Букет
      
  Реєстрація або вхід Головна    
Букет
Головна
Новини
Статті
Опитування
Анекдоти
Галерея
Погода на тиждень
Свята на тиждень
Святковий довідник
Файли
Друзі та партнери
Звязок з нами
Рекомендуємо
Гумор

Сидять в туалеті два студенти і розмовляють:
- Сашко, ти екзамен здав?
- Та ні. Декан, як бик вперся і не хоче ставити.
Раптом з третьої кабінки:
- І не здаси!

Google рекомендує
Здоров'я та краса

Як боротися з хронічною втомою


 У цій статті нам зручніше користуватися східною моделлю. Західна психологія говорить про те ж, але більш науковою мовою, в ній менше метафор. І найголовніше, в західній психології все ще немає цілісної і повної концепції – тільки набір окремих шкіл, учень, теорій, які добре працюють в одних випадках, гірше – в інших, але не претендують на пояснення, чому все відбувається саме так, як відбувається. У східній моделі, принаймні, техніка рішення проблем перевірена багатовіковою практикою.



Що таке втома?

Східні учення розглядають людину, перш за все, як енергетичний об'єкт. Чіткого визначення енергії дотепер ніхто не придумав, але інтуїтивно кожен розуміє, про що йде мова – про якусь концентровану силу, можливість. У випадку людини можна розглядати різні види енергії – фізичну, психічну, містично-божественну та інші в межах фантазії. Насправді це всього лише форми, в яких може перебувати «енергія взагалі». Відмітимо, що асоціювати енергію з чимось, що або є, або немає, і може зберігатися – в корені невірно. Швидше тут підійде асоціація з потужністю потоку води або ж з електрикою – чим більший потік, і чим вища швидкість його течії, тим відповідно більше в ньому енергії.

Тепер про втому. Втома – це коли немає сили, немає енергії ні на що більше. Її теж можна ділити на фізичну, психічну (байдужість – тобто, немає сили сприймати світ), ще якусь. Але коли повністю немає енергії – це вже стан не-життя, трупа. Та ж втома, про яку піде мова – це коли немає (або дуже мало) вільної енергії, тобто такої, яку можна пустити на щось понад мінімум біологічних функцій організму.

Звідки береться хронічна втома?

У кожної більш-менш здорової людини звичайно є достатній запас енергії для нормального життя (життя, а не виживання). Але іноді щось відбувається, і людина виявляє, що її сили вичерпалися. Це було б нормально, якби йшлося про стародавнього старого. Але зараз таке трапляється навіть з підлітками. Що ж відбувається?

У стародавні часи була дуже красива метафора – робота водяної мельниці. Коли все добре, у водосховищі багато води, вона крутить колесо належним чином. Мірошник навіть може поставити декілька різних коліс. Але може наступити засуха. Або прорвати дамбу. Або в дамбі з'являться дрібні щілини, зовні непомітні, але руйнівні. Або ж мірошник захопився різними типами коліс, поставив їх більше, ніж слід – і у нього просто не вистачає води на все. Або ж мірошник може поскупитися, зовсім перегородити дамбою річку, зняти всі колеса. Все це приводить до «втоми» млина.
Стосовно людського життя втома означає неправильне розпорядження енергією. Або відсутність її притоки. Або вона витрачається неадекватно. Звичайно такі зміни не відбуваються миттєво – а накопичуються за час життя. Зараз цей процес йде набагато швидше завдяки поганій екології, а також масовій відсутності психічної культури, що приводить до обширного букета психосоматичних захворювань.

Якщо змінити глобально зовнішню екологію Ви не можете, то, принаймні, навести лад в своєму житті Вам цілком під силу. Для цього зовсім не обов'язково ударятися в яку-небудь екзотичну релігію – досить просто привнести в своє життя хоч трохи усвідомленості, самому вирішувати, що Вам в житті потрібне, а що – ні.

Джерела енергії

Основним джерелом фізичної енергії для людини є їжа. На цю тему існує достатньо багато теорій, що сперечаються між собою про шкоду або корисність того або іншого.

Радимо спробувати різні варіанти, але не замикатися в догмах однієї системи. Їжа повинна приносити задоволення і не шкодити. Перше доведене численними експериментами – якщо людина їсть навіть надкорисну їжу з огидою, вона просто не засвоюється. Щодо «не шкодити» теж начебто зрозуміло – навряд чи хтось усвідомлено їстиме явну отруту. Ось тільки знань по цьому аспекту в основному не вистачає, а інстинктивне розуміння втрачене завдяки численним хімічним добавкам і рекламі.

І ще важливий нюанс – не буває їжі корисної або шкідливої «взагалі, для всіх і кожного», знову-таки, окрім відвертої отрути. Щось корисно робочому. Щось – ученому. Щось – дитині. Щось – годуючій жінці. Щось – старому на інвалідній колясці. Це пов'язано як з різним вітамінно-мінералогічним складом, так і з тим, що кожному необхідна не просто енергія, а ще і енергія саме в конкретних її формах – тому що свідомо перетворювати, на жаль, майже ніхто не уміє. Так, робочому потрібна груба, фізична енергія. І звичайно у нього є достатній її запас для переварювання важкої їжі – смаженого м'яса, наприклад. Також у нього інтенсивний обмін речовин, і вивести скількись токсинів з організму – не проблема. Інша справа – учений, тобто людина, що «працює головою». Йому як енергія більше підійдуть мед, горіхи і фрукти – для підтримки саме розумової працездатності і легкого переварювання. Дитині ж окрім енергії необхідний також будівельний матеріал для організму – тому її меню повинне бути різноманітним, і не містити шкідливих речовин, які можуть бути вбудовані в структуру організму. Зараз в Інтернеті є багато інформації про ті або інші продукти харчування, і ні для кого не проблема скласти для себе оптимальне меню – з урахуванням власних енергетичних запитів.

Окрім фізичної енергії, людині потрібні і інші її види. Це сфера мистецтва, літератури, відносин (і між людьми, і з тваринами, рослинами, природою). Тут, мабуть, найважливіше налаштування – на сприйняття, а не дію. Непоганий спосіб «зарядити» – просто посидіти на березі моря або ще де-небудь на природі. Просто сприймати цей шматочок світу. Насправді це навіть не стільки заряджання, скільки наведення ладу у власних «коморах», що для сучасної людини ще важливіше – адже саме із-за неврегульованості внутрішньої структури і виникає велика частина психосоматичних хвороб (а останні розробки свідчать про те, що майже всі хвороби мають саме таку природу).

Енерговитрати: корисні і не дуже

На що люди в житті витрачають енергію? Так на все підряд! Тільки хтось її розбазарює, а хтось інвестує, і вона до нього повертається багато разів помноженою.

Що ж потрібне для того, щоб діяти по другому варіанту?

По-перше, заткнути всі дірки. Тобто не робити того, що приводить до хронічної втоми, що тільки віднімає енергію, і не приносить ніякої користі – ні зараз, ні в майбутньому. При цьому «користь» – це зовсім не обов'язково матеріальне щось. Це може бути і просто усвідомлення того, що поступив правильно (зробив щось хороше для близької людини, наприклад), і просто щось з необхідних дій.

Критерій дуже простий – якщо Ви не можете виразно пояснити хоч би собі, навіщо Вам це – то означає, дана дія марна особисто для Вас. Означає, і не варто цього робити.

Як найхарактерніші приклади можна привести довгі розмови «ні про що» без душевного контакту, різні способи «убити час» (тільки вдумайтеся в саму семантику – вже чимось нехорошим віє), «зависання» (ніби вже 2 години справою зайнятий, а все одно нічого не зроблено). Останньому можна приділити дещо більше уваги.

Такий стан звичайно буває, коли намагаєшся робити щось над силу, всупереч бажанню – або ж просто немає енергії на потрібну дію. Продовжувати в тому ж дусі – гірше, що Ви можете зробити в цій ситуації. Навіть якщо і виконаєте завдання, якість все одно залишить бажати кращого, та і чи потрібне воно Вам – такою ціною? Ще раз перегляньте – а чи так обов'язково робити саме це саме зараз? Якщо обов'язково, то можна спробувати доробити в нормальному темпі – просто пригадавши, навіщо це треба, або ж, в крайньому випадку, просто для того, щоб скоріше звільнитися. Якщо ж такої мотивації виявляється недостатньо, можна спробувати могутніший спосіб боротьби з лінню. Просто сидіть або стійте посеред кімнати, поки не виникне бажання зробити саме те, що потрібне. Важливий момент – не намагайтеся робити щось інше. Просто дочекайтеся, поки будете готові.

Ще один аспект енерговитрат – стратегічний. Це коли потрібно докласти небагато зусиль зараз заради того, щоб не було необхідності прикладати їх потім.

Цей аспект простіше всього зрозуміти через приклади з фінансової сфери – адже гроші теж є у своєму роді «енергією». Відповідно, всім зрозуміло, що краще купити дорогу машину, якій якийсь час не потрібен ремонт, і яка економна відносно витратних матеріалів – а не дешеву, але таку, що вимагає постійних ремонтів.

Також зрозуміло, що дешевше зробити нормальну підлогу у ванні та поставити якісну сантехніку – чим потім оплачувати залитим сусідам ремонт. Але чомусь коли справа доходить власне до людини, таке розуміння втрачається. Вже неочевидно, що краще в достатній мірі відпочити і сьогодні, і завтра, і післязавтра, а не чекати необхідності звернення до лікаря. У психічній сфері – особливо. Людина не бажає (або не може) справитися з проблемами такого роду – і тому просто намагається жити так, як ніби у неї просто немає проблем. Якийсь час цей дійсно вдається..

Якщо від дій, які витрачають сили «в нікуди», потрібно просто відмовитися, то із стратегічними витратами не все так просто. Тут головне, що може допомогти – знання про себе і про світ, що дають можливість розпізнати майбутню проблему у зародку, а також оцінити вірогідність саме такого результату – щоб не уподібнюватися «Розумній Ельзі» з казки. Якщо ж енергобаланс людини майже на нулі, то можна тимчасово відкласти дії по цьому аспекту – але тільки заради третього типу енерговитрат.

Отже, третій тип – це коли одержуєш більше, ніж витрачаєш. Власне, якщо все добре, якщо про втому і мови немає, то саме з витрат цього типу і повинна полягати діяльність людини. Це і спілкування з цікавими людьми – коли обидва учасники одержують могутній енергетичний заряд, і творчість, і будь-яка осмислена діяльність, що приносить задоволення самим фактом «я це зробив, тепер це є» (а не «нарешті я це зробив, як же я втомився»). Це те, що хочеться робити. Це коли життя – як гра, не в тягар.

Для прикладу пропонуємо подивитися, як грають маленькі діти. Якщо гра нецікава – дитина просто знайде іншу. Якщо втомилася – передихне, і продовжить. Але механічно не продовжуватиме ті ж дії «просто тому що так треба». У неї на все є причина – правда дорослим іноді важко її зрозуміти, тому що вона знаходиться в контексті світу дитини.

Як боротися з хронічною втомою?

З теорією і загальними принципами все зрозуміло. Залишилися конкретні рекомендації.

Найшвидше, ця стаття зацікавила тих, хто вже випробовує хронічну втому. Що ж, є вихід навіть з таких станів (зрозуміло, що простіше туди не потрапляти).

Зовсім необов'язково робити все і відразу – та і не вийде, найшвидше. Ви ж не миттєво опинилися на такому низькому енергетичному рівні – не миттєво і вибиратися будете (але все таки набагато швидше – адже тепер Ви знаєте, куди йти).

Перш за все – потрібно взагалі зважитися на те, щоб робити хоч щось. Власне, можна «просто спробувати – адже гірше вже точне не буде». Можна «пограти в нову гру – а раптом сподобається». Знову-таки, кожному – своє.

Отже, щоб позбутися хронічної втоми, в першу чергу радимо узяти за правило хоч би півгодини в день приділяти аналізу минулого дня у пошуках «енергетичних дірок», тобто даремних витрат ресурсів. Подумайте, як Ви могли б цього уникнути.

Наступного разу постарайтеся вийти з такої ситуації, як тільки відмітили. Припинити непотрібну розмову (співбесідник, в глибині душі, навіть вдячний буде – найшвидше, він відчуває, що щось не так, а що саме – не розуміє). Або відмовитися від справи, або зробити її – але не висіти між цими двома полюсами. Взагалі прагніть не залишати недороблених справ «коли-небудь». Або чітко визначайте термін (хоча краще доробити), або відразу погодьтеся з тим, що справа так і не буде зроблена Вами (на практиці все одно так і буде, але ще додасться багато переживань «хотів, а не зміг»).

Додайте в своє життя елементи гри – це також допоможе в боротьбі з хронічною втомою. Робіть все, що Ви робите – граючи, з відчуттям процесу. Думайте про те, що робите зараз, будьте «тут і зараз» – і сили візьмуться незрозуміло звідки. Можна також спробувати яку-небудь психологічну (або містичну) практику – в Інтернеті їх повно. Тільки не додайте цьому дуже серйозний характер – це просто ще одна гра, в яку варто грати, тільки якщо Вам подобається сама гра (а не заради «призу», що маячить на горизонті).

Розберіться з своїм тілом – головним енергетичним резервуаром. Запишіться на йогу, або на фітнес, або просто почніть бігати – тут вже кому і що більше подобається. Спершу краще все ж таки заняття в залі (або з інструктором), причому сплачені вперед – це буде додатковим стимулом і підтримкою.

І пам'ятайте – варто протриматися всього 21 день, як новий стиль життя увійде до звички. На одержаній базі можна будувати наступний рівень – ще менше зайвого, ще більше гри, ще могутніший енергопотік. І немає межі, крім тієї, яку Ви самі встановите.


Джерело

Дата публікації: 21.11.2007
Прочитано: 4960 раз



Додатково на дану тему
Про що розповість ваше обличчяПро що розповість ваше обличчя
Макіяж від А до ЯМакіяж від А до Я
Секрети манікюру та здорових нігтівСекрети манікюру та здорових нігтів
Профілактика раку грудейПрофілактика раку грудей
Вчимося правильно обирати крем для обличчяВчимося правильно обирати крем для обличчя
Волосы - уходВолосы - уход
Уход за губамиУход за губами
Витамины и их роль в нашей жизниВитамины и их роль в нашей жизни
Уход за кожей вокруг глазУход за кожей вокруг глаз
Уход за ресницамиУход за ресницами
[ Назад | Початок | Наверх ]
Немає коментарів. Чому б Вам не залишити свій комертар?
Ви не можете відправити коментар анонімно, будь ласка зареєструйтесь.
Останні статті
Halloween
10 ідей для ідеального Хеловіну
Подарунки на День Валентина за знаком зодіаку
Ідеї для валентинок та святкування дня свято...
Як День Святого Валентина відзначають у різни...
Де краще зустрічати Новий рік?
У чому зустрічати новий рік 2010
Тіло - це годинник
Як запобігти курортних пасток
Здорове чи дешеве: як правильно обирати дитяч...
Новини партнерів
Завантаження ...
Галерея
Картинка з галереї

Картинка з галереї

Картинка з галереї

Посміхніться

- Вовка ти уроки зробив?! Якщо ні, стану на табуретку й вуха надеру.

Реклама
Опитування
Чи говорите ви українською? Якщо так, то де її вживаєте?

В усіх сферах свого життя
Лише з родиною
Лише на роботі (в учбовому закладі)
Тільки в україномовному середовищі
Знаю мову і хотів би говорити нею, але соромлюся
Я її не знаю, але хотів би вивчити
Не говорю, не знаю і знати не хочу



Результати
Інші опитування

Всього голосів: 2861
Коментарів: 2
Головна |  Вверх
статистика  користувачів онлайн: 125 | користувачів сьогодні: 204 | переглянуто сторінок сьогодні: 2727 | всього сторінок переглянуто: 109082077




Використання матеріалів цього сайту тільки за умови вказання прямого гіперпосилання на першоджерело та сайти, що виконали суттєві допрацювання матеріалів (переклад, доповнення довідковими даними, тощо).
Якщо першоджерело не вказано - важати першоджерелом і вказувати пряме гіперпосилання на сайт https://buket.ck.ua



© 2006-2008 студія GVM
рекламна підтримка: черкаська рекламна мережа

Генерація сторінки: 0.045 сек. і 20 запитів до бази даних за 0.022 сек.
Web site engine code is Copyright © 2006 by SLAED CMS. All rights reserved.