Нагода розібратись у складних питаннях, пов’язаних із вибором професії, у випускника школи є не завжди. І тоді на допомогу приходить психолог-профконсультант. Його робота полягає саме в тому, щоб допомагати підліткам, і не лише у виборі професії.
*Де знайти психилога-профконсультанта?
Центри допомоги у працевлаштуванні, зокрема й ті, що спеціалізуються на працевлаштуванні молоді, психологічній підтримці населення. При них також часто можна знайти психолога.
Шкільні профорієнтаційні кабінети. Можна звернутися до психолога в школі.
Комерційні центри профорієнтації. Часто профорієнтаційне тестування проводять на базі центрів тестування, профорієнтаційні тренінги – в організаціях, які пропонують тренінгові послуги.
Педагогічні та психологічні ВНЗ твого міста – цілком можливо, що до них входить якийсь підрозділ, який має стосунок до проблем профорієнтації: наприклад, кафедра психології праці або центр профорієнтації при ВНЗ.
*Види профконсультацій
Що це таке – допомога у виборі професій? Що такого може сказати профконсультант, чого ви не знаєте або не можете прочитати в книжках? По-перше, профконсультант полегшує завдання випускника: він уже знайшов, структурував і систематизував усю інформацію. Бесіда з профконсультантом може відбуватися у груповому режимі – тобто психолог читає лекцію, а потім відповідає на запитання аудиторії. Лекція може бути лише першим етапом подальшої – вже в індивідуальному режимі – профорієнтаційної роботи.
Групову роботу часто здійснюють у формі тренінгу. Зазвичай на профорієнтаційних тренінгах навчають навичкам самоаналізу (зазирнути всередину себе й побачити суть), прийняття рішень (нарешті зробити усвідомлений вибір між альтернативами, скажімо, архітектора й еколога). Тренінг проходить в ігровій формі, у вигляді діалогів, дискусій, спостереження за поведінкою інших учасників групи. Так у підсумку напруженої роботи впродовж дня або двох ви стаєте більш готовим до ухвалення рішення про вибір професії. На тренінгу вам не скажуть, ким бути. Вас навчать, як самостійно вибрати майбутню професію.
Індивідуальне консультування – це робота із психологом один на один. Використовують метод бесіди, для з’ясування ваших індивідуальних особливостей, психолог часто застосовує психологічне тестування. Іноді консультація зводиться до тестування (наприклад, комп’ютерного), а роль психолога в тому, що він пояснює результати тесту, допомагає підібрати професію, яка відповідає виявленим тестом інтересам, здібностям, схильностям. Тестування може тривати від десяти хвилин до двох годин, і за підсумками тесту відразу можна буде підібрати варіанти або почути рекомендації стосовно корекції слабких сторін, довідатися, що робити далі, де шукати необхідну інформацію.
Підготувала Юлія Соєнко
http://www.gazeta.lviv.ua