Банани (тайська назва - kluai ).
Сезон бананів в Таїланді: круглий рік
Припускають, що банан - перша рослина, на яку людина звернула увагу ще в доісторичний час. Він існує приблизно десять тисяч років. У Південно-східній Азії ця рослина увійшла до культури ще до рису і цукрового очерету. За легендами індуїстів, батьківщина банана - острів Цейлон. Перші письмові свідоцтва про цю рослину можна знайти у стародавніх греків, римлян і арабів, які посилаються на чудові "індійські плоди". Зображення банана знайдені в малюнках давнього Єгипту і Ассірії. Автори XIV століття вважали, що плодом, яким спокусилася Єва був банан, тому і називали його плоди "райськими яблуками".

В Таїланді росте принаймні 20 видів бананів, з яких найбільш популярні: Клуай Хом – довгі жовті плоди з ароматною густою м'якоттю Клуай Леб Мує Нанг – маленькі плоди з солодкою і густою м'якоттю Клуай Кай – яскраво-жовті короткі плоди. Харчова цінність і користь для здоров'я: банани – щедрий подарунок природи, багатий вітамінами А, В і С, мінералами, такими як кальцій, залізо і калій, а також вуглеводами і клітковиною.
Банани багаті тріптофаном, що необхідний для оптимального функціонування мозку і збереження нормального психічного стану, особливо в літньому віці. Тріптофан також запобігає старінню: достатня його кількість в їжі дозволяє призупинити процеси старіння кліток. У бананах міститься денна норма вітаміну В6, який сприяє підвищенню рівня гемогобіна і нормалізує обмін речовин. Дефіцит вітаміну В6 викликає гіпоглікемію і пов'язану з нею нервозність, пригніченість, постійну втому. Фахівці вважають, що погане самопочуття у 15-20% людей пов'язане з недостатньою кількістю цього вітаміну в організмі. Цей же вітамін сприяє виробленню в організмі катехоломіна серотоніна - провідника нервових сигналів. Брак серотоніна погіршує настрій, робить людину дратівливою, буркотливою.

Пюре з бананів легко перетравлюється і часто служить їжею для дітей і літніх людей, тоді як спортсмени використовую банани як джерело енергії. Щоб приготувати корисний молочний коктейль, збийте банан з молоком. Також банани можна посмажити, приготувати з млинцями, додати в пиріг або морозиво. У Таїланді люблять блюдо Клуай Таєк – банани в меді, обсмажені до смачної хрусткої скориночки. Чого тільки не роблять тайці з бананами. Якщо вже і їдять свіжими, то зелені і зі спеціями. Банани середньої зрілості нарізають шматочками і висушують на сонці. А вже доспілі банани смажать у фритюрі, варять в кокосовому молоці або сиропі... Найулюбленіша недорога закуска в Таїланді - добре прожарені банани.
Ананас (тайська назва Sa-pa-rot)
Сезон ананасів у Таїланді: cічень, з квітня по червень.
Тайський ананас вважається одним з найкращих. Південний сорт дрібніший але і смачніший. Ананаси бувають жовті і зелені, але зеленість плодів цього сорту не говорить про те, що вони не стиглі. Груба зелено-коричнева шкірка приховує соковиту волокнисту м'якоть, яка багата вітамінами і мінералами.

Поширені види: Пукет, Шрі Рача, Налай Пукет – маленький плід з оранжевою шкіркою і яскраво-жовтою дуже солодкою м'якоттю Раттавіа/Шри Рача – великий плід з блідо-жовтою м'якоттю кисло-солодкого смаку, широко використовується для консервації, Налай – маленький плід родом з північних районів із зелено-коричневою шкіркою і ясно-жовтою м'якоттю. Харчова цінність і користь для здоров'я: Ананас багатий вітамінами А і С, кальцієм, фосфором і бромелайном з високим вмістом клітковини. Ананаси допомагають боротися з простудою і зниженим кров'яним тиском. 9 шматочків ананаса = 52 калорії. Якщо ананас кислий, посипте м'якоть сіллю і отримаєте інший смак фрукта. З ананаса готують смачний сік і джем, а в Таїланді він використовується для приготування червоного каррі і кисло-солодких страв.
Гуава (тайська назва - farang ).
Cезон - круглий рік.

Плоди нагадують маленькі яблучка, повні усередині твердих кісточок. При дозріванні плоду набуває жовтого кольору. Має гіркувато-солодкий смак. Достиглі плоди необхідно вживати з шкіркою для поліпшення травлення і стимуляції роботи серця. У Таїланді гуава споживається не достиглою (коли м'якоть фрукта ще зелена і твердіша) з сіллю, цукром і спеціями.
Мангостін (тайська назва - mong-khut )
Сезон мангостіна в Таїланді: з середини квітня до середини жовтня.
«Королева фруктів» з кисло-солодким смаком, який освіжає, стримуючи жар дуріана – ідеальне природне поєднання. Плід мангостіна вважають одним з найвишуканіших фруктів світу. Англійський мандрівник Фрайф в 1637 році так описав свої враження про цей фрукт: "Яблука Гесперід тільки байки в порівнянні з мангостіном, на смак нектарини, персики, абрикоси - бідняки в порівнянні з цими плодами. У ароматі плодів мангостіна поєднуються аромати абрикоси, дині, троянди, лимона і свій власний". Свого часу мангостін так сподобався королеві Вікторії (1819-1901), що вона пообіцяла спеціальну винагороду тому, хто доставить його плоди свіжими до Англії.

Проминатися вона може нерівномірно в різних місцях, що теж не дуже добре. Розмір плодів великого значення не має. Краще всього розрізати мангостін ножем - зробити надріз по середині по кругу, але не до самої м'якоті (під тонкою жорсткою шкіркою є ще м'яка товста), після чого руками розділити його на дві частини - в одній руці опиниться неначе кришка, в іншій - м'якоть в частині кожури, з якою її зручно кушувати. Не намагайтеся узяти руками, м'якоть настільки ніжна, що Ви її просто роздавите. Добре переносить транспортування. Поширені види: У Таїланді виростає один місцевий різновид, але виділяються дві зони зростання – східне узбережжя і південні райони навколо Сурат Тані.
Харчова цінність і користь для здоров'я: Мангостіни багаті кальцієм, фосфором, нікотиновою кислотою і вітамінами В і С. Вони спричиняють освіжаючий і омолоджуючий ефект на організм. Шкірка мангостіна багата таніном, який загоює прищі і рани на шкірі. 4 мангостіна = 80 калорій. Їжте мангостін після дуріана, оскільки він охолоджує організм, стримуючи жар дуріана. З нього також готують освіжаючий щербет, що подається між стравами.