Утім сучасні каміни не тільки привабливі ззовні, але й багатофункціональні – підтримують тепло у будинку і можуть бути корисні у вирішенні багатьох інших проблем. Каміни поділяють на класичні, сучасні, авангардні та металеві. Вони бувають з відкритими або закритими топками. Останнім часом більшої популярності набувають закриті каміни, які мають більший коефіцієнт корисної дії. Вони набагато безпечніші (топка закрита скляними дверцятами).
У відкритому каміні полум’я потребує особливої уваги, тому палити його потрібно лише під наглядом. Каміни можуть бути вбудованими в стіну (класично), кутові, а також такі, вогонь у яких можна спостерігати одночасно з двох протилежних сторін. Причому усі вони різних розмірів – від невеликих до досить солідних (на п’єдесталі).
Класичний камін – це найпростіша піч із відкритою топкою і прямою широкою трубою. У його конструкції відсутні кругові димоходи («обороти»), характерні для звичайної печі. Завдяки прямому димоходу гарячі гази йдуть прямо у трубу – тому камін гріє тільки тоді, коли горять дрова. Але він не може служити основним засобом обігріву. У зимових будинках разом із каміном треба класти піч, або забезпечувати інше основне джерело обігріву. Камін добре вентилює, тому в будинку ніколи не буває сиро.
Останні віяння технологій майже не торкнулися традиційних англійських камінів. Британці, як і раніше, не сприймають новомодні захисні дверцята з вогнетривкого скла, настільки популярні в Європі. Топка в англійців відкрита, перед нею зазвичай встановлюють екран чи декоративну ширму. Портал виготовляється з кількох видів натурального дерева (сосни, горіха, дуба, вишні). Суцільнометалеві топки облагороджені чавунним литтям чи обрамлені керамічною плиткою.
Уся розмаїтість форм і матеріалів, які використовуються для створення камінного порталу, стала доступною, коли в побут увійшли так звані «касетні» каміни, що надійно захищають внутрішній простір, де вирує полум’я, від зовнішнього середовища. «Касета» – це схована за фасадом внутрішня частина каміна, топка зі сталі чи чавуну зі скляними дверцятами. Теплова функціональність таких камінів другорядна, їхня основна роль – окраса інтер’єру.
Якщо ж рішення про придбання каміна прийняте, треба прислухатись до порад фахівців: який камін краще підходить до оселі, де і як встановити його в будинку, які технічні вимоги до установки. Важливо правильно підібрати й «облицювання» каміну.
Щодо топок у камінах, то вони, як правило, мають термозахисне скло, але існують і відкриті варіанти, коли вогонь видно з усіх боків, а камін можна обійти навколо. Термозахисне скло, залежно від моделі каміна, може бути плоским, овальним, багатогранним або складатися з двох стулок. В одних моделях топок скло відкривається вбік, інші оснащені механізмом, що піднімає скло нагору.
Камін не можна розташовувати на шляху можливих протягів, водночас у приміщенні для підтримки горіння необхідний достатній доступ кисню. Бажано також, аби площа кімнати з каміном була не менше 20 кв. м.
Оскільки вага каміна у зібраному вигляді від 700 до 1300 кг, підлога під ним має бути достатньо міцною. Треба зважати, щоб стіна, яка прилягає, була виконана з негорючих матеріалів, і в ній не проходили комунікації. Якщо стіна зовнішня – її треба облаштувати теплоізоляцією, для чого використовують мінеральну вату, покриту фольгою (вона не плавиться, не горить, під час сильного нагрівання не виділяє отруйних речовин).
Сьогодні, коли існує широкий вибір даної продукції і попит на неї зростає, більшість представництв провідних іноземних фірм в Україні готові запропонувати споживачам як готові вироби за каталогом, так і виконання замовлення за індивідуальним проектом, що органічно впишеться в існуючий стиль інтер’єру. Фахівці-дизайнери розробляють макет каміна, готують необхідні розрахунки та креслення, за якими збудують камін. Таким чином, термін виготовлення і монтажу — від 2-х тижнів до 1-го місяця. Такі роботи виконуються з нульового циклу і «під ключ».
Так, правильний, а головне, послідовний підхід до вибору каміна відіграє вагому роль у створенні справжнього домашнього вогнища. Діапазон реалізації планувальних, функціональних та інших можливостей для вітальні — найвищий у порівнянні з іншими приміщеннями квартири. Під час проектування цієї кімнати можна проявити максимум зусиль та натхнення з метою втілення найоригінальніших ідей. Адже це величезне поле для експериментів! Головне, аби всі елементи інтер’єру були витримані в одному стилі.
Як ніколи актуальним у створенні інтер’єру є дерев’яний стиль. Ми звикли вважати, що дерево, це, насамперед, меблі й підлога (паркет чи дощане покриття). Проте на наших теренах дерево завжди було традиційним матеріалом й для спорудження будинку. Тому в російських хатах, фінських і шведських будинках, швейцарських шале, і навіть в будинках Англії, Голландії і Німеччини стіни та стеля були цілком дерев’яними або мали дерев’яні балки-опори, які чергувалися з біленою штукатуркою. Для американських будинків теж характерне поєднання кам’яної оштукатуреної поверхні й дерев’яних колод та балок.
І це виправдано, адже дерево — найбільш комфортний для житла матеріал, надає великий вибір стильових варіантів рішень від традиційного, кантрі, до ультратехнологічного. З’явився навіть спеціальний термін — дерев’яний хай-тек. Безумовно, для створення сучасних оригінальних інтер’єрів потрібні не тільки матеріали, а й фантазія.
Колись при проектуванні будинку від початку враховувалося розташування каміна. Від цього залежало його подальше архітектурне рішення, позаяк камін поєднував всі елементи інтер’єру в єдине ціле. Сьогодні все навпаки — своє «домашнє вогнище» можна вибрати з безлічі варіантів чи зробити оригінальним, на замовлення, враховуючи вимоги екології.
Стилістичні особливості камінів так само різноманітні, як і стилі архітектури. Зараз для виготовлення й обробки камінів використовуються не тільки камінь, цегла, але й сталь, скло, навіть полімери. Застосовуючи найсучасніші технології, дизайнери досягають незвичайних ефектів і нетрадиційних поєднань.
В інтер’єрі камін посідає чільне місце, він завжди в центрі уваги. Виробники пропонують повний набір — від класичних моделей до зразків найсучаснішої стилістики: хай-теку і мінімалізму. Наприклад, при облаштуванні камінів у стилі кантрі використовуються портали з туфу, черепашнику, піщаника, колотого мармуру. Ці кам’яні матеріали легше обробляються, тому й ціни на них значно нижчі, ніж на мармурові. Для декоративної обробки в класичному стилі використовують цеглу спеціального ручного виготовлення — не тільки традиційно червону чи жовту, але й бежеву, рожеву чи мідну. Дуже рідко зустрічаються камінні портали з масиву дерева. Як правило, це дуб, сосна, вишня, горіх (дерево проходить спеціальну попередню обробку).
Останнє слово при виборі залишається за замовником та архітектором. Наразі в архітектурі й декорі каміну, як і в повсякденному житті, віддається перевага мінімалізму. Не виділятися, менше куражу і природність — такі тенденції моди.