Карлові-Вари (колишній Карлсбад) носить горде ім'я найпопулярнішого чеського короля і за сумісництвом імператора Священної Римської імперії Карла IV. Відтак йому й приписується честь першовідкривача, точніше, першовідкоркувача місцевих мінеральних джерел. Як свідчить народний переказ, одного разу на полювання звитяжний король влучив стрілою в оленя. Але не в серце, а в шию. Той кинувся навтьоки. Спонуканий співчуттям до бідолашної тварини, вінценосець довго переслідував рогоносця, щоб позбавити його мук. І нарешті загнав оленя у прірву, на дні якої парувало гаряче мінеральне джерело. Якби поранене парнокопитне не стрибнуло з височезної скелі, а спокійненько зайшло у цілющу воду, - воно неодмінно б зцілилося. Певна річ, не від проникаючої рани у шию (не варто вимагати від природи неможливого), - а від захворювань травних шляхів, залоз внутрішньої секреції та онкологічних недугів.
За шістсот п'ядесят років, що минули з відтоді, вікопомну прірву над вузькою долиною річки Тепли досить щільно забудували. Нині Карлові-Вари зачаровують гостей своєю стриманою красою і гармонійною вишуканістю. Тут усе нагадує про те, що у XVIII-XIX століттях містечко стало справжнім космополітичним центром Європи. По здоров'я та цікаве спілкування сюди їхали і короновані особи, й аристократи, і поети, і просто багаті романтики. У Карлові-Вари навідувались Петро І і Бісмарк, Шиллер і Гоголь, Бах і Бетховен. Навіть, Карл Маркс написав тут декілька глав свого "Капіталу".
Карловарський православний храм святих первоверховних апостолів Петра і Павла збудований за зразком однієї з московських церков у XIX столітті. Відтоді ця парафія вважалася вельми престижною і присилають сюда служити лише найкращих священників Російської православної церкви....
Тоді ж тут з'явились і найцікавіші споруди: колонади Млинового Джерела та Ринкова, барокова церква Марії Магдалини, гранд-отель "Пупп" і Державний театр.
Нині, в Карлових-Варах, щоліта відбувається європейський кінофестиваль, у серпні проходить конкурс молодих музикантів, а восени - конкурс виконавців імені Антоніна Дворака.
Вигляд Карлових-вар з готелю "Термал"...
Казати про інші розваги - казіно, ресторани, кафе, нічні клуби - зайве, тут такого "добра" - безліч, хоча зловживати не варто, якщо ви дійсно приїхали на лікування.
Звісно, слава Карлових-Варів велика, але у цього курорту є й молодші, цілком гідні, конкуренти, котрі за багатьма показниками наздогнали 1 перегнали. І перший у цій когорті - курорт Марсіанське-Лазне. Хоча цілющі властивості його мінеральних джерел були відомі ще з XII століття, функціонувати як курортне містечко почало лише 150 років тому назад. І відразу здобуло небачену популярність. На підтвердження варто згадати що тут побували Марк Твен, Гете, Тургенєв, Шопен, Штраус, Едісон, а англійський король Едуард VII був тут аж 9 разів!
Недарма, адже Марсіанське-Лазне вважається найкрасивішим курортом Чехії. Його мальовничість завдячує прекрасним тінястим паркам і вузеньким вуличкам в оточенні прадавніх лісів. Та головний скарб - численні мінеральні джерела. В межах міста - 40 джерел, а в околицях - біля сотні!
Джерела різняться за хімічним складом, дають змогу лікувати більший перелік недугів ніж в Карлових-Варах.
За 45 км від Праги розташоване старовинне місто Подебради, яке ось уже століття є улюбленим місцем відпочинку пражан. Особливо корисний цей курорт для тих, хто страждає від серцево-судинних захворювань, хвороб кровообігу, хребта та суглобів.
Курорт Яхимів, що на південному схилі Крушних гір, прославився тричі. Спочатку в Xv столітті, коли з місцевого срібла почали карбувати монети - "талери", саме ці гроші завозилися у Америку. Іншим внеском Яхимова у світову цивілізацію став місцевий мінерал, з якого здобували надважкий метал, що отримав назву "уран". І по-третє, місцеві джерел мають надзвичайний вміст радону. Отож, цей курорт орієнтований на лікування опорно-рухового апарату і периферійної нервової системи.
Історія "Гранд-отелю Пупп" сягає XVIIIстоліття й носить ім'я свого творця - Йогана-Георга Пуппа.
Нині це єдиний пятизірковий готель у Карлових-Варах. Його гордість чудовий концертний зал, де проходить більшість виспупів.
Крім вищезгаданих курортів в Чехії є ще багато здравниць, загалом їх 37. в курортах Чехії щороку проходять лікування 300 000 осіб, кожен десятий іноземець. А українцям хотілося б нагадати слова Йогана Вольфганга Гете: "Веймар, Карлові-Вари та Рим - єдині місця, де я хотів би жити".
http://www.liliya.web.cv.ua