Для приготування напою брали три частини листя коки і одну частину горіхів кола. Слід зазначити, що обидва компоненти містять вельми активні алкалоїди, зокрема, з листя коки витягували кокаїн.
Недивно, що напій робив сильний ейфоризуючий вплив. Тому напій був запатентований як ліки від всіх нервових розладів. Пембертон запевняв, що напій лікує імпотенцію і залежність від морфію. Затверджували також, що ним добре похмелятися.
До речі, кокаїн в ті часи ще не був заборонений і був в широкому продажі. Його навіть додавали замість спиртного в напої для підняття настрою і тонусу. Тобто по своєму складу кола-кола в ті часи не була чимось особливим.
Спочатку справи підприємців йшли ні твердо, ні хитко. Перший рік продажів був збитковим. На виробництво кока-коли витратили 70 доларів, а виручили 50. Проте все тече, все міняється, і незабаром кока-кола здобула ширшу популярність. Скориставшись цим, Пембертон продав права на виготовлення кока-коли Асу Грітсу Кендлеру. Він-то і заснував в 1892 році компанію «Кока-кола», яка існує і по сьогоднішній день.
В кінці 1890-х років з'явилася заборона на кокаїн. І в кока-колу стали додавати не свіже листя коки, а «вичавлене», кокаїну в них вже не було.
З тих пір кока-кола почала швидко набирати обороти і через 50 років після її винаходу стала для американців найпопулярнішим напоєм, мало не ідолом. З 1988 року з приходом перебудови кока-кола стала впокорювати жителів СРСР.
Якщо всю вироблену кока-колу поділити між жителями Землі, то кожному дісталося б по 767 пляшок. 8000 стаканів напою кока-коли випивають в світі кожну секунду. Зі всієї виробленої продукції компанії «Кока-кола» може заповнити басейн завглибшки 180 сантиметрів, завдовжки 33 км, а шириною 15 км. Непогана купальня, в ній могли б розміститися 512 мільйонів чоловік.
Величезна Мексика і маленька Ісландія, що мають між собою мало спільного, схожі в одному. Вони є лідерами по споживанню кока-коли на душу населення.
Зараз на ринку багато різновидів кока-коли: класична, дієтична, низькокалорійна, без цукру (інакше «лайт»), із смаком ванілі і черешні.
Ходить багато чуток про секретний склад кока-коли. Начебто в кока-колу додають особливий інгредієнт, який тримають в строгому секреті виробники.
Складається сучасна кока-кола, за твердженням офіційних джерел, з води, цукру, вуглекислоти, фарбника Е 150, ортофосфорної кислоти, кофеїну, ароматизаторів.
Медики все частіше піднімають питання про те, що кока-кола завдає шкоди здоров'ю людини. Хоча по своєму складу кока-кола мало чим відрізняється від газованих напоїв інших виробників.
Ходить також безліч чуток про неймовірні властивості кока-коли. Кока-кола нібито видаляє іржу, знімає наліт з унітазу, роз'їдає м'ясо, якщо його покласти в напій. Також чистить золото і срібло, якщо занурити вироби з цих металів в напій.
Все це цілком вірогідно, оскільки в напої багато фосфорної кислоти. Але достовірно це чи ні, я не знаю, і перевіряти не маю бажання. З тієї простої причини, що з газованих напоїв п'ю тільки столову мінеральну воду.
Звичайно, про смаки не сперечаються, але солодкі газовані напої, споживані у великих кількостях, неминуче приводять до діабету і ожиріння. Фосфорна кислота сприяє виведенню з організму кальцію, магнію і цинку, що теж не є добре. Найгірше те, що від кока-коли спрага лише зростає, примушуючи споживати все більше напою.
А все добре в міру.
http://shkolazhizni.ru/