Причиною тому, як з'ясувалося пізніше, стали інтриги співробітниці, що під час відсутності Тетяни "відкрила керівництву очі" на некомпетентність і безвідповідальність колеги. Мовляв, під час Тетяниної відпустки було зірвано кілька важливих заходів і не було підписано кілька угод, "завдяки" чому компанія недоодержала прибуток.
Начальство вийшло із цього конфлікту досить оригінальним способом - вирішило залишити тільки одну з дівчат. Вибір випав на Тетяну, але вона однаково змінила роботу.
Фінал історії, можливо, не зовсім типовий, а от серединка - досить традиційна. На щастя, цьому можна протистояти.
Ідемо красиво
Не секрет, що перед відпусткою більшість співробітників більше цікавляться вибором готелю, покупкою купальників/плавок, розробкою маршрутів та інших приємних турбот. Інакше кажучи, перед бажаними канікулами всі розслабляються і приділяють більше уваги підготовці до майбутнього відпочинку, ніж роботі.
Але саме перед відпусткою справи варто вести більш ретельно, тобто підтягувати хвости. По-перше, для того, щоб під час канікул фахівця ніхто не смикав по "мобільнику" - "А де те-то? А як робити це?". По-друге, щоб ніякі "доброзичливці" не змогли скористатися ситуацією і нашкодити кар'єрі відпочивальника. Менеджер з проектів компанії "Югресурс" Вадим Радченко не вважає, що підсиджування співробітників під час відпустки є вже дуже поширеним явищем, але відзначає: "Збираючись піти на довгий час, варто завершити всі справи, щоб у зловмисників не було ні найменшого приводу очорнити вас перед начальством".
І, нарешті, третій привід привести справи в порядок перед відпочинком - небажання виявитися заваленим різними довідпускними недоробками.
Отже, щоб не "висіти" всю відпустку на телефоні, варто повідомити всіх зацікавлених осіб про свою швидку відсутність. Причому мова йде не тільки про колег і підлеглих, але і про партнерів і клієнтів. Щоб не вийшло так, як в одному зі столичних автосалонів, де менеджер з продажів, за яким була закріплена угода, виїхав у відпустку, не попередивши замовника. У результаті останній зміг забрати свій автомобіль набагато пізніше від того терміну, на який розраховував. А менеджера після повернення чекав сюрприз - він був позбавлений комісійних. Якщо ж справи, що нагромадилися, завершити неможливо, необхідно передоручити їх колегам або підлеглим.
Начальник відділу комерційної нерухомості ріелторської компанії "Траєкторія" Валентин Вечерський нагадує: для ведення нормального робочого процесу відпускник повинен передати одному з колег всі свої поточні справи, включаючи список контактів: "Необхідно привести в порядок і передати колегам ті документи, які можуть знадобитися під час відсутності відпускника. Папери, які найближчим часом не потрібні, краще прибрати подалі, щоб не загубилися". Можливо, необхідно також забезпечити доступ до свого комп'ютера. Його краще "відкрити" або безпосередньому начальникові, або співробітникові, з яким найбільш гарні відносини. Якщо в комп'ютері зберігаються якісь особисті наробітки або суперідеї, від гріха подалі варто перенести їх на особистий комп'ютер (на флешку або тому подібне). Після повернення ж непогано б змінити пароль.
Передача на час відпочинку справ колезі може бути або санкціонована начальством, або відбуватися за особистою домовленістю. Додаткова оплата за такий "подарунок долі", як правило, не передбачається. Адже рано чи пізно "підстраховщик" теж піде у відпустку. "Це внутрішні справи компанії, які вирішуються спільно начальником і підлеглим. Оплата за виконання чужої роботи можлива за домовленістю сторін", - коментує юрист Ганна Денисенко. До слова, від виконання "чужого шматка" можна і відмовитися, пославшись, наприклад, на власну зайнятість. І ще. Тим, хто хоче заробити репутацію відданого працівника і "замалюватися" перед біг-боссами, Вечерський рекомендує не йти у відпустку в гарячу пору для компанії.
Солідарність трудящих
Олексій, працюючи в консалтинговій компанії системним адміністратором, після відпустки був викликаний "на килим" до начальства і сповіщений про звільнення "за профнепридатність". Виявилося, поки він плескався в морі, один зі співробітників фірми розпустив чутки про зв'язок Олексія з колегою і негідну поведінку на робочому місці. Подиву Олексія не було меж, оскільки дівчину, з якою в нього нібито був роман, він практично не знав. І хоча його звільнення було незаконним, він не став розбиратися в питанні, тим більше подавати в суд. Можливо, даремно.
Зіткнувшись після повернення з відпустки з таким неприємним сюрпризом, не треба панікувати. Насамперед, необхідно переглянути свою трудову угоду і переговорити з безпосереднім начальством для з'ясування причин звільнення. "Відповідно до статті 40 КЗпП, неприпустиме звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час його перебування у відпустці, - коментує ситуацію Ганна Денисенко. - Єдиний припустимий привід звільнення відпускника - це ліквідація підприємства або фірми. Зате сам фахівець має право звільнитися під час відпустки. На практиці трапляється всяке, але, як правило, роботодавці воліють звільняти співробітників після їхнього повернення з відпочинку, щоб уникнути можливих розглядів".
Вільні гроші
Яка ж відпустка без відпускних?! Але їх ще потрібно одержати. Якщо зарплата "біла", то, відповідно до закону, вони нараховуються в розмірі, рівному офіційному окладу співробітника, і виплачуються не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.
Але багато українських компаній повністю або частково видають зарплату "у конвертах". Якщо це так, то питання з відпускними варто обговорювати ще на співбесіді. І вже, принаймні, не перед самою відпусткою.
Післявідпускний синдром
Дуже часто після відпустки співробітники відчувають апатію і відразу до праці. Психологи називають це післявідпускним синдромом. Для запобігання недуги вони настійно рекомендують по приїзду з відпустки не відразу виходити на роботу, а побути вдома ще пару-трійку днів. Для адаптації. Психолог Алла Журавльова радить у день приїзду до рідних пенатів гарненько виспатися і відпочити. "Перший час після відпустки потрібно постаратися уникати конфліктних ситуацій, як вдома, так і на роботі", - продовжує вона.
Перший робочий день найкраще присвятити вивченню ситуації, що склалася на рідному підприємстві. Потрібно озирнутися і проаналізувати, що змінилося за час вашої відсутності, "прошерстити" пошту, що нагромадилася. Щоб цей день пройшов у нормальному режимі, варто спокійно спланувати свою роботу і не дозволяти співробітникам звалювати на себе всі проблеми. Крім того, у перші дні після відпустки краще не призначати зустрічей і не приймати відповідальних рішень.
Іти у відпустку найкраще в п'ятницю: по-перше, це дозволить "прихопити" вихідні, по-друге, психологічно п'ятницю сприймають, як закінчення трудових будні. А от повертатися з відпустки краще не в понеділок, а у вівторок-середу. Психологи пояснюють це тим, що понеділок і так є "днем важким", а з незвички він може стати просто "чорним понеділком". "Найжахливіше - це повернутися з відпустки в неділю ввечері, а в понеділок вийти на роботу, - говорить Алла Журавльова. - Краще пожертвувати днем подорожі і повернутися, скажімо, у суботу. А на роботі краще з'явитися у вівторок. Таким чином, можна уникнути напруги першого робочого дня - взяти день-два на розгойдування, а там до нових вихідних і рукою подати".
Немаловажним є й складання графіка відпусток. Щоб не вийшло, що тільки вийшовши на роботу, відпускник, що навіть у свої обов'язки толком не може "в'їхати", повинен буде виконувати роботу колеги, що підмінював його під час відсутності. Про це краще заздалегідь домовлятися з начальством.
Але строки строками, а з депресивним станом після відпустки стикаються практично всі. "Найпростіший спосіб боротьби з нудьгою - вітаміни, сонячні і сольові ванни, прогулянки перед сном. Також добре допомагає шопінг або гіркий шоколад: він підвищує в крові рівень ендорфінів - гормонів, що знімають стрес. До речі, до антидепресивних продуктів належать морська риба, апельсини, персики, фундук, молоко і банани", - підказує Алла Журавльова.
Ще одна необхідна умова для виходу з депресії - відпочивати в будь-який вільний від роботи час. Тому краще не підходити до комп'ютера вдома, якщо за ним доводиться сидіти в офісі.
Серед основних причин післявідпускного синдрому - неправильна тривалість відпустки. Мінімальний термін відпустки - два тижні, краще - три. "За законом, громадяни України мають право на щорічну 24-денну оплачувану відпустку, - говорить Денисенко. - Однак на практиці все зовсім інакше. Реально працівників відпускають не більше ніж на два тижні, а інші дні "проводять" по всіх святах". І на закінчення. Занадто сильний контраст між відпускною ідилією і великою напругою на роботі приводить до того, що в людини виникає занепокоєння перед морем справ, що очікують. Тому потрібно постаратися ще у відпустці скучити по робочому колективу. Можна купити улюбленим колегам і босові сувеніри або інші приємні дрібнички, підготувати фотоальбом і розповіді про відпочинок.
ОТЖЕ: Щоб приємно відпочити, а повернення на роботу не затьмарило відпочинок, перед відходом у відпустку варто "закрити" всі недоробки. Якщо не вдається - передати справи колезі або підлеглому.
http://www.dengi-ua.com/