Петрушка є найпоширенішою і найпопулярнішою в світі пряною травою. Вона однаково часто використовується і в європейській, і в американській, і в африканській, і в східній кухнях і, звичайно, є незамінним інгредієнтом і ефектним елементом прикраси множини споконвічно слов'янських блюд. Вона особливо хороша у поєднанні зі свіжими і тушкованими овочами, рибою і м'ясом. Варто відзначити, що це одна з небагатьох ароматних трав, яка не втрачає своїх якостей при тривалій тепловій обробці, а смак її при цьому тільки посилюється.
Петрушка - це також незамінне джерело цінних вітамінів. Вона містить вітаміни А, С, К, В1, В2, РР, Е, а вітаміну С в ній в п'ять разів більше, ніж в лимонах! Невеликий пучок петрушки здатний задовольнити добову потребу організму в мінеральних солях калія, магнію, фосфору. Петрушка корисна при захворюваннях нирок, гастриті і виразковій хворобі, а також будь-яких запальних процесах і ослабленому зорі. Крім того, зелень петрушки володіє ще одні корисною властивістю - вона прекрасно вибілює зуби і укріплює ясна.
Кріп менш поширений в світі, чим петрушка, але в кухні слов'янських народів він є одній з найулюбленіших смакових приправ. Його додають і в салати, і в супи, і в каші, і в найрізноманітніші соуси, а у поєднанні з рибою або відварною картоплею він утворює просто божественну смакову симфонію.
Окрім виняткових смакових якостей кріп володіє і безліччю корисних для здоров'я властивостей. У його зелені міститься вітамін С, каротин, вітамін В, нікотинова і фолієвая кислоти, а також багато цінних мікроелементів, такі як солі кальцію, калій, залізо, фосфор. Такий чудовий склад допомагає кропу ефективно регулювати роботу шлунково-кишкового тракту, знижувати тиск і благотворно впливати на серцеву діяльність, полегшувати симптоми циститу і ниркових захворювань. Кріп має широке застосування, як сечогінний і жовчогінний засіб, а також засіб посилення секреції молока у годуючих матерей. А ще зелень кропу володіє жовчогінним ефектом, миттєво полегшує головний біль і допомагає справитися з безсонням.
Листовий салат також багатий вітамінами (С, В1, В2, Р, К, Е), мікроелементами і органічними кислотами, які покращують травлення, прискорюють обмін речовин, укріплюють стінки судин, запобігають відкладенню солей, нормалізують кров'яний тиск і знижують рівень холестерину. Крім того, салат володіє седативним ефектом - він надає розслабляючу дію на нервову систему і значно покращує сон. А найголовніше - за допомогою хрусткого листя салату можна створити справжній витвір кулінарного мистецтва. У поєднанні з овочами або фруктами і легкою заправкою з натурального йогурту він перетворюється на чудове дієтичне блюдо, а якщо додати до нього сирі, м'ясо або рибу, вийде повноцінний ситний обід.
І, звичайно, кажучи про зелень, не можна не згадати про ароматні пір'їнки зеленої цибулі. Завдяки змісту вітамінів групи В, С, Е, йоду, органічних кислот і мінеральних солей, цибуля укріплює імунну систему, сприяє зниженню рівня цукру і холестерину в крові, нормалізує артеріальний тиск і володіє вираженою жовчогінною дією. А чого вартує один аромат свіжої зеленої цибулі - він сприяє апетиту і робить будь-яке блюдо прекрасним.
Чи варто говорити, що живильна цінність зелені в першу чергу залежить від її свіжості. На думку фахівців, зрізана зелень втрачає близько 70% вітамінів вже через декілька годин після збору. Тому краще всього купувати зелень з корінцями в спеціальних горщиках - у такому вигляді вона може зберігатися декілька днів, не втративши свіжості і корисних властивостей.
http://www.interfax.by
Переклад: http://buket.ck.ua