Ось чому тепер перед мамою постає нагальна потреба - знайти няню, яка б відповідала усім вимогам, як дитини, так і тата з мамою. Однак панічний страх та телевізійні жахи про няньок-злодійок, няньок-брехух та няньок-знущальниць затьмарюють усі інші почуття та бажання. Що робити? Яким шляхом піти і кому, серед багатьох кандидатів надати перевагу?
Для початку, перед тим як починати пошуки достойного кандидата для вашого чада ви маєте визначитися для себе у цілому ряді питань.
Перш за все - це зарплата. Зрозуміло, що вище межі, яка допускається умовами вашого сімейного бюджету ви не стрибнете. В іншому разі вам просто немає резону працювати. Отож, сьогодні середня зарплата няні у Києві коливається у межах 10-20 гривень в час, при підрахунках - 400-900 доларів в місяць. Погодьтеся, різниця досить суттєва. А вся справа в тому, що ціну в межах 15-20 гривень в час диктують агенства, які займаються послугами по підбору нянь, гувернанток та домогосподарок. Звичайно, агенству потрібно мати комісійні, від того й ціни на персонал значно дорожчі.
Можа спробувати кинути "клич" серед знайомих та родичів, колег по роботі та мам, які доглядають за дітьми на дитячому майданчику поблизу вашого дому. Такий спосіб теж іноді спрацьовує.
Якщо ж ви відважитеся (чому саме це вважається подвигом йтиметься пізніше) шукати няну шляхом об‘яв в газетах та інтернеті, послуги її виявляться трохи нижчими і становитимуть 400-500 доларів на місяць.
Тепер про переваги та недоліки й того й іншого способу.
Агентства
Пошук потрібного персоналу через агенство позбавляє вас зайвого клопоту витрачати увесь свій вільний, а іноді й робочий час на перегляд газетних та інтернет-об‘яв, видзвонювання усіх можливих кандидаток, обговорення з ними умов вашого співробітництва та попереднього інтерв‘ю з потенційними кандидатами. Все це за вас зробить агенство. Неодмінним позитивом такого способу пошуку є й те, що агенство зобов‘язується замінити няню у випадку, якщо вона захворіла або не зійшлася характером не лише з вашою дитиною, а й з вами.
Мінуси у роботі агенства:
- надто висока ціна
- агенства, як і їх персонал теж бувають різними. Може трапитися так, що після того, як ви виразите своє невдоволення тією чи іншою поведінкою вашої няні, на другому кінці дроту просто покладуть трубку або побажають вам "успішних самостійних пошуків". Нажаль, серед українських агенцій такі ситуації трапляються.
Рідні, близькі, колеги та всі, всі, всі
Таких людей у вашому списку може бути дуже й дуже багато. У кожного з них є свої знайомі, які за вашим проханням можуть теж почати пошуки знайомої Мері Попінс або ж не приведи Господи Фрекен Бок. Без сумніву, до плюсів такого пошуку можна віднести те, що ваша майбутня няня це точно людина не з вулиці (під‘їзду, смітника), має певний досвід, бо приглядала за дітьми зайомих або знайомих ваших знайомих, а ще вона претендує на зарплату скажімо так майже символічну.
Усе це надзвичайно привабливо, однак зважте на те, що усі люди, а тим паче діти різні. Може статися так, що дитина ваших знайомих була досить спокійною і з нею запросто можна було читати казочки та ходити до музеїв. А у вас справжній шибеник - і туди побіжить, і там щось побачить і десять разів поставить запитання. Не дивуйтеся, коли після декілької робочих днів няня почне натякати, що їй від вашої дитини болить голова і вам необхідно подумати про компенсацію. Отоді й почнеться найцікавіше. Ви ж, звичайно, не розраховуючи на збільшення витрат свого сімейного бюджету спробуєте пропустити цей натяк повз вуха. Через тиждень одного чудового ранку няня просто не приїде, а зателефонує і скаже вам, що вона захворіла від вашої дитини і більше не бажає у вас працювати. Це варіант номер один.
В іншому випадку няня просто може не зійтися характером з вами чи іншими членами вашої сім‘ї. Адже ви, наприклад, вважаєте, що у дитячій кімнаті завжди має бути чисто та охайно, а вона натякає вам на те, що вона лише няня, а не домогосподарка, а тому прибирання не входить в її обіцянки.
Рузультат таких суперечок давно відомий - ви не лише позбуваєтеся няні і одного дня мусите не йти на роботу, бо з вашою дитиною просто нікому посидіти, ви ще й набуваєте ворога в числі знайомого, який вам порадив таку "Аріну Родіонівну".
Об‘яви та Інтернет
Це, мабуть, найстрашніше з усього, що може бути подумаєте ви і будете цілком праві. Плюс у такого способу лише один, але досить вагомий - вартість послуг таких нянь нижча майже вдвіччі. Однак і ризик надзвичайно великий. Ніхто не може передбачити до кого ви насправді телефонуєте, кому призначаєте зустріч і розповідаєте до дрібниць як до вас проїхати, який код під‘їзду чи що потрібно сказати охороні під‘їзду аби вас впустили. Але найгірше те, що ви впускаєте цю людину в квартиру і, якщо все добре складається, одного дня залишаєте її наодинці з вашою найдорогоціннішою дитиною. Аби з того часу не почалося безліч проблем, під час телефонної розмови, а потім і під час співбесіди якнайточніше обговорюйте умови праці та допитуйтеся до дрібниць про факти, які вас цікавлять.
Телефонна розмова має обов‘язково початися з обговорення заробітної плати. Таким чином ви відсічете усіх, хто не підходить вам та збережете свій дорогоцінний час. Якщо ж питання вирішено, обов‘язково запитайте няню про район проживання. Відсійте для початку тих, хто живе від вас досить далеко. Адже ваші спізнення на роботу не компенсуються простим поясненням: "Няня спізнилася". Максимальнйи час, який потребує няня аби дістатися вашої квартири не повинен перевищувати 40 хвилин. Адже поїздка 3-4 видами транспорту щодня робить людину дратованою, а знервована няня ні до чого ні вам, ні вашому малюку.
Далі поцікавтеся освітою, досвідом роботи, рекомендаціями від попередніх "хазяїв". Запитайте чи можете ви зателефонувати в одну з сімей, де вона працювала аби пересвідчитися не стільки у досвіді, скільки взагалі чи працювала вона там. Не забудьте і про методики виховання. Пам‘ятайтпе, якщо ваша няня/гувернантка не володіє ніяким розвиваючими методиками, ваша дитина буде розвиватися за допомогою серіалів та передач "Жди меня", "Ключовий момент". А ще вона назубок буде знати усіх українських політиків.
Не забудьте запитати майбутню няню про власних дітей та онуків. Якого віку діти і хто буде доглядати за нимим, коли вони захворіють.
Обов‘язково детально опишіть розпорядок роботи. Якщо на тому боці дроту на все згідні, запросіть обрану кандидатку додому.
Перше, що маєте зробити на співбесіді це попросити майбутню няну показати вам паспорт та медичну книжку. Запрошена обурена таким проханням? Сміливо кажіть їй "прощавайте". Людина, яка закіцавлена в отриманні гарної роботи та має добрі наміри відносно дітей має розуміти, що вам, як роботодавцю потрібні гарантії того, що няня, принаймні не іноземка, у якої закінчилася віза і яку розшукує міграційна служба, а також того, що вона не принесе в будинок туберкульоз, шкірно-венеричні захворювання, герпес (список продовжіть самі)... І ще - справжня няня ніколи не підійде до вашої дитини сама, ніколи не буде "нав‘язуватися" їй у товариші та ставити запитання на зразок: "Тобі подобається ця тьотя"?
Не забудьте запитати про:
- досвід по догляду за дітьми
- останнє місце роботи - причина звільнення, листи-рекомендації, телефон колишніх работодавців
- сімейний стан, діти та їх вік, якщо дорослі - де і ким працюють. Обережно ставтеся до 20-30-х річних дітей, які ніде не працюють. Є варіанти наркоманії, алкоголізму, надмірних лінощів і т.д.
- стан здоров‘я, як часто хворієте, палите, випиваєте?
- Як довго няня збирається працювати у вас
- Чи може вона затриматися з дитиною, якщо домовитися з нею заздалегідь. Попрацювати у вихідний день, поїхати з вами за місто?
- Чи знайома вона з рецептами дитячих страв
- Розпорядок дня - чим будуте займатися, як будете вкладати дитину спати. Поведінка няні на випадок хвороби дитини, її істерії на вулиці чи в магазині.
Аби бува чогось не забути заздалегдь складіть список питань та нотуйте відповіді кожної з претенденток. Якщо постане питання вибору, за допомогою відповідей ви завжди можете згадати на що здатна та чи інша з них. І ще обов‘язково перевірте чи немає вашої няні в "чорному списку", який з року в рік складають досвідчені мами. Список можна знайти на сайті LIKAR.INFO.
Зверніть увагу на:
Нездатність чітко пояснити ті чи інші моменти
Нещирість та неврівноваженість
Відсутність зацікавленості та ентузіазму
Надмірна концентрація на заробітній платі
Постійне виправдовування себе
Критика колишніх роботодавців
Відсутність питань
Надмірна жвавість
Небажання дивитися вам в очі.
Якщо ж вибір зроблено, всі як один психологи рекомендують "познайомити" дитину з нянею, тобто впродовж 2-3 тижнів поступово привчати дитину до неї. Не завадить перевірити поведінку людини, яка доглядає за вашою дитиною раптовим приїздом додому, відвідуванням без попереджень і т.д.
Якщо ж душа й після цього не на місті, поставте десь у закутку диктофон. Хочеться вірити, що ваш вибір вас не розчарує. І якщо й справді дитина чиста, сита, весела і задоволена, іноді заохочуйте свою Мері Попінс подарунками. Накраще, коли вони будуть у грошовій формі. Пам‘ятайте, що ви, перш за все - роботодавець. Згадайте, як приємно радує премія чи підвищення на роботі. Нехай ваша няня стане добрим вчителем, подругою, наставником та вихователькою вашій крихітці.
http://www.greenmama.ua