Про міражі складено багато легенд. Підступна фея Моргана зустрічала каравани на стежках і заманювала мандрівників у глиб пустелі. Вона показувала стомленим подорожнім чудові палаці та дивовижні фонтани, повні прохолодної вологи. Люди повертали каравани туди, куди вказувала Моргана, та чарівні видіння, наче дим, танули в повітрі. Збившись з дороги, каравани гинули. Звідси і походить назва "фата-моргана", що означає особливо складний вид міражу.
Слово "міраж" - похідне від французького слова "mirer", означає "відображати, мов у дзеркалі". Ця назва досить точно характеризує суть явища. Повітря - середовище неоднорідне. Воно складається з прошарків різної температури і різної густини. Тому сонячне проміння, проходячи крізь повітряну товщу, ніколи не йде прямолінійно, а викривлюється - це називається земною рефракцією. Правда, напрям променя змінюється не дуже різко, тому відхилення ми практично не помічаємо. Усе відбувається зовсім по-іншому, коли промені світла проходять крізь повітряні шари різної густини. Тоді віддалені предмети видаються нам близькими, перевернутими, відірваними від землі, якимось покорченими, тобто ми бачимо міраж.
У природі буває кілька різновидностей міражу. Якщо шари повітря різної густини поступово переміщуються один відносно одного і межа між ними порушується, тоді виникає найскладніший й найрідкісніший вид міражу - рухливий міраж, або фата-моргана. Одне з найвідоміших місць у світі, де часто можна бачити складні міражі, - Мессінська протока в Південній Італії. Тут уранці, особливо коли сходить сонце, високо в повітрі над морем виникають розкішні палаци і замки, повні життя. Картини швидко міняються, потім усе зникає.
Нижній міраж виникає таким чином. Коли сонячні промені дуже нагріли земну поверхню, приземні шари повітря теж нагріваються, стають значно теплішими, ніж верхні, і густина їх буде менша. Тому промені світла відхиляються від свого первісного напряму - і спостерігач побачить не реальні предмети, а перевернуте зображення. На півночі це явище називають морок, відомий він також як марево.
Боковий міраж утворюється тоді, коли вертикальні шари повітря, що стикаються, мають різну густину. Це відбувається поблизу добре нагрітих скель або стін кам'яних будинків. Прилегле до них повітря теж нагрівається і стає не таким густим, як у сусідньому шарі. Тому промені, проходячи вертикальну межу розподілу між неоднаково нагрітими масами, відхиляються і утворюють боковий міраж.
Коли ж приземні шари повітря холодніші, ніж верхні, можна побачити верхній міраж: зображення, відірвавшись од землі, повисає в повітрі. Та найчастіше верхній міраж виникає на морі. При появі верхнього міражу люди бачать далекі предмети, що перебувають за горизонтом. Ось чому мореплавці часто бачать далекі острови й кораблі.
Серед моряків у минулі віки була дуже поширена легенда про "Летючого голландця". В основі легенди лежить образ мужнього мореплавця епохи великих відкриттів XV-XVI століть, коли океани борознили вітрильники. За зухвалий виклик вітрам і бурям бог прокляв й жорстоко покарав того мореплавця: він приречений довічно блукати по морях і океанах на своєму кораблі, повному мерців. За повір'ями, зустріч з "Летючим голландцем" віщувала біду.
"Летючий голландець" - це не що інше, як міраж, фата-моргана на морі, зображення якогось справжнього судна, котре перебувало від цього місця, можливо, за декілька десятків кілометрів.
Міражі, як і всі інші оптичні явища, люди в минулому тлумачили по-різному. Одні вважали, що це каверзи лихих духів, які намагалися за допомогою обману захопити людські душі; "морями диявола" і досі називають міраж народи північно-африканських пустельних районів. У інших такі видіння викликали захоплення: люди думали, що бачать небесні райські чертоги. В наш освічений час міраж - це атмосферне явище, в якому немає нічого містичного. Але навіть наукові пояснення не знімуть з цього дивного явища завіси таємничості.
http://www.faraon.kiev.ua