Отож, аби наші діти ніколи не звинуватили нас в байдужості до їх майбутнього, візьмемо на озброєння декілька правил щасливої атмосфери.
1. Казочка про те, що красиве тіло - це здорове тіло
Дослідження, проведені в одній зі шкіл Сполучених Штатів стверджують, 40% дівчаток та 25% хлопчаків середнього віку не задоволені своєю статурою. Навіть діти у дитсадку все частіше говорять про те, що краще бути худим, ніж товстим. "Чим худше ти виглядаєш, тим більше хлопців зверне на тебе увагу" - стверджують старшокласниці. В рузультаті таких висновків, вже у віці 14-17 років починаються проблеми, які медики називають булімією та анорексією.
Для того, щоб назавжди переконати свою дитину у тому, що головне для здоров‘я помірність у всьому, наслідуйте наступні правила:
Розкрийте очі на телевізійні міфи.
Кіно, музичні кліпи, журнали мод, відео-ігри та Інтернет просто заповнюють сутність дитини нереалістичними, неправдивими картинками та повідомленнями про те, що насправді красиво та гарно. Не чекайте, коли ваш малюк прийде до вас із запитанням про те що зображено на тій чи іншій картинці або запитає у вас одвічне: "мамо, тату, а звідки я взявся". Скористайтеся можливістю бути першими, - першими відкрити істину про народження людини, першим попередити комплекси пов‘язані із зовнішнім виглядом. Спробуйте якнайреалістичніше переконати підлітка в тому, що занадто струнка або занадто "мускуляста" статура це лише образ, у світі ж - 90% людей нестандартних.
Придумуйте альтернативу.
Йдучи до магазину ви можете почути від своєї дочки: "Мамо, поглянь на цю пишненьку дівчинку. Їй конче потрібно сісти на дієту". Знайдіть потрібні слова аби пояснити, що, звичайно ж, зайва вага шкодить здоров‘ю, проте дієта навряд чи вирішить цю проблему. Скажіть їй, що буде набагато краще, якщ вона почне харчуватися здоровою їжею, більше часу проводити на вулиці та присвячувати його рухливим іграм, займатися танцями чи грати у м‘яча.
Прислухайтеся до себе.
Коли ви говорите з дитиною про зайву вагу та здоровий спосіб життя, запитайте себе: "А як я почуваюся сьогодні? Мені комфортно у моїй вазі чи могло б бути краще. Маю скинути ці ненависні 2 кілограми до початку літа". Пізнаєте? Не думайте, що ваші настрої, вподобання, збудження чи перевтома передаються лише немовлятам. Запам‘ятайте, атмосфера, в якій живете ви, слова та фрази, якими критикуєте свою статуру чи зовнішність, впливають на вашу дитину так, як телевізійна реклама. В більшості випадків дитина робите те, що ви робите і аж ніяк не те, що ви радите.
2. Казочка про те, що "в здоровому тілі - здоровий дух"
З того часу, коли ваша дитина пішла до школи, вона все більше і більше часу проводить сидячи за столом. Вчені стверджують, дитяча байдужість до рухливих ігр та спорту з часом переростає не лише у проблеми з зайвою вагою, надмірною збудженістю, малорухливим способом життя та проблемами зі здоров‘ям (діабет, серцеві напади) але й зводить на нівець активність та жагу до навчання.
Медики радять займатися фізкультурою як мінімум триччі на тиждень по 20 хвилин. Саме такий режим дозволяє запобігти дитячій депресіі та моральному виснаженню.
Якщо прагнете, щоб ваші діти більше часу присвячували спорту, щовечора прогулюйтеся з ними парком або вуличками міста.
Підтримуйте жагу до спорту цікавими доповненнями.
Діти обожнюють новинки! Купіть їм справжній дорослий апарат, що рахує кроки. Для стимулу та заохочення беріть участь у різних марафонах, влітку надавайте перевагу не "лежачому" відпочинку на березі моря, а зацікавте дитину активним відпочинком - велотурами, походами у гори, пошуками скарбів у стародавніх замках.
ХОДІТЬ до школи.
Ще 30 років тому більша половина дітей ходила до школи пішки. Сьогодні ця частка складає 15%. Якщо школа знаходиться досить далеко, можете пройти декілька зупинок, а потім сісти в автобус. Або навпаки - спочатку проїдьте, а за декілька зупинок до школи зійдіть і прогуляйтеся ранковим містом. Намагайтеся вийти з дому на 10-15 хвилин раніше, аби був час пройти іншим шляхом чи погодувати дорогою пташок.
Забудьте про таксувки.
Недозволяйте своїй дитині-підлітку їздити на таксувках. Навіть, якщо це не занадто дорого для вас. Наступного разу, коли ваш син збереться їхати до друга на вечірку або за конспектом з інформатики, порахуйте відстань між вашими будинками. Якщо вона складає близько 5 кілометрів, запропонуйте йому пройти цей шлях пішки. Зустрінели опір? Намагайтеся переконати пройти хоча б половину шляху.
3. Казочка про те, як навчити дитину відволікатися та розслаблятися
Згадайте свої шкільні роки. Навяд чи доводилося вам працювати, вчити, врешті-решт проводити у школі стільки часу. Сьогодні дитячий шкільний світ вщент заповнений уроками, поглибленим вивченням того чи іншого предмету, екскурсіями, зустрічами-інтерв‘ю та позакласною роботою. Як результат - з року в рік діти піддаються все більшому і більшому стресу. Складається враження, що сьогодення просто підштовхує дитину до дорослості.
Вони несуть відповідальність за свої оцінки, факультативну активність та складання іспитів. В цей же час, їм створюють стресові навантаження батьки вдома, вони постійно остерігаються загрози насилля у школі та тероризму у світі.
Що в результаті? Тривога, боязкість, страх. Стрес провокує дитяче безсоння, проблеми з підлітковою шкірою, головні болі, розлади шлунку та депресію.
Якщо ваша дитина виглядає занадто збудженою та тривожною, якщо вона постійно боїться відвідувати школу чи виходити на вулицю, саме ви маєте допомогти їй подолати ці психологічні проблеми. "Дуже часто діти копіюють батьків у мистецтві зняття стресу", - каже президент Американського Інституту Стресу, тому ваше завдання зробити це якомога правильніше. Говоріть спокійним тоном, якщо проблема не надто серйозна, перетворіть її в жарт. Стратегія спокійного домашнього настрою допоможе вашій дитині почуватися впевненіше.
Дихайте глибше.
Сучасні вчення стверджують, що медитація поліпшує дитячий настрій, знижує кров‘яний тиск і навіть попереджує симптоми дитячої гіперактивності. Проте запам‘ятайте, що ваша дитина навряд чи зацікавиться практикою медитації сама. Саме ви і ніхто інший маєте навчити її розслаблятися таким чином двіччі на день по 20 хвилин, повторюючи під час сеансу однакові заспокійливі фрази-мантри.
Ще одна альтернатива для заспокоєння власного "я", яка придатна для усіх членів родини - зниження наслідків стресу за допомогою заспокоєння, яке вчить знижувати відчуття тривоги слухаючи своє тіло та розум і не пускаючи туди стороннього впливу та думок.
А для швидкого заспокоєння та зняття тривожних відчуттів просто сядьте та сконцентруйтеся на вашому диханні.
Розкажіть дитині про йогу.
Присвячуючи всього півгодини щоденним заняттям вправами з йоги, адаптованими спеціально для дітей, ваша дитина завжди буде почуватися піднесено. Окрім того, спеціалісти йога-центрів радять використовувати під час занять техніку звуків - починаючи від голосного і закінчуючи тишею. Спробуйте скопіювати звірів - рев лева та сичання змії, гуркіт ведмедя у берлозі та щебет солов‘я. Такі вправи не лише тренують м‘язи та душу, а ще й пробуджують уяву та спонукають думати.
Читайте дітям казки.
Часто, аби вкласти дитину спати нам доводиться витрачати на це увесь вечір. Спробуйте розказати дитині казку. Казкотерапія, бабусин спосіб заколисування дітей, сьогодні набуває все більшої популярності. Казки сприяють налагодженню глибокого дихання, розслабленню м‘зів, налаштуванню на позитивне світосприйняття. Якщо є час та бажання - імпровізуйте, придумуйте власні історії. Хто зна, може незабаром і ви видасте збірку казок, які зроблять вас популярними.
Проводьте більше часу на свіжому повітрі.
Природа з давніх давен сприяла релаксації та відпочинку. Втомлені українські козаки ніде не знаходили стільки відпочинку, як у запашних лугових травах. З іншого боку - природа завжди дає наснагу та допомагає концентруватися. Навіть споглядання зеленої трави допомагаю дітлахам концентруватися та швидше думати. А саме це - запорука доброго настрою та насичення організму позитивною енергією.
4. Казочкака про те, що цукор - шкідливий
Уявіть собі, що 2,5 кілограми цукру може повністю поміститися в горлі вашого малюка. Абсурд? Аж ніяк. Вчені стверджують, що саме стільки цукру щомісяця "поїдають" наші діти. Більша частина його надходить з цукрівниці або іншого кухоннного приладдя. Рідкий прихований цукор, який присутній у солодких та фруктових напоях, а також соках - найбільше джерело постачання цукру у дитячий організм.
Не секрет, що надлишок цього солодкого порошку часто призводить до ожиріння, ламкості костей та діабету 2 типу, додаючи калорій та витісняючи здорову їжу зі щоденного раціону. Крім того, солодощі також спияють розмноженню бактерій у ротовій порожнині та пришвидшують процеси гниття.
Світова організація здоров‘я радить обмежити дитячий раціон 40 грамами або 10 чайними ложками цукру у будь-якій з його форм. Візьміть це правило на озброєння та скоротіть щоденне споживання солодощів вашої дитини.
Обмежте "солодкий" раціон.
Якщо ваша дитина щоденно ласує десертами, просто замініть їх на фруктові десерти з полуницею чи іншими фруктами з додаванням 2 столових ложок вершків. А потім поступово скорочуйте порцію вершків. Не вірте штучно підсолодженим продуктам - дуже часто вони мають менше калорій, але їх інтенсивний смак підсилює жагу до солодкого.
Запровадьте правило "солодкого" вихідного дня.
Споживайте десерти лише раз на тиждень. Зробіть з цього певний ритуал - ласуйте десертами десь за межами дому і тоді у вашій кухні не буде місця цукру та солодощам. У дітей є безліч можливостей насолодитися солодощами - дитячі дні народження, шкільні події та вечірки, спортивні змагання. Солодкі напої, глазуровані пластівці та підсолоджені фруктові напої - теж лише для святкових днів.
Надавайте перевагу "фрешам" або розбавляйте соки водою.
Педіатри радять обмежити вживання соків до 100-150 мл. на день дітям від 1 до 6 років та до 200-350 мл. у віці від 7 до 18 років. Поступово скорочуйте вживання соку, розбавляючи його водою. Особливо це стосується яблучних та виноградних соків, де рівень цукру досить високий. Аби максимізувати користь від випитого, купіть соковижималку та щоранку готуйте дитині свіжий сік. Додатковий плюс, якщо він буде напів або повністю овочевим.
Показуйте власний приклад.
За для скорочення цукру у раціоні вашої дитини завжди читайте етикетку на продуктах, які купуєте у магазині. Ніколи не купуйте їжу, яка має у списку інгрідієнтів наступні форми цукру:
- декстроза
- випарений консервований сік
- фруктоза
- концентрований фруктовий сік
- глюкоза
- кукурудзяний сирок з високим вмістом фруктози
- мед
- лакоза
- кленовий сироп.
І пам‘ятатйте, діти - точна копія нас з вами. Отож, якщо ви не нехтуєте правилами здорового харчування, багато рухаєтеся та сповна насолоджуєтеся кожною хвилиною життя, не сумнівайтеся, діти будуть робити теж саме.
http://www.greenmama.ua