євро/доба, «Opel Corsa» - 45 євро/доба, дизельний «Golf IV» - 65 євро/доба. Страхування - ще 5 євро на кожен день оренди.
РестораниКухня Хорватiї - проста та ситна. Мiсцевими делiкатесами вважаються пршут (в’ялена шинка) та овечий сир iз острова Пага iз незвичайним смаком та ароматом, виготовлений за особливою технологiєю. Усюди можна зустрiти козяче молоко та сир. Делiкатесами назвати їх важко: дуже вже специфiчний у них смак, точнiше, пiслясмак.
Континентальнi снiданки у готелi вiдмiчаються хiба що смачною випiчкою. Особливо вдаються хорватам шаровi штучки. У коробах - мiсцевих ресторанах - годують просто та не дуже вишукано. Обiд iз великої страви iз м’ясом та картоплею, порцiї устриць та пiвлiтрового глечика iз вином обiйдеться у 15 євро. Порцiя спагетi iз креветками, мiдiями, восьминогом та устрицями коштує 13 євро. Восьминiг гриль - 5 євро, овочевi салати - приблизно 1,5 євро за велику порцiю. Треба вiдмiтити, що салати доволi однаковi та являють собою великi шматки огiркiв, помiдорiв, болгарського перцю та капусти. В якостi заправки пропонується масло та оцет. Питна (мiнеральна) вода у ресторанах подається безкоштовно. Виключення складають ресторани при готелях. Там за воду можуть взяти 0,5 - 0,9 євро залежно вiд сезону. Любителям пива слiд знати, що у магазинi при першiй покупцi пляшкового пива (0,7 - 0,8 євро) ви оплачуєте i напiй, i склотару. При послiдуючих походах за пивом пустi пляшки здаються, їх вартiсть враховується i оплачується вже лише пиво. І справа тут не лише в економiї. Здача тари лише у нашiй уявi є прерогативою асоцiальних елементiв. У цивiлiзованих країнах - це абсолютно звичайна справа.
ПляжНашi туристи вже перестали дивуватися такiй великiй кiлькостi нiмецьких туристiв на бiльшостi курортiв. Тим не менше, якщо опинитеся у Хорватiї до чи пiсля офiцiйного високого сезону (початок червня чи кiнець серпня) - ви вiдмiтите велику кiлькiсть «божих кульбабок» нiмецького походження. Справа в тому, що ровесники наших ветеранiв вiйни поправляють своє здоров’я на курортах ласкавої Адрiатики за рахунок державних пенсiйних фондiв. І все б нiчого, якщо б не сумнiвне задоволення щоденно бачити оголенi торси почесних нiмецьких фрау на пляжi.
Що вже й казати про нудистськi пляжi, якими славиться Хорватiя. До речi, про «орiєнтацiю» пляжу повiдомляє синiй знак iз перекресленим зображенням купальнику. Безперечний атрибут пляжного вiдпочинку - капцi (7,5-8 євро). Крiм того, капцi - це оборона проти пiдлих морських їжакiв, обов’язкових жителiв прибережної смуги. Також будьте готовi до того, що тутешня галька iнодi бiльш схожа на корявий щебiнь. Хоча, всi цi дрiбнi неприємностi забуваються при видi неприродно прозорої чистої води. Плата за шезлонг i тент може складати 2,5-3 євро на день. Прокат катамарану обiйдеться у 4,5 євро/год., моторний човен вам нададуть за 9 євро/год. чи 28 євро за 4 години.Екскурсiї
Нацiональний заповiдник, Плiтвицькi острови, являє собою унiкальну природну систему рiзнорiвневих островiв, дрiмучих лiсiв, гiр та лугiв. Вхiдний квиток на територiю парку коштує приблизно 10 євро. Для уникнення тотального затоптування заповiдника туристам приписано перемiщуватися ґрунтовими дорiжками та спецiально влаштованими дощатими настилами. Їхня ширина - приблизно пiвтора метри, тому у розпал сезону на дорiжках явно тiснувато.Вхiд до нацiонального парку Крк коштує 6,5 євро. Вiдчуття недоторканої невинної природи, характерне для Хорватiї, виникає не дивлячись на наявнiсть на островi старовинного, добре вiдомого у Європi курорту Малiнську та навiть сучасного аеропорту. Унiкальнiсть нацiонального парку не лише у бiльшостi древнiх пам’ятникiв слов’янської культури та писемностi. Великий iнтерес являє i багата флора острову, яка, крiм iншого, нараховує декiлька десяткiв ендемiкiв - рослин, якi ростуть лише на Кркi. Найбiльше мiсто пiвострова Істрiя Пула за часiв античностi було римською колонiєю. Саме тому тут можна полюбуватися пам’ятниками давньоримської архiтектури. Обов’язковим пунктом екскурсiйної програми Пулою - вiдвiдування античного амфiтеатру «Арена», який не поступається римському Колiзею. Мiську панораму краще всього оглядати iз пiдвищення, де розташувався мiський археологiчний музей. Вартiсть музейного квитка - 1,3 євро.
По 24 серпня у Дубровинцi проводиться щорiчний мiжнародний фестиваль мистецтв «Дубровницькi лiтнi iгри». Давне мiсто перетворюється у цi днi на грандiозну сцену. Трагедiї, опери i балети, вечори поезiї та концерти класичної музики - глядачем всього цього можна стати у парках, палацах та на майданах мiста. Традицiя, яка виникла понад пiвстолiття тому, на пiвтора мiсяцi притягує у курортне мiсто любителiв мистецтва iз всiєї Європи.Рiзне
Зазвичай у пропонованi екскурсiї включають дегустацiї мiсцевих вин, сирiв чи меду. Традицiйне туристичне дiйство на радiсть продавцям та гiду розгортається зазвичай у маленькому колоритному селi, через яке слiдує автобус. Як правило, пiсля дегустацiї дiйсно чудового меду - квiткового, лiсового (кажуть, буває навiть сосновий) - туристи охоче купують декiлька баночок для себе та в якостi сувенiрiв для близьких. У середньому, на тиждень у Хорватiї у розпал сезону слiд взяти iз собою приблизно 400 євро. Цiєї суми вистачить на дуже насичений рiзноплановий вiдпочинок. У цiлому бюджет вiдпочинку складає 1020 євро.матеріали "Новини Тижня"
підготували http://buket.ck.ua