Чавунні сковорідки прописані в наших кухнях з незапам'ятних часів. І навіть зараз, коли в магазинах повно сучасної посуди, вони не здають своїх позицій. Багато хто любить чавун за те, що такий посуд чудово тримає тепло і несильно пригорає. Правда, чавун схильний до іржі, але і це невелика біда. Якщо правильно підготувати посуд до використання і добре за нею доглядати, ці проблеми вас не торкнуться. Вся хитрість в тому, що нову чавунну сковороду потрібно змастити рослинним маслом і прожарити в духовці або на газу. Бажано повторити цю процедуру кілька разів, перш ніж починати смажити на ній їжу. Згодом сковорода обросте шаром кіптяви, який і захищатиме її від іржі. Якщо не чистити такий посуд абразивними засобами або металевими щітками, то служити вона буде багато і багато років.
Догляд за чавунним посудом простий – використану сковорідку заливають киплячою водою і несильно труть губкою або м'якою мочалкою, потім насухо витирають і змащують рослинним маслом, а перед наступним застосуванням гарненько розжарюють.
Хороший емальований посуд зручний і тому дуже поширений. У ній можна готувати і зберігати будь-які страви, не побоюючись, що продукти змінять свій колір і смак. В той же час і сама емаль не псується під впливом солей або кислот, що містяться в їжі. Ще один плюс – такі каструлі і сковорідки легко миються і до них майже не пригорає їжа. Але це все про достоїнства, адже у подібного кухонного начиння є і недоліки.
І головний серед них – крихкість. Іноді, щоб зіпсувати хорошу емальовану каструлю, достатньо один раз її впустити. Якщо емаль відкололася або з'явилася тріщина, посуд можна сміливо викидати, адже використовувати для готування посуд з дефектами емалевого покриття не можна, оскільки в їжу можуть потрапити з'єднання важких металів. Та і просто виявити в супі шматочки емалі неприємно.
Є ще один цікавий момент – білий емальований посуд із-за свого блиску погано поглинає тепло. Тому, при покупці такого начиння краще зупинити свій вибір на екземплярах з темною емаллю або із спеціально зачорненим дном, тоді вода нагріватиметься значно швидше.
Дешевий алюмінієвий посуд був дуже поширений за часів нашого дитинства, а ще за пару сотень років до того вважалася і зовсім найдорожчим металом. Алюміній хороший провідник тепла, а, означає, їжа в ньому готується швидше. Правда у такого посуду є істотні недоліки – цей метал не тільки легкий, але і м'який. Тому начиння легко деформується і дряпається. Але найголовніше, алюміній при нагріванні виділяє шкідливі речовини, які, природно, залишаються в готовій страві. У продуктах, що відварюються в алюмінієвому посуді, практично повністю руйнується вітамін С і деякі мікроелементи. І щі в такій каструлі не приготуєш, оскільки алюміній не переносить контакту з кислотами.
Крім того, посуд часів наших бабусь і мам дуже вимогливий у догляді. Їжа в ній постійно пригорає і відчистити її справжня проблема навіть для Кюсіке і Аніке з реклами миючого засобу, оскільки терти металевою мочалкою не можна.
Отже, підходить цей посуд хіба що для того, щоб молоко підігріти. А все тому, що воно в ній не пригорає. Та варто йому скипіти і знадобиться вже інший посуд, якщо ви хочете уникнути утворення шкідливих з'єднань.
Посуд з тефлоновим покриттям легкий, зручний, але капризний. У новенькій сковорідці або каструлі нічого не пригорить навіть без використання масла. І це величезний плюс для тих, хто не хоче переборщувати з жиром.
Та варто тільки помішати їжу, що готується, металевою ложкою, і чарівне тефлонове покриття буде безповоротно зіпсовано. Звичайно, є серед тефлонового посуду і досить міцні екземпляри, але і їх можна пошкодити. А значить, доглядати за таким начинням потрібно дбайливо.
Найголовніше – у жодному випадку не користуватися для миття посуду з тефлоновим покриттям металевими мочалками або абразивними засобами. Під час приготування їжі потрібно використовувати дерев'яні лопатки і ложки, а ще краще, якщо ці прилади будуть виготовлені із спеціального пластика. Але і це правило, швидше за все, вивчили всі сучасні господині, а ось те, що тефлоновий посуд не можна сильно нагрівати знають одиниці. Якщо ви хочете, щоб тефлон служив вам вірою і правдою якомога довше ставте його на маленький або середній вогонь. Начиння з пошкодженим тефлоновим покриттям потрібно без жалю викидати. Готувати в подряпаній каструлі або сковороді небезпечно, оскільки в їжу при цьому поступає отруйна пластикова кислота.
Посуд з неіржавіючої сталі, мабуть, одна сама практична. Готувати в ній одне задоволення і, головне, можна не боятися подряпин або сколів, як у випадку з тефлоном або емаллю. А ще такі каструлі і сковороди чудово миються. Всі ці якості відображаються на вищій ціні.
Хороша нержавіюча сталь це сплав, в якому міститься 18 відсотків хрому і 10 відсотків нікелю, а все інше - залізо. Дно звичайно зроблене по типу листкового пирога з декількох металів, що дозволяє добре розподіляти тепло, тому продукти в ній готуються швидко. А ще начиння з нержавіючої сталі дозволяє приготованій їжі довше залишатися гарячішою, адже блискучі поверхні холонуть значно повільніше, ніж матові.
Сучасний неіржавіючий посуд не тільки зручний і красивий. У ньому можна готувати практично без масла і води, для цього досить запастися добре прилеглою кришкою і правильно підібрати температурний режим. Краще всього для цього підійде слабкий нагрів. І звичайно сам посуд повинен бути з достатньо товстим дном, інакше нічого хорошого з цієї ідеї не вийде.
Є серед неіржавіючого начиння особливий вигляд, добре розрекламований і дуже дорогий – посуд марки Цептер. Правда вартість цептеровской продукції висока зовсім не тому, що вони володіє якимись чудовими властивостями. Просто каструлі і сковороди Цептер розповсюджуються за допомогою мережевого маркетингу. Ось і виходить, що споживачі платять не тільки за сам посуд, але і “зарплату” розповсюджувачів.
Посуд з неіржавіючої сталі, цілком безпечний. Компоненти цього сплаву не вступають в реакцію з їжею, як, наприклад, алюміній. Але вони теж боїться кислот. Тому м'ясо в кислому соусі в ній готувати не варто. Причому, на дефекти такого роду довічна цептеровска гарантія і не розповсюджується.
Вогнетривке скло дуже капризне, оскільки такий посуд погано проводить тепло. Тому готувати на вогні можна лише, використовуючи спеціальну сітку розсікач полум'я. Також таке начиння ставлять на вогонь тільки тоді, коли в ній достатньо багато води або масла, але ніколи в порожній.
Унаслідок поганої теплопровідності не можна на круглу конфорку ставити овальний або прямокутний посуд. Гарячу скляну каструлю у жодному випадку не поміщають на мокру поверхню. При приготуванні густих блюд потрібно стежити, щоб не википіла вода і постійно помішувати. Не виконання хоч би однієї з цих заборон загрожує тим, що посуд просто лопне.
Але, не дивлячись на всю вимогливість посуду з вогнетривкого скла, у неї маса переваг. Такі каструлі легко миються, на них не утворюється накип. Скло не вступає в реакцію з їжею, а значить, в готовій страві не буде ніяких зайвих інгредієнтів. А ще через те, що скляний вогнетривкий посуд погано проводить тепло, їжа остигає дуже поволі.
Що ж, підведемо підсумки. З перерахованих тут тільки один вид кухонного начиння - виготовлений з алюмінію, однозначно не варто використовувати для приготування і зберігання їжі. Все ж таки інші – чавунний, емальований, нержавіючий, тефлоновий або скляний посуд при правильному використанні не завдадуть здоров'ю ніякої шкоди. А зручність тієї або іншої каструлі або сковороди - це справа суб'єктивна.
http://www.lady.if.ua