Довіряти якому-небудь засобові чи ні — це особиста справа кожного, але знати про існування цих засобів все ж таки варто.
На сьогодні серед засобів і методів контрацепції розрізняють:
Механічні, або бар'єрні, контрацептиви
Чоловічі презервативи — найбільш популярний засіб запобігання вагітності.
Жіночі презервативи — розміщуються в піхві по всій її довжині. На кожному з його кінців є щільні кільця: маленьке — на закритому кінці презерватива, і велике — на відкритому. Маленьке фіксує кондом у глибині піхви, а велике — розташовується біля входу.
Піхвова діафрагма — це гумова плівка, оточена пружним кільцем. Уводиться в піхву самостійно за якийсь час до статевого акту на шийку матки й знімається не раніше, ніж через шість годин після інтимних стосунків, але не пізніше, ніж через добу. Бажано використовувати цей засіб разом із сперміцидами.
Шийкові ковпачки — надягаються на шийку матки гінекологом і присмоктуються до неї.
Перерваний статевий акт
Цей метод заснований на виведенні статевого члена з піхви до початку еякуляції. Його ефективність головним чином залежить від досвідченості партнера, тому що дуже важливо зробити це «вчасно».
Метод лактаційної аменореї (МЛА)
Методом лактаційної (або післяпологової) аменореї користуються жінки, що годують груддю, після пологів. Встановлено, що в жінок, які годують, пролактин тримається на високому рівні приблизно протягом 6 місяців, що пригнічує процес овуляції. Цей метод ефективний в 98 % випадків у жінок до 6 місяців післяпологового періоду, які регулярно годують дітей тільки грудним молоком (добавки соку, води, вітамінів допускаються). Інтервали між годівлею не повинні перевищувати чотирьох годин вдень і шести годин вночі. У жінок, що застосовують змішану годівлю, ефект контрацепції цим методом різко знижується. Якщо в жінки відновилися менструації до 6 місяців після пологів, такий метод досить ненадійний, і жінці бажано користуватися іншими методами контрацепції. Після шести місяців цей метод значно втрачає свою ефективність.
Хімічні контрацептиви, або сперміциди
Сперміциди — це хімічні речовини, що мають спермотоксичну дію, тобто вбивають сперматозоїди. Випускаються вони у вигляді мазей, піни, гелів, свічок і просочених спермотоксичною рідиною губок. Креми, мазі, пасти вводяться спеціальним аплікатором або шприцом-наконечником у піхву за 5-10 хвилин до початку статевого акту, а кульки, таблетки, свічки — за 10-20 хвилин. Час їхньої дії, як правило, обмежений 1-2 годинами.
Ритмічний (фізіологічний) метод
Він заснований на утриманні від статевих стосунків у той час, коли яйцеклітина виходить із яєчника й здатна до запліднення. Для визначення цього часу існує кілька способів:
Календарний метод. Заснований на реєстрації 6-12 попередніх менструальних циклів. З них вибирається найкоротший і найдовший цикли. Потім варто керуватися наступними правилами:
а) якщо менструальний цикл регулярний і триває 28 днів, «безпечні» дні з 1-го до 8-го і з 18-го по 28-го включно, рахуючи від першого дня менструації. Відповідно, з дні циклу 9-го до 17-го вважаються «небезпечними». У ці дні можливе зачаття дитини;
б) якщо менструальний цикл регулярний, але не 28 днів. До першого дня менструації додайте тривалість менструального циклу — одержите день початку наступної менструації. Відніміть від цього дня 2 тижні — одержите передбачуваний день овуляції. «Небезпечними» будуть 5 днів до та 5 днів після передбачуваного дня овуляції.
ПРИКЛАД: якщо тривалість циклу — 32 дні. «Небезпечними» варто вважати дні з 13-го (32-14-5=13) до 23-го (32-14+5=23);
в) якщо менструальний цикл нерегулярний. З останніх 7 менструальних циклів варто вибрати найдовший і найкоротший. Відніміть 18 днів від тривалості найкоротшого циклу — одержите перший день «небезпечного» періоду. Відніміть від тривалості найдовшого циклу10 днів — одержите останній день «небезпечного» періоду.
ПРИКЛАД: якщо найкоротший цикл становить 26 днів, а найдовший — 34 дні, то утримуватися від сексу потрібно з 8-го дня (26-18=8) до 24-го дня (34-10=24) циклу.
Розраховувати «небезпечні» й «безпечні» дні треба на початку кожного нового циклу.
Важливі цифри для обчислення небезпечних і безпечних днів:
звичайнатривалість менструального циклу — 28 днів, але можуть бути індивідуальні відмінності;
час від першого дня менструації до овуляції — звичайно 14 днів, але він може коливатися;
час від овуляції до першого дня менструації — 14 днів, зазвичай, не змінюється;
сперматозоїди живуть у жіночих статевих шляхах від 2 до 7 днів;
сперматозоїд опиняється в матці через 80 секунд після еякуляції;
яйцеклітина живе в матковій трубі від 12 до 24 годин.
Вимірювання базальної температури тіла. Для виміру БТТ жінка повинна користуватися спеціальним термометром, який не можна використовувати ні з якою іншою метою. Вимірювання температури тіла можна проводити в ротовій порожнині, пахвовій ділянці, прямій кишці, піхві. Головне, проводити всі вимірювання в одному місці. Вимірювання проводиться вранці, після сну тривалістю не менше 6 годин, протягом 8-10 хвилин, тому бажано тримати термометр на нічному столику біля ліжка. Під впливом росту прогестерона в другій фазі циклу, температура тіла, зазвичай, підвищується на 0,5-0,8 градуса, що можна зафіксувати на графіку температури. У графіку температури повинні бути зазначені дні, коли жінка мала статевий контакт, застуду, а також запори й проноси, якщо вимірювання проводиться в прямій кишці. Для попередження вагітності, жінка повинна уникати статевих контактів протягом 3 днів після підвищення температури тіла, але, на жаль, точний день овуляції таким методом визначити неможливо.
Серед ритмічних методів існують також: дослідження слизу, дослідження слини під мікроскопом, вимір рівня гормонів тощо.
Гормональні препарати
Один із найсучасніших засобів, який бурхливо розвивається і запобігає небажаній вагітності. Гормональні препарати містять синтетичні аналоги жіночих статевих гормонів — естрогени й прогестини. Ці гормони регулюють процеси дозрівання яйцеклітини, викликають овуляцію, підготовлюють матку до вагітності. На сьогодні винайдено велику кількість різних комбінацій гормонів і способів їхнього застосування:
Оральні гормональні контрацептиви (ОК) — таблетки, які потрібно приймати щодня протягом циклу в один і той же час, роблячи перерви для настання місячних.
Ін’єкційні засоби. Внутрішньом'язова контрацепція (у руку або сідницю) певної дози гормонівзабезпечує контрацепцію упродовж 1-3 місяців, залежно від типу препарату.
ВАЖЛИВО: після припинення ін'єкцій доведеться чекати кілька місяців, перш ніж можна буде завагітніти.
Імплантовані контрацептиви. Спеціальна структура капсул, які вводяться підшкірно, забезпечує повільне й рівномірне вивільнення гормонів у необхідній щоденній дозі впродовж 5 років. ВАЖЛИВО: після видалення капсул моментально відновлюється здатність до зачаття.
Протизаплідний пластир. Розрахований він на жінок, які забувають приймати контрацептиви у вигляді таблеток, і їм простіше приклеїти пластир і вчасно його замінити.
Гормональна доза одного пластиру розрахована на 7 днів, тому пластир потрібно замінювати щотижня протягом 3 тижнів. Четвертий тиждень є перервою. Пластир зазвичай наклеюють в ділянці сідниць, плеча, внизу живота або у верхній частині грудей, але не в ділянці молочних залоз.
Термінова контрацепція (посткоїтальна, «пожежна», «контрацепція наступного ранку» і т.д.). Застосовується поетапно — першу дозу таблеток потрібно прийняти впродовж 72 годинпісля незахищеного статевого акту, другу — через 12 годин після першої.
Внутрішньоматкові засоби (ВМЗ)
Уводяться в порожнину матки. Надійно оберігають від зачаття, не турбують, можуть бути залишені в матці на роки.
Спіралі, дуги, петлі, пружинки — вводяться гінекологом на 5-7 день циклу, після попереднього обстеження пацієнтки.
Кільце — самостійно вводиться в піхву раз на місяць. Гнучке й еластичне кільце саме займає оптимальне положення, підлаштовуючись до індивідуальних контурів тіла жінки.
Хірургічна стерилізація (чоловіча й жіноча)
Хірургічній стерилізації приділяється особливе місце, тому що, по-перше, цей метод поєднаний з хірургічним втручанням і, по-друге, відрізняється незворотністю. Хірургічна стерилізація викликає незворотні зміни в репродуктивній системі.
Незважаючи на окремі випадки відновлення фертильності після дорогих консервативно-пластичних мікрохірургічних операцій, частота негативних результатів значно перевищує успішні. Саме незворотність стерилізації обмежує спектр її застосування.
При виборі цього методу контрацепції подружня пара повинна розуміти, що стерилізація незворотна, а також знати про можливі побічні реакції й ускладнення, протипоказання. Цю інформацію можна одержати після ретельного обстеження в лікаря.
Вибираючи засоби контрацепції, кожна людина має можливість обрати те, що, якщо не ідеально, то хоча б максимально, підходить їй за якимись особливими критеріями. Єдине, чого не варто забувати, це те, що підбір контрацептивів повинен бути винятково індивідуальним. Це не те питання, у якому варто прислухатися до досвіду й порад друзів або знайомих. Тільки ваш гінеколог зможе точно сказати який саме засіб підходить саме вам.
Зверніть увагу!
Ви можете завагітніти:
навіть після першого у вашому житті статевого акту;
навіть якщо партнерка під час статевого акту не відчула оргазму або в партнера не було еякуляції;
навіть якщо ви використовували тканину, целофан або іншу саморобну обгортку як презерватив;
навіть, якщо ви до цього не могли завагітніти.
Ви не зможете запобігти вагітності наступними методами:
миючись після статевого акту водою, кислотою або іншою рідиною, навіть якщо будете направляти її під сильним напором і глибоко в піхву;
вводячи аспірин у піхву перед статевим актом або після нього, або приймаючи препарат всередину;
стрибаючи вгору й вниз після статевого акту або роблячи які-небудь інші фізичні вправи;
відвідавши туалет після статевого акту;
вживаючи алкоголь або нікотин.
Не довіряйте подібним міфам, вибирайте засіб, який підходить вам, і одержуйте справжнє задоволення від безпечного сексу!
Ганна Теплова
www.lady-m.com.ua