Речі із шкіри мають специфічний запах. Його можна усунути, посипавши речі на день меленою кавою. Цей спосіб не годиться лише для виробів зі світлої шкіри, на якій кава може залишити сліди.
Шкіряний одяг не слід зберігати в поліетиленових пакетах, оскільки він повинен дихати. Краще за все зшити для нього мішки з бавовняної або льняної тканини.
Шкіряні пальта і куртки можна освіжити водою з милом і нашатирним спиртом, а потім протерти ганчірочкою, змоченою касторовою олією, яку можна замінити вазеліном або гліцерином. Дуже тонку м'яку шкіру краще протерти сумішшю з рівних частин свіжого молока і скипидару, після чого змастити її безбарвним кремом і почистити до блиску щіткою.
Широкий шкіряний або лакований пояс не можна складати. Його прикріплюють за пряжку білизняною прищіпкою до натягнутого на внутрішніх дверцях платтяної шафи шнурку або згортають в не тугий клубок.
Для додання шкіряним речам, наприклад, пальто, піджак, рукавички, сумка, диван, крісло, блиску рекомендується протерти їх чистою фланелевою ганчіркою, змоченою в злегка збитих яєчних білках.
Замша
Новий замшевий одяг слідує на початку носіння обробити пилососом, використавши як насадку килимову щітку, щоб зібрати пил, який знаходиться на його поверхні і утворюється при обробці шкіри.
Час від часу і, перш за все, комір, рукави і кишені чистити шматочком чистої прогумованої тканини або грубою штучною губкою.
Мокрий замшевий одяг потрібно сушити на вішалці при звичайній кімнатній температурі або на відкритому повітрі, а не в жарко натопленому приміщенні або поряд з опалювальними приладами.
Прасують вироби із замші тільки з вивороту через суху шовкову тканину, встановивши терморегулятор праски на мінімальну температуру. Після закінчення гладження виріб чистять щіткою.
До замшевого одягу з вузькою проймою рекомендується пришити подвійні підпахівники з білої бавовняної тканини, які можна відпорювати і стирати окремо.
Брюки (як і спідниці) із замші слід вішати тільки за пояс, щоб не утворювалися згини.
Згини, що залисніли, на замшевому одязі можна потерти найдрібнішою шліфувальною шкіркою. Свіжу жирну пляму на замші потрібно посипати зубним порошком і почистити м'якою щіткою. Не намагайтеся видалити плями із замші бензином або іншим розчинником!
Дублянка
Дублянку з товстої овчини краще всього довірити досвідченим рукам фахівця, а тонкі дублянки можна спробувати вичистити самим - мильним розчином з додаванням нашатирного спирту. При цьому ганчірку потрібно часто міняти. Після першої обробки поверхні дублянки процедуру повторити із застосуванням водного розчину гліцерину, нашатирного спирту і бури (з розрахунку по 20 г гліцерину і нашатирного спирту і 5 г бури на 0,5 л води).
Чисту дублянку повісити для просушування, а коли овчина висохне, грунтовно пром'яти її в руках, поки шкіра не стане м'якою.
Хутро
Щоб натуральне хутро на комірах, шапках, манто не м'ялося через хибне зберігання, його потрібно регулярно розчісувати щіткою, а забруднені місця протирати губкою, змочивши її в холодній воді, в яку додано трохи прального порошку (без ензимів). Потім хутро промивають чистою холодною водою і сушать.
Вироби з дорогого натурального хутра не рекомендується чистити щіткою. Їх слід добре витрусити і розчесати волос нечастим гребенем, після чого укласти на зберігання, акуратно загорнувши в біле бавовняне полотно, оскільки хутро легко вбирає сторонні запахи.
Хутро краще за все освіжити за допомогою сухих, прогрітих в духовці висівок, які спочатку втирають, а потім витрушують.
Забруднене хутро з коротким ворсом протирають гарячим картопляним пюре, після чого його потрібно ретельно обтрусити.
Хутро з довгим ворсом чистять кашкою з тальку і бензину.
Шапки або домашні тапочки з білої овчини можна чистити сумішшю молока і нашатирного спирту (з розрахунку 1 чайна ложка нашатирного спирту на 1 стакан молока).
Вироби з штучного білого хутра нерідко жовтіють: їх потрібно чистити щіткою, змочуючи її в розчині з лимонного соку і води, узятих в рівній пропорції.
Рукавички
Шкіряні рукавички потрібно прати в трохи теплій мильній воді. При полосканні в останню воду рекомендується додати декілька крапель гліцерину.
Замшеві рукавички потрібно прати, надівши їх на руки, в теплій мильній воді. Потім ретельно прополіскують, після чого їх потрібно промокнути махровим рушником і змастити гліцерином. Сушити рукавички слід в темному прохолодному місці. Коли рукавички висохнуть, їх знову надягають на руки і чистять м'якою щіткою.
Рукавички з кольорової натуральної шкіри чистять хлібним м'якишем або бензином.
Сумки
Сумки із штучної шкіри потрібно час від часу мити теплою водою з оцтом, а потім насухо витирати м'якою ганчіркою.
Сильно забруднені сумки добре мити з додаванням прального порошку для синтетичних тканин, потім протирати чистою вологою ганчіркою і сушити при кімнатній температурі.
Плащ
Щоб плащ з тканини типу "болон'я" або полівінилхлоридної плівки носився довше, зберігайте його в прохолодному місці.
Складки і заломи на плащі можна розпрямити, якщо рясно полити їх водою. Потім необхідно плащ просушити, повісивши його на плічки і ретельно розпрямивши.
Не можна сушити плащ на сонці, поблизу опалювальних приладів і батарей, а тільки в прохолодному місці.
Плащ, який запорошився, не варто чистити щіткою, краще струсити його і витерти вологою ганчіркою.
Плащі без підкладки (у тому числі і дубльовані з поролоном) можна почистити в домашніх умовах. Для цього їх потрібно повісити на плічки над ванною або тазом і гарненько протерти губкою, змоченою в мильному розчині, а потім прополоскати і сушити теж на плічках. Так само можна стирати світлі плащі з підкладкою, але оскільки підкладка, зазвичай, сідає при пранні, краще заздалегідь підпороти її на рукавах і у подолі.
Пальто
Мокре пальто (куртку або жакет) відразу ж після повернення додому треба повісити на плічки, застебнути гудзики і сушити на балконі або у ванній кімнаті. Плаття з линяючої або набивної тканини розстеліть на столі, підклавши всередину і в рукави щільну матерію, наприклад махровий рушник. Річ, яка підсохнула, але ще волога, пропрасуйте через ганчірку.
Капелюхи
Щоб капелюх не втратив своєї форми, потрібно наповнити його папером і зберігати в спеціальній картонній коробці.
Фетрові капелюхи потрібно частіше чистити щіткою. Поля, які обвиснули, можна виправити, пропрасувавши їх не дуже гарячою праскою через вологу ганчірку, але не висушувати повністю.
Намоклий під дощем капелюх потрібно сушити, заповнивши його м'яким папером або натягнувши на каструлю або банку відповідного розміру.
Потерті і пом'яті місця капелюха з фетру або велюру можна злегка, без натиску, почистити наждачним папером або, насипавши на них дрібну сіль, почистити жорсткою щіткою. А можна приготувати розчин нашатирного спирту навпіл з водою і, змочивши в нім клапоть грубої тканини, чистити нею пошкоджені місця, після чого протерти капелюх чистою сухою ганчірочкою, вичистити жорсткою щіткою і висушити.
Нерідко у фетрових і велюрових капелюхів в місцях зіткнення з волоссям або шиєю з'являються сальні плями. Протріть їх чистим тампоном, змоченим бензином.
Світлі капелюхи чистять білою ганчірочкою, змоченою розчином з 5 столових ложок оцту, 5 столових ложок нашатирного спирту і 1/2 столової ложки солі. Після цього капелюх чистять жорсткою щіткою.
Кепку можна зберігати в шафі на полиці. Після прання обов'язково надіти її на тарілку або кришку каструлі.
Парасолька
Не складайте парасольку, яка не просохла, особливо якщо вона зроблена з капронової тканини; при такому поводженні вона довго не прослужить. Розкрийте її, висушіть і лише після цього прибирайте. Зберігати парасольки рекомендується в сухому місці при помірній температурі. Вони не люблять жару вище 35°С і холод ниже 10°С. Забруднену парасольку можна вимити теплою водою з пральним порошком, а потім обполоснути і висушити.
Плями спробуйте зняти столовим оцтом навпіл з водою або кашкою з прального порошку.
Не застосовуйте для чищення парасольок і плащів бензин, гас, ацетон і інші розчинники!
Панчохи
Панчохи, колготки і шкарпетки по можливості рекомендується купувати по дві і більш однакових пар. У такому разі по мірі зносу панчох і шкарпеток з тих, які залишилися можна легко підібрати нову пару.
Щоб петля, яка спустилася, не пішла далі, рекомендується негайно змочити пошкоджене місце звичайною, а ще краще - підсолодженою водою або потерти шматочком мила.
Щоб коглотки і панчохи довше служили і на них не спускали петлі, нову річ потрібно прокип'ятити протягом години.
Після прання колготки і панчохи потрібно ретельно прополоскати - це подовжить термін їх служби.
Зберігання речей
Верхній одяг перед сезонним зберіганням потрібно повісити на плічки і дати йому провітритися. Перш ніж прибрати одяг в гардероб, слід застебнути на ній всі гудзики або блискавку. Розмір плічок повинен відповідати розміру одягу: якщо вони ширші, ніж треба, рукави деформуються, а якщо занадто вузькі - плечі провисають, що також спотворює форму одягу.
Зберігати одяг краще в спеціальних паперових або поліетиленових мішках.
Довге плаття зберігають в гардеробі, перекинувши його через щаблину плічок, призначену для брюк.
Трикотажний одяг на плічки не вішають, а акуратно складають і прибирають в гардероб.
Взуття
Для подовження терміну служби взуття велике значення має правильний догляд за ним. Взуття слід чистити не перед виходом з будинку, а після повернення з вулиці. Змащувати його взуттєвим кремом краще на ніч, а полірувати вже вранці - це захищаэ шкіру від тріщин.
Для догляду за шкіряним взуттям випускається два класи взуттєвих кремів: на органічних розчинниках і емульсивні, в яких частина органічних розчинників замінена водою.
Користуються і тими, й іншими кремами однаково: наносять тонкий шар крему на поверхню взуття, дають йому підсохнути і полірують. Наносити крем краще за допомогою тампона.
Емульсивні креми краще очищають верх взуття від забруднень, м'якше діють на верх взуття, оскільки містять меншу кількість органічних розчинників. Емульсивні креми дають пористішу плівку, через яку піт і волога випаровуються інтенсивніше. Тому для теплої і жаркої пори року ці креми придатні більшою мірою, чим креми на органічних розчинниках.
Креми ж на органічних розчинниках у свою чергу краще захищають взуття в негоду.
Лаковане взуття корисно змащувати гліцерином, ланоліновим кремом, протирати ганчірочкою, змоченою молоком. Чистити його щіткою не слідує.
Сушити вологе шкіряне взуття у гарячої плити, батареї, на радіаторах не рекомендується. У випадку якщо взуття намокнуло, його потрібно обмити холодною водою, добре протерти, набити сухим газетним папером - через декілька годин він вбере зайву вологу.
Валянки слід сушити при температурі біля 90°С.
Вберегти шкіряне взуття від білих слідів солі, якою так щедро посипають засніжені вулиці, можна, якщо відразу ж після повернення з вулиці додому ретельно протерти його вологою ганчіркою.
Взуття не повинне висохнути забрудненим, тому чистити його від солі слід ще мокрим, а висохле - чистять кремом для взуття.
Шкіряне спортивне взуття, що зсохлося, потрібно опустити в теплу воду і витримати його там до тих пір, поки шкіра не стане м'якою. Потім досуха витерти зсередини і зовні, змастити гліцерином і туго набити газетним папером, після чого залишити висихати.
Для усунення неприємного запаху від внутрішньої поверхні взуття, запобігання грибкових захворювань, дезинфекції, розтяжки взуття випускаються спеціальні препарати. Щоб розтягнути тісні туфлі, можна застосувати і одеколон, яким потрібно змочити внутрішню поверхню туфель, відразу надіти їх і після цього трохи змочити їх зверху.
Якщо при носінні нового взуття виникає відчуття паління, корисно протерти внутрішню поверхню взуття 3%-ним розчином оцту.
Щоб шкіряні підошви черевик не скрипіли, їх слід просочити гарячою натуральною оліфою.
http://ostriv.in.ua