У результаті хрестоматійним став наступний перелік світових Чудес: вавілонські висячі сади Семіраміди, єгипетські піраміди в Гизі, статуя Зевса Олімпійського в Афінах, статуя Колоса Родоського на однойменному острові, Олександрійський маяк на остові Фарос (в оригіналі – Вавілонські стіни), храм Артеміди в Ефесі і гробниця царя Мавсола в Галікарнасі.

Чому Філон Візантійський нарахував Сім Чудес, а не п'ять або, скажімо, десять? З одного боку, сімка для людства завжди була особливим числом і містила в собі якийсь номерологічний магнетизм. З іншого (тільки імовірно) - кожен з дивних об'єктів мав певне відношення до Іскандера - Александра Великого (Македонського), що теж вельми і вельми символічно. Проте, прямої відповіді на питання «чому» немає. Вона канула в Лету, як і шість із семи дивовижних пам'ятників мистецтва Стародавнього Світу.
Висячі сади Семіраміди, створені за велінням царя Навуходоносора, були з самого початку приречені на недовге існування. Їх розбили на зводах багатоярусного палацу, збудованого поспіхом і тому позбавленого вікової міцності. Примітно, що в Садах провів останні дні свого життя Олександр Македонський. Разом з його смертю померла і мрія про перетворення Вавілона на Центр Світу. Колись прекрасне місто прийшло в запустіння, занепали споруди, висохли Сади. Причиною остаточної загибелі вавілонського Дива стали часті повені, які поступово розмили і зруйнували стіни палацу.

Могутнього Колоса Родоського, зведеного на честь перемоги над спадкоємцем імперії Македонського – Деметрія Поліоркета, звалив з ніг сильний землетрус. Величезна статуя пролежала на морському березі тисячу років, а потім бронзові частки її останків були розпиляні, вивезені з Родосу і безславно продані.
Маяк на острові Фарос був задуманий самим Олександром Великим. Висока споруда, збудована як покажчик шляху для торгівельних суден, одночасно дозволяла оглядати морські простори і служила військовим форпостом на підступах до Олександрії. Маяк спіткала та ж доля, що і Колоса Родоського: він був зруйнований в результаті землетрусів. Пізніше на руїнах олександрійського дива виросла турецька фортеця, причому побудована вона була таким чином, що частково вцілілий нижній поверх маяка виявився вмонтованим в її основу.

Храм Артеміди Ефеської гинув двічі. Спочатку він був спалений Геростратом – людиною, що вирішила таким дивним способом вписати своє ім'я в Історію (що, власне, йому і удалося). Після пожежі будівлю відбудували заново. Відомо, що Олександр Македонський, уражений його неймовірною красою, відчував ті ж почуття, що і Герострат. Правда, палити святилище Артеміди Іскандер не почав, лише попросив увічнити своє ім'я в присвятному храмовому написі. У чому йому, правда, жителі Ефеса делікатно відмовили. Новий храм простояв ще п'ять століть, пережив багато знегод (у тому числі напад готів), а потім був частково розібраний для спорудження нових архітектурних будов. Загибель Дива довершила Природа – залишки храму похоронені в болотистому ґрунті під віковими річковими наносами з мула і піску.
Доля гробниця царя Мавсола, яку, будучи в Галікарнасі, особисто оглядав Олександр Македонський, багато в чому схожа з долею Олександрійського маяка. Частково її зруйнували природні катаклізми і час, частково - лицарі ордену іонітів, що пустили прекрасні мармурові плити мавзолею на матеріал для зміцнення своїх оборонних споруд. Пізніше іонітські замки також були розібрані на будівельний матеріал арабами і турками, і мармур гробниці Мавсола «перекочував» у стіни мусульманських фортець.

До наших днів збереглися лише єгипетські піраміди – єдине Диво, що існує нині, із знаменитого списку Філона Візантійського. Проте учені не впевнені, що внуки наших з вами внуків матимуть можливість на власні очі побачити унікальні усипальні єгипетських фараонів. Прогнози самі песимістичні – гробниця Тутанхамона може бути зруйнована вже через двадцять років, а найвідоміша з пірамід (гробниця Хеопса) – років через сто. Причиною неминучого руйнування, як не сумно, фахівці називають індустрію сучасного туризму. Вірніше, конденсат, який численні туристи, видихаючи, щодня залишають на стінах єгипетських пірамід (приблизно 20 грам кожен турист, згідно відомостям Вищої ради із старовини Єгипту). Чим більше туристів (тільки гробницю Тутанхамона оглядають 500 чоловік щодня), тим більше конденсату і, отже, ближче день загибелі єгипетського Дива.
Звичайно ж, роботи по збереженню унікального архітектурного пам'ятника ведуться безперервно. Винаходяться самі різні технології, які дозволять у майбутньому продовжити життя пірамідам і зберегти їх для Людства. Проте до тих пір, поки прийнятне рішення не знайдене, останнє з чудес все ще знаходиться в серйозній небезпеці.
http://yousmi.by/