Найбільш актуальна проблема у наш час — тривале перебування за комп’ютером. Не будемо говорити про шкоду сидячого способу життя, звернемо увагу на монітор. Чи помічали ви, що, дивлячись на нього, ми, як заворожені, перестаємо моргати? Шкідлива дія магнітних коливань призводить до порушення продукції сльози, що у свою чергу стає причиною сухості кон’юнктиви. Це явище супроводжується відчуттям піску в очах, різі. Виникає так званий “синдром сухого ока”. Тривале подразнення зорових аналізаторів призводить до зниження зору — зображення стають нечіткими, очі швидко втомлюються
Щоб зменшити негативний ефект, очі треба захищати. Лікар-офтальмолог міні-салону “Німецька оптика” Олександра СЕМЕНЮК радить перш за все придбати спеціальні захисні окуляри.
— Такі окуляри необхідні і людям з хорошим зором, — пояснює лікар. — Другий етап — правильна організація робочого місця. Монітор має бути розміщений дещо нижче, так, щоб ви дивилися на нього зверху вниз під кутом 15–30° до горизонту або лінії погляду. Це допоможе значно зменшити напругу, очі будуть напівприкриті повіками і менше втомлюватимуться. Для позбавлення сухості в очах добре використовувати спеціальні краплі, наприклад, препарат “Штучна сльоза”. Через кожні 15–20 хвилин робити невеликі перерви, відриваючи очі від монітора і переводячи погляд вдалину.
Якщо помітили, що зір починає падати, зверніть увагу й на своє харчування. Намагайтеся, щоб воно було перш за все збалансованим.
— У раціоні обов’язково мають бути вітаміни А та Е. Дуже добре використовувати вітамінні препарати на основі екстракту чорниці, наприклад стрікс, — зауважує Олександра Семенюк.
Взимку у більшості із нас виникають неприємні відчуття — різь в очах, сльозоточивість від дії морозного повітря, холодного вітру.
— Якщо людина погано бачить, пропонуємо їй придбати окуляри-хамелеони, які виконують подвійну функцію — корегують зір і захищають очі від різкого світла. Якщо ж із зором все в порядку, але є підвищена реакція на яскраве світло, можна порадити звичайні сонцезахисні окуляри, адже, мружачи очі від сліпучого білого сяйва, ми не тільки псуємо зір, а й додаємо зайві зморшки.
Точка зору косметолога. Щоб очі були прекрасними…
А тепер повернімося до питання з іншого боку — очі не тільки орган, який допомагає нам бачити, це — дзеркало душі. І вони мають бути прекрасними. А що робити, якщо з’являються темні кола, припухлості, почервоніння? І це теж негативний вплив роботи бізнес-леді за комп’ютером. Куди подіти “гусячі лапки”, що псують життя кращій половині людства?
Догляд за очима взимку — особлива тема. Лікар-косметолог Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру Галина МАКСИМ’ЯК радить:
— Тонка та ніжна шкіра навколо очей потребує ретельного догляду, особливо взимку. Головна увага — на засоби для зняття макіяжу і догляду з рослинними оліями та полісахаридами. Раз чи два на тиждень варто проводити спеціальні процедури з використанням препаратів, що містять кераміди, бісабалол, пантенол, алое та інші корисні компоненти. Ці засоби знімають набряки та напруження, підвищують еластичність, сприяють збереженню вологи і відновленню шкіри.
Але для втомлених очей, вважає лікар, незамінними будуть усім знайомі бабусині рецепти: примочки відвару ромашки або петрушки. Їх накладають на 20 хвилин, після чого наносять живильний або вітамінізований крем для очей, легко вбиваючи його подушечками пальців на нижні повіки. Важливо захищати очі від впливу сонячного світла при допомозі сонцезахисних окулярів і час від часу робити таку вправу: зосереджено дивимось на перенісся, а потім на кінчик носа до тих пір, поки не настане відчуття втоми.
Точка зору психолога. Полюбіть життя – і краще його бачитимете
— Хвороби очей часто свідчать про те, що людина закриває очі на події, які з нею відбуваються, тому що боїться втратити когось або щось, — переконана психолог Алла ЯРЕМОВИЧ. — Можливо, також, що вона не хоче більше придивлятися до всього, що її оточує. Такий стан речей можна передати фразами: “очі мої не бачили б”, “я закриваю на це очі”, “лихе око”, “очі розбігаються” і таке інше. Навіть часте вживання одного або декількох подібних висловлювань може стати причиною захворювання очей або погіршення зору. Якщо хвороба заважає людині добре бачити на короткій відстані, це означає, що вона не помічає якихось процесів, що стосуються її особисто і пов’язані з її тілом (наприклад, може не помічати, як старіє її фізичне тіло). Іноді — це життєві обставини або близьке оточення — партнери, рідні. Те, що людина бачить, викликає у неї страх. Саме такі побоювання заважають об’єктивно оцінювати події, що відбуваються, деформують реальність в її уяві. Людину влаштовує такий стан речей, коли вона не бачить нічого навколо себе, тому що при цьому у неї виникає відчуття відсторонення. Вона ні про що не турбується.
Якщо хвороба очей заважає бачити на далекій відстані, це означає, що людина переживає необґрунтоване занепокоєння, пов’язане з її власним майбутнім, або з тими, кого вона любить. В її уяві пропливають страшні ситуації, які навряд чи коли відбудуться.
Будь-яка проблема з очима повідомляє про те, що варто прислухатися до своєї душі, що шлях, який ви обрали, неправильний. У вашому житті нічого не зміниться, якщо ви відмовитеся бачити істину, закривши на все очі. Ви боїтеся втратити когось або щось? Не зважаючи на це, починайте боротися і постарайтеся справитися з ситуацією. Можливо, ви вважаєте, що бачити все або бачити надто добре — означає не мати права на помилку? Позбавтеся цього переконання, адже воно тільки шкодить вам. Без помилок не буває досвіду, а без досвіду немає розвитку.
www.ogo.ua