Різні групи психотропних препаратів змінюють нашу поведінку в протилежних напрямах − перезбуджують або гальмують, заспокоюють.
До перших, стимулюючих дію центральної нервової системи (далі − ЦНС), відносяться психостимулятори і ноотропи. Вони протипоказані гіпертонікам, людям з психозами, схильним до стахів, тривожним.
До другої групи, гальмуючої дію ЦНС, відносяться нейролептики, антидепресанти, транквілізатори і снодійні. З ними потрібно бути акуратніше усім учасникам дорожнього руху. І ніколи не можна приймати подібні препарати, не порадившися з лікарем. Не зважайте на рекламу − підбір таких засобів лікування сугубо індивідуальний.
І ті, й інші протипоказані вагітним і дітям до 3 років. Виключення може зробити тільки лікар, і то в особливих випадках.
Психостимулятори: ефедрин, кофеїн, нікотин, кодеїн, морфін, кокаїн, адреналін.
Легкі аналоги*: когитум, кофеїн-бензоат, пантогам, елеутерокок, женьшень.
Коли призначають: При астенії (млявості, слабкості, сонливості), затримці мовного і розумового розвитку у дітей, для відновлення функцій ЦНС після черепно-мозкових травм. Також при вегетосудинній дистонії і як підтримуючу терапію на стадії відміни антидепресантів.
Побічні дії: Підвищують артеріальний тиск, викликають залежність, порушують сон.
Як змінюють поведінку: Викликають перезбуджування, неможливість вчасно зупинитися і подумати.
Антидепресанти: амітріптілін, доксепін, ліксидол, коаксил, прозак, флуоксетин, тримипрамин.
Легкі аналоги*: піон, пустирник, корінь синюги.
Коли призначають: При депресії ендогенно-екзогенного характеру (як зовнішнього, наприклад, із-за невпевненості в собі, так і внутрішнього - від хвороб), алкоголізмі, наркоманії у стадії абстиненції (втрати віри в себе і занепаді сил), при вираженому больовому синдромі (під час важких травм).
Побічні дії: Завдають удару по печінці і ниркам, при тривалому застосуванні викликають гіпоксію (нестачу кисню) у мозку. Можуть спровокувати ішемічну хворобу серця (порушення кровотоку).
Як змінюють поведінку: Порушують зорове сприйняття дійсності (замутнінність або двоїння) і координацію рухів. Емоційне збудження змінює оцінку дійсності. Викликають психологічну залежність («Тільки з пігулками мені добре»).
Транквілізатори: канак, мазепам, феназепам, фенобарбітал, элениум, фенібут, темазепам, діазепам, радодерм і ін.
Полегшений варіант*: афобазол.
Коли призначають: При тривожно-фобічному синдромі (страхи), як протисудомну терапію, додаткову терапію больового синдрому. При деяких психічних захворюваннях використовують як протиблювотне в комплексі з нейролептиками.
Побічні дії: При застосуванні довше 6 місяців отруюють печінку і нирки. Викликають головний біль, запаморочення, порушують статеву активність.
Як змінюють поведінку: З'являється сплутана свідомості, порушення концентрації уваги і розумових процесів, сонливість, сповільнюються психічні і рухові реакції. Викликають м'язову слабкість і зниження статевої активності.
Ноотропи: ноотропил, нобен, нейромедин.
Легкі варінти*: пірацетам, гинкгобилоба, танакам.
Коли призначають: «Вітаміни» для мозку, стимулюючі його діяльність. При вегетосудинній дистонії, наслідках черепно-мозкових травм, затримці психічного розвитку у дітей, постінсультних розладах. Як профілактика порушення мозкового кровообігу.
Побічні дії: Порушення сну, шкідливо впливають на печінку.
Як змінюють поведінку: Виникає емоційне і фізичне перезбуджування, гіперактивність і - як наслідок - фізична втома.
Снодійне: частково транквілізатори, наприклад, феназепам.
По рецептах: імован, ивадал.
Без рецептів*: валеріана, пустирник, піон.
Коли призначають:При порушенні сну, нічній тривозі, панічних розладах, істерії.
Побічні дії: Збільшують навантаження на печінку і нирки, роблять їх уразливими перед токсинами.
Як змінюють поведінку: Провокують сонливість, заторможенность, порушення розумових процесів, пам'яті, уваги. Викликають емоційну холодність.
Отож, будьте щасливі!
*Продаються без рецептів. Побічні дії виявляються у разі тривалого прийому або передозування.
http://mama-tato.com.ua
http://bla-bla-bla.ru