Букет
      
  Реєстрація або вхід Головна    
Букет
Головна
Новини
Статті
Опитування
Анекдоти
Галерея
Погода на тиждень
Свята на тиждень
Святковий довідник
Файли
Друзі та партнери
Звязок з нами
Рекомендуємо
Гумор

Реджинальд радиться із ветеринаром:
- Маю коня, який іноді ходить нормально, а іноді кульгає.
Що ви на це скажете?
- Коли наступного разу почне ходити нормально - негайно ж продайте його.

Google рекомендує
Таємне та невідоме

Літній час: поверніть нашу годину!


 Наближається остання неділя березня, а це значить, скоро нам знову доведеться переводити стрілки на годину вперед. І приходити в понеділок на роботу, вставши фактично на годину раніше. Сісти за робочий стіл злими і сонними, називаючи нехорошими словами того, хто придумав літній час.



Дійсно, а чия це ідея? Чи є від неї реальна користь, і як все це неподобство впливає на фізичне і психічне здоров'я людини? Давайте розбиратися.

Гонка за сонцем

Використовувати світловий день максимально ефективно намагалися ще в Стародавньому Римі. Знаменитий водяний годинник мав різну розмітку залежно від місяця.

Нерідко винахід літнього часу приписують Бенджамину Франкліну (ця поширена помилка присутня, наприклад, у фільмі «Скарб нації»). Дійсно, перебуваючи посланцем у Франції, майбутній президент США відмітив, що влітку парижани пристойно економлять на свічках, піднімаючись вранці з першими променями сонця. Проте в XVIII столітті в Європі не було єдиної системи літочислення. Вона з'явилася тільки з розвитком залізниці.

«Батьком» літнього часу є британець Уїльям Уїллет. У 1907 році він опублікував памфлет «Про розтринькування денного світла». У ньому автор, крім насмішок над лондонськими «сонями», віконниці вікон яких закриті після сходу сонця, висунув пропозицію переводити стрілки на 20 хвилин вперед влітку і повертати їх назад взимку. Його ідея утілилася під час Першої світової війни, коли європейські країни одна за одною почали вводити «час по Уїллету». Спочатку Германія, її союзники і окуповані території, потім підключилася Великобританія і її союзники, Росія взяла участь в цьому неподобстві в 1917 році, а до Штатів нововведення докотилося в 1918-му.

Особливості національного літочислення

У наший країні з часом творили дива, особливо в перші роки після жовтня 1917-го. Поясне, декретне, літнє - яких тільки часи не намішано. У одних регіонах часові обмеження вводили, в інших відміняли. Навіть на пам'яті автора була різниця в 1 годину між часом в Москві і в Астрахані. А потім її ліквідовували.

У СРСР довгий час перевод стрілок був жорстко прив'язаний до дат - в ніч з 31 березня на 1 квітня і в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Скільки народу спізнювалося на роботу і навчання, забувши про сезонні корективи часу - жах. Тільки у 1997 році за основу остаточно була узята європейська модель - остання неділя березня і остання неділя жовтня.

Змінені біоритми

Питання - чи дійсно вдається економити електроенергію за рахунок літнього часу - залишимо економістам. Але з погляду біології і медицини, гра з добовими ритмами - річ невдячна. Різка зміна будь-якої навколишньої дійсності - стрес для організму. А «відбирання» години здорового і найсолодшого уранішнього сну - стрес удвічі.

У російськомовних статтях на тему літнього часу і здоров'я почав з'являтися термін «десинхроноз», в англомовній літературі прижилося слово «jetlag». Англійський варіант, мабуть, найнаочніше описує те, що відбувається - все населення країни як би перелітає на літаку в сусідній часовий пояс.

Організм в сум'ятті - по відчуттях ще спати б і спати, а будильник стверджує, що вже 6.30 ранку і пора вставати на роботу. «Жайворонкам» простіше, а ось «голубам» і, особливо, чистокровним «совам» доводиться адаптуватися. Адаптаційні здібності у різних людей разні, але в цілому чим людина старша, тим складніше пристосовуватися до мінливого світу.

Погляд зсередини

Отже, які наслідки з медичної точки зору може мати переведення годинників на літній час? Під 24-годинний цикл пристосовуються і гормональні, і поведінкові ритми людини. І коли його починають ламати, відбуваються збої.

В першу чергу страждає зв'язка мелатонін-сон. Між гормоном епофіза і царством Морфея зв'язок прямий - недолік мелатоніна значно ускладнює або робить взагалі неможливим засипання. Максимальна концентрація його в кровізнаходиться з 0 до 4 годин, і якщо людина вставала в 5 ранку, то з введенням літнього часу вона вимушена буде прокидатися і вести активний образ життя тоді, коли всі його фізіологічні механізми працюють в режимі відпочинку.

Симптоматика десинхроноза схожа із станом хронічного недосипу. По суті, вона таким і є:

нудота або відчуття тяжкості в шлунку;
головний біль з ломотою в гайморових і лобових пазухах;
дезорієнтація в просторі, оглушеність;
ірраціональність мислення;
безсоння або патологічна сонливість;
депресивний настрій;
втрата апетиту.

Точних оцінок того, наскільки знижується працездатність при переході на літній/зимовий час, поки немає. Але навіть якщо гіпотеза про те, що працездатність населення країни падає на 30% як мінімум протягом тижня, отримає підтвердження - це величезні втрати. Тому багато країн поступово відмовляються від літнього часу. Японія, Китай, Індія, Казахстан, ЮАР, Монголія - цей список постійно поповнюється.

А поки політики України перебувають в роздумі, медики потихеньку збирають скарбничку «засобів самодопомоги» при переводі стрілок.

Так, за твердженням фахівців:

Необхідно зберігати хорошу фізичну форму. Правильне повноцінне харчування, адекватні навантаження - все це допоможе організму перебудуватися з найменшими втратами.

Постарайтеся протягом перехідного тижня не налягати на алкоголь і кофеїн. Нормально заснути вони не допоможуть, а купу додаткових проблем створять. До речі, снодійного це теж стосується.

По можливості не плануйте на перший тиждень квітня справ, які вимагають навантаження всіх душевних і фізичних сил.

У деяких особливо запущених випадках можуть допомогти препарати мелатоніна. Ось тільки призначати їх повинен тільки лікар, самодіяльність в даному випадку не тільки недоречна, але і небезпечна.

Джерело: http://www.medportal.ru
Переклад: http://buket.ck.ua

Дата публікації: 29.03.2008
Прочитано: 3867 раз



Додатково на дану тему
Пятниця 13. Чергова вигадка людства чи нерозгадана таємниця чиселПятниця 13. Чергова вигадка людства чи нерозгадана таємниця чисел
Летючий голландець та інші загадкові видінняЛетючий голландець та інші загадкові видіння
Велика Китайська Стіна або шлях до Бермудського трикутника...через 30-ту паралельВелика Китайська Стіна або шлях до Бермудського трикутника...через 30-ту паралель
Про що мовчать велетні острова Пасхи?Про що мовчать велетні острова Пасхи?
Скарабей. Таємниці ЄгиптуСкарабей. Таємниці Єгипту
СтоунхенджСтоунхендж
У чому подвійна сила дзеркала?У чому подвійна сила дзеркала?
Великий Зміїний НасипВеликий Зміїний Насип
Магічний рушникМагічний рушник
Витончені духи природиВитончені духи природи
[ Назад | Початок | Наверх ]
Немає коментарів. Чому б Вам не залишити свій комертар?
Ви не можете відправити коментар анонімно, будь ласка зареєструйтесь.
Останні статті
Halloween
10 ідей для ідеального Хеловіну
Подарунки на День Валентина за знаком зодіаку
Ідеї для валентинок та святкування дня свято...
Як День Святого Валентина відзначають у різни...
Де краще зустрічати Новий рік?
У чому зустрічати новий рік 2010
Тіло - це годинник
Як запобігти курортних пасток
Здорове чи дешеве: як правильно обирати дитяч...
Новини партнерів
Завантаження ...
Галерея
Картинка з галереї

Картинка з галереї

Картинка з галереї

Посміхніться

Прибігає на пари захеканий студент. Професор до нього:
- Чому спізнюємося, шановний?
- Розумієте, я брав участь у ралі. Ну, і небагато спізнився.
- Добре, сідайте.
Через п'ять хвилин у цю ж аудиторію завалює ще 10 людей. Професор:
- Чому спізнюємося?
- Розумієте, наш одногрупник брав участь у ралі, ну, так ми за нього уболівали, і тому спізнилися!
- Ну, добре, сідайте.
Ще через п'ять хвилин у цю же аудиторію заходить молоденька дівчина. Професор до неї (роздратовано):
- Дівчина, і ви з ралі?
Та (зніяковіло):
- Ні, я тільки пісяла.

Реклама
Опитування
Які тести вас більше цікавлять?

на різну тематику
не цікавлять взагалі
тести на кмітливість
тести для жінок
тести для чоловіків
жартівливі
тести - то марно витрачений час



Результати
Інші опитування

Всього голосів: 224
Коментарів: 2
Головна |  Вверх
статистика  користувачів онлайн: 118 | користувачів сьогодні: 2173 | переглянуто сторінок сьогодні: 13980 | всього сторінок переглянуто: 106442745




Використання матеріалів цього сайту тільки за умови вказання прямого гіперпосилання на першоджерело та сайти, що виконали суттєві допрацювання матеріалів (переклад, доповнення довідковими даними, тощо).
Якщо першоджерело не вказано - важати першоджерелом і вказувати пряме гіперпосилання на сайт http://buket.ck.ua



© 2006-2008 студія GVM
рекламна підтримка: черкаська рекламна мережа

Генерація сторінки: 0.038 сек. і 20 запитів до бази даних за 0.033 сек.
Web site engine code is Copyright © 2006 by SLAED CMS. All rights reserved.