В окремій однокімнатній квартирі має бути і затишне спальне місце, і простір вітальні, - бо ж хочеться зустрічатися з друзями. Потрібне й робоче місце з комп’ютером. Як тут не відзонуватися?
Саме так називається поділ кімнати стіною чи іншими підручними засобами на кілька окремих зон. Є багато різних способів зонування. Найпростіший – домашніми рослинами. Дизайнери радять вибирати для цього рослини з широкими листками. Інший варіант – ширма. Якщо підібрати цікаві декоративні тканини, то нею можна вдало доповнити інтер’єр. Сьогодні популярні тканини з фотовідбитками. До легких способів зонування відносять також жалюзі та екран. Екран має й функціональне значення, якщо ви, наприклад, любитель слайдів.
Розсувні стіни і перегородки
Якщо виникає потреба відзонуватися серйозніше, то ні вазонок, ні ширма, ні екран не допоможуть. Щонайменше, в хід підуть меблі – корпусні або шафи-купе. Дизайнери пішли далі і пропонують меблі, які їздять на рейках або на роликах. Таку стіну можна регулювати кількістю подвійних шаф-полиць. За бажання закритися можна так, що й отвору не залишиться.
Традиційним способом відмежування вважають декоративні перегородки, розсувні двері та дзеркала. Останні ще й створюють додатковий об’єм. Перегородки можуть бути як на висоту кімнати, так і до половини чи третини висоти. Такий варіант підходить у тому випадку, коли треба створювати робочі зони школярам чи студентам. З обох боків навпроти перегородки ставимо робочі столи, і діти майже не бачать одне одного. Це такий собі офісний варіант. У кімнаті з одним вікном для зонування підійдуть прозорі книжкові стелажі, які не закривають світла.
Між кухнею і кімнатою – барна стійка
Якщо простору бракує, то доведеться викидати стіни (якщо вони не несучі). Отож геть стіни між кухнею і кімнатою та між передпокоєм і кімнатою. Простору побільшає. Якщо не вдасться викинути геть усі стіни, то можна зробити в них входи-арки. Між кухнею і кімнатною стіною буде барна стійка. Вона ж служитиме кухонним і гостьовим столом.
Ще кілька метрів площі можна відвоювати, якщо прибрати стіну між кімнатою і лоджією. Лоджію слід додатково утеплити й туди перенести батареї. Це додасть шарму інтер’єру, адже залишиться своєрідна арка, яку можна оббити деревом, прикрасити квітами.
Для малої квартири важливо вдало підібрати меблі. Найкраще підійдуть меблі-трансформери. Шафа для одягу може служити водночас і перегородкою. Нескладно виготовити ліжко, яке ховається в шафу.
Цегла, бетон і гіпсокартон
Якщо кімнату треба перегородити всерйоз і надовго, то варто застосувати класичні стіни – з цегли, бетону чи інших сучасних будівельних матеріалів. Вони дають кращу звукоізоляцію. Найміцніші стіни – з цегли. Але є у них і певні недоліки. Це дорогий спосіб зонування – як матеріал, так і робота. Таку стіну треба ретельно вигладжувати, штукатурити, а це – додаткові витрати. Альтернатива цеглі – газосилікатні блоки (цементно-піщана суміш). Їх можна покласти значно швидше, вони ріжуться підручними засобами, для їх кріплення можна використовувати полімерцементний плитковий клей.
Для внутрішніх перегородок використовують також газо- і пінобетонні блоки, склоблоки, гіпсокартонні і гіпсоволокнисті плити. Гіпсові плити повністю позбавляють вас будівельного сміття. Таку стіну через 30-40 хвилин після встановлення можна ґрунтувати. Для внутрішніх перегородок використовують і різноманітні деревостружкові плити. Їх просто і швидко монтувати, і такі стіни підійдуть фантазерам, бо з цього матеріалу можна робити ламані стіни криволінійної форми. А вхід у кімнату “вирізати” у вигляді тюльпана або зірки. Недолік такої стіни – не витримає важких підвісних конструкцій.
Склоблоки також мають ряд переваг: вони міцні, вогнестійкі, пропускають світло, можуть бути прозорі чи матові, різних кольорів і різної форми. Окрім традиційних квадратиків, склоблоки можуть бути трикутними, кутовими і навіть круглими. Вдале їх поєднання, добре підібрана кольорова гама не тільки перегородять кімнату, а й прикрасять її інтер’єр.
Поради дизайнерів
Перед тим, як прибрати чи встановити в квартирі стіну, треба усе спробувати на макеті. Його виготовляють із картону чи пінопласту, обов’язково білого кольору, бо так краще відчувається простір. Одному метрові нехай відповідає 3-5 сантиметрів. Робимо макет по периметру стіни, тоді одну з них прибираємо чи доставляємо. Гра потрібна для того, аби потім не рвати на голові волосся і не казати: “А краще було зробити так”.
За допомогою вдало спроектованого інтер’єру людей з підвищеною емоційністю можна трохи заспокоїти, а замкнутих і тихих зробити більш емоційними. Для цього в пригоді стануть кольори. Заспокійливими кольорами вважаються зелений та голубий, а от жовтий та помаранчевий – кольори підбадьорювальні, такі, що додають людині активності. Ці барви найчастіше використовують на кухні.
При роботі з кольором слід пам’ятати, що для невеликих квартир більше підходять світлі тони, які візуально збільшують площу. Темні кольори “затискують” простір.
http://www.wz.lviv.ua