Окрім аскорбинки цитрусові містять досить багато вітамінів групи В (дарують нам гарний настрій, позбавляють безсоння, проблем із шкірою і волоссям), а також корисного для серця й судин калію. Крім того, всі цитруси багаті на фітонциди - речовини, які, подібно до антибіотиків, справляються з хвороботворними бактеріями. Який із цитрусів вибрати - вирішувати вам, адже кожен із них гарний по-своєму.
Лимон
З давніх часів відомий як ефективний протизастудний і жарознижуючий засіб. Своєю славою лимон завдячує не лише високому вмістові аскорбінової кислоти, але й елементу під назвою цитрин, який покращує засвоєння організмом вітаміну С і виводить токсини. Крім того, лимон покращує обмін речовин, тому його можна використовувати для профілактики цукрового діабету. Частинка тонко нарізаного лимона або ложка лимонного соку - прекрасний засіб від токсикозу під час вагітності, а вдихання запаху цедри знімає стреси й утому.
Апельсин
Мабуть, його можна назвати найбільш вітамінним цитрусом. За вмістом вітаміну С апельсин не поступається лимонові, та зате перевершує його за кількістю вітамінів групи В. Оранжевий колір цього фрукта свідчить про наявність у ньому вітаміну А, необхідного для зору та здоров'я шкіри і слизистих оболонок. До того ж апельсин багатий на пектин. Ця речовина покращує травлення, стимулює роботу кишечника і виводить з організму надлишки холестерину. А натуральний цукор, який вдосталь міститься під шкіркою апельсина, стимулює роботу мозку й зміцнює пам'ять. Є відомості про корисні властивості сухої шкірки апельсинів не лише для лікування кашлю і застуди, а й злоякісних пухлин молочної залози.
Також корисні не тільки самі фрукти, але і соки, добуті з них. Наприклад, апельсинний сік має протизапальну, противірусну і протиалергічну дію, перешкоджає утворенню тромбів.
Мандарин
Порівняно з іншими цитрусовими мандарин містить відносно мало вітамінів. Проте це зовсім не означає, що від мандаринів немає ніякої користі. Ці фрукти дуже корисні при шлунково-кишкових захворюваннях, особливо при схильності до розладів кишечника і знижені апетиту. Крім того, мандарини містять речовини, які сприяють очищенню дихальних шляхів, а тому тим, хто схильний до бронхіту, рекомендується починати день із склянки мандаринового соку.
Грейпфрут
Найбільше любителів грейпфрута серед тих, хто стежить за фігурою. Річ у тому, що кілька частинок грейпфрута, з'їдених після обіду, здатні спалити майже половину калорій, отриманих під час їжі. Саме завдяки цій особливості грейпфрут має таку популярність у дієтологів, які рекомендують включати його в раціон гладким людям. До того ж грейпфрутами неможливо «об'їстися». На відміну від інших цитрусів грейпфрут практично ніколи не викликає алергії. Грейпфрутний сік нормалізує роботу кишечника і всього шлунково-кишкового тракту, печінки і жовчного міхура. Якщо грейпфрут з'їсти перед сном, то ви уникнете безсоння.
Американський доктор Наталі Ричардсон стверджує, що постійне вживання цитрусів істотно покращує роботу серцево-судинної системи, повідомляє doctoroff.net. Завдяки високому вмістові в них фолієвої кислоти і калію цитруси сприяють зниженню артеріального тиску. Є відомості, що вживання цитрусів значно знижує ризик захворіти на рак - у них міститься багато природних антиоксидантів.
Цитрусові використовуються ще і з косметичною метою. Наприклад, сік грейпфрута добре усуває веснянки, а сік мандарина вбиває деякі види грибків, які спричиняють шкірні захворювання. Для очищення шкіри обличчя добре зарекомендувала себе настойка апельсинових шкірок у суміші води й горілки, узятих у співвідношенні 1:2.
Як бачите самі, у цитрусових дуже багато корисних властивостей. Отже, хай вони будуть частими гостями на вашому столі.
До речі
Лимонний бальзам. Змішайте 4 чайні ложки лимонного соку, 8 чайні ложки рослинної олії, 2 чайні ложки меду. Бальзам пом'якшує та очищує суху й чутливу шкіру. А щоб отримати засіб для очищення обличчя, готовий бальзам розведіть рівною кількістю кип'яченої води. Перед використанням засіб треба як слід струсити, щоб олія та вода перемішалися. Оскільки бальзам не містить консервантів, його потрібно зберігати в холодильнику.
http://www.epochtimes.com.ua