— Якщо ж людина усіма силами намагається боротися зі снами, які її лякають, це можна порівняти з намаганням відрізати собі палець, — вважає психоаналітик. — Це ніби заперечувати якусь свою частину. Ми повинні в цьому житті лякатися, тривожитись, сумувати, радіти і загалом переживати весь спектр почуттів.
— Сновидіння формуються із залишків дня, — пояснює Андрій Коваленко. — Ми щодня щось говоримо, бачимо, сприймаємо. Або навпаки — заперечуємо чи придушуємо в собі. Усі ці емоції і відчуття асоціативним ланцюжком приводять людину в підсвідоме, тягнуться вглиб душі. А там “оживають” і наближаються до свідомості. Використовуючи ці залишки дня, наша психіка й будує картинку сновидіння. Тож, приміром, якщо ми побачили якийсь жахливий фільм, то цілком імовірно, що він продовжиться у наших снах.
У снах люди “ховають” страх, травматичні епізоди дитинства і юності, які не переболіли. Ті бажання, які нас лякають, також можуть виливатися у снах. Бо в житті не завжди є можливість їх реалізувати — приміром, з етичних, релігійних чи інших міркувань. А що робиться у людини в підсвідомості, інколи без допомоги психоаналітика зрозуміти важко.
— Приміром, одній моїй пацієнтці наснився сон, що вона купає маленьку дитину, — пригадує випадок пан Коваленко. — Ми почали цей сон опрацьовувати. З’ясувалося, що її подруга нещодавно народила. Згодом пацієнтка зізналася, що сама дуже хоче стати матір’ю. А в дитинстві навіть мріяла мати дитину від свого батька. Оскільки інцесту її свідомість не могла допустити, то це бажання відклалося глибоко в підсвідомості, а потім вилилося в такий сон.
Бажання, картинки, спогади, конфлікти, почуття, які є у нашій підсвідомості, потребують реалізації. Але оскільки їм “заборонено” з’являтися в свідомості, про реальне втілення в житті не може бути й мови. Ця прихована енергія у підсвідомості наростає, і настає момент, коли утримати її в собі підсвідомість не може. Тоді ці приховані речі, символічно завуальовані, з’являються у сновидіннях і організм отримує певну розрядку.
Та інколи така схема не спрацьовує. І коли якесь певне бажання сниться надто ясно, людина прокидається. Замість того, щоб пережити його уві сні, забути і розрядитися, вона починає тривожитися з цього приводу наяву.
— Якщо щоночі прокидатися від кошмарів, то це, звичайно, не піде на користь, — каже Андрій Коваленко. — Як наслідок, людина може відчувати втому і виснаження. В такому випадку варто з’ясувати, які саме почуття чи переживання весь час наближаються до її свідомості.
Є універсальні символи сновидінь, які існують у всіх куточках земної кулі, каже пан Коваленко. Приміром, вода символізує глибини підсвідомості. Вогонь — це своєрідна живильна сила, яка може бути знаком життя, тепла. Утім, для кожної людини ці символи можуть означати різне.
— Тому стверджувати, що коли вам приснилися пологи, то ви скоро завагітнієте, не можна, — продовжує психоаналітик. — Чи якщо у сні за вами женеться триголовий дракон, це зовсім не означає, що з вами станеться лихо.
Загалом пан Коваленко вважає, що самі по собі страшні сни не є чимось поганим. І найцікавіше те, що вони можуть нічого й не означати.
— Часто буває, що сни, які дають ключик до розуміння чогось, — дуже банальні, звичайні, — каже він. — А от за страшними і дуже яскравими може й нічого не стояти.
http://20minut.ua