Розвиток у лоні матері – один з найбільш важливих періодів життя людини. Судіть самі – за 9 місяців вагітності з яйцеклітини і сперматозоїда утвориться найскладніший живий організм, що складається з трильйонів (!) клітин. Останні організовані в тканини, органи і системи, взаємодіючі між собою. Темпи росту і безперервного ускладнення біології зародка справді астрономічні! І природно, що все це відбувається не хаотично, а в суворому порядку. Гарантів такого порядку два. Перший – повноцінна генетична програма, отримана зародком від батьків. Другий – стан організму матері, адже саме він забезпечує все необхідне для реалізації генетичної програми і, крім того, захищає плід від агресивних впливів навколишнього середовища. Значна неспроможність одного з двох вказаних гарантів (або обох відразу) призводить до порушень в розвитку плоду – аж до загибелі.
Яку ж роль в цих трагічних ситуаціях можуть грати медикаменти? На жаль, важливу. Історія медицини свідчить: лікарські препарати можуть виявляти себе як найшкідливіший екологічний чинник щодо плоду.
Прикладів тому більш ніж досить – сумно відома „талідомідовая трагедія” в Європі, що відбулася в 50–і – 60–і роки. Внаслідок прийому вагітними жінками недостатньо вивченого препарату народилися сотні малюків з серйозними вадами розвитку. Відомий американський письменник Артур Хейлі навіть описав це в романі “Остаточний діагноз”.
На жаль, сумний список медикаментозних тератогенів (тобто речовин, здатних призводити до вад розвитку плоду) вищезазначеним препаратом не вичерпується – сьогодні лікарям добре відомі гідантоїновий, варфариновий, аміноптериновий і безліч інших лікарських синдромів. За кожним з цих термінів стоїть специфічне ураження плоду (частіше за все – важка потворність), причина яких – прийом вагітною жінкою відповідних лікарських препаратів.
Потрапляючі в організм дорослої людини ліки зазнають хімічних перетворень – утворюють численні сполуки, кожна з яких може втручатися в різні етапи обміну речовин. Це змінює (в період дії препарату) біохімічний стан організму. При цьому деякі клітини, органи і тканини виявляються в невигідному положенні і навіть можуть загинути. Цим пояснюються побічні ефекти, властиві більшості ліків і описані в інструкціях по їх застосуванню.
На відміну від цілком сформованого організму дорослої людини, організм плоду, що розвивається не завжди може подолати відхилення в своєму біохімічному статусі, які викликають ліки, прийняті його матір’ю. Внаслідок медикаментозного впливу можливе пошкодження генів, хромосом і клітин плоду. Наслідком цього може стати зниження темпів росту і зміна запрограмованих біологічних змін тканин і органів майбутньої людини. А це в кінцевому результаті може призвести до виникнення різних вад розвитку плоду – від інвалідності до смерті.
Дія ліків на плід залежить від терміну вагітності, дози і тривалості вживання препарату матір’ю, форми застосування, стану організму вагітної жінки, спадкових особливостей, чутливості до препарату... Ну і від властивостей самого препарату, звичайно. Зараз існують тисячі різних ліків, вплив яких на плід в повній мірі не вивчений, оскільки подібні дослідження надзвичайно складні, дорогі, а часто просто неможливі.
Всі можливі ситуації, які можуть виникати під час вагітності, врахувати, звичайно, неможливо. Необхідні рекомендації у разі найрізноманітніших ситуацій можна отримати у лікаря–генетика за місцем проживання, звернутися в медико–генетичну консультацію, центр або кабінет.
zdorovja.org.ua