Якщо Ви втомилися від міського життя з його напруженим ритмом , кращого місця для відпочинку ніж Карпати , Вам не знайти . Навіть час тут має інший вимір . Що ж таке українські Карпати ? Географ скаже , що це гори на заході України на території чотирьох областей : Закарпатської , Івано - Франківської , Львівської і Чернівецької . Карпатський регіон межує з Румунією , Угорщиною , Словаччиною та Польщею . Саме тут в українських Карпатах знаходиться географічний центр Європи . Історику знадобиться багато часу хоча б коротко розповісти Вам про історію цього краю . Адже у всій Європі навряд знайдеться регіон , де б так часто змінювалася влада . Свій вплив на розвиток краю залишали різні культури та країни , зокрема Галицько - Волинське князівство , Річ Посполита , Австро - Угорська імперія , Західно - українська народна республіка , Польща та Радянський Союз . А от екологи підтвердять , що Карпати — це край чистих гірських річок і свіжого повітря . Туристи ж , які відвідали цей край , розкажуть Вам про цікаві історичні об ’ єкти , оригінальні музеї , величну природу , і напевно , про гостинність господарів . Але , як кажуть , краще один раз побачити , ніж сто разів почути . Тож запрошуємо у подорож українськими Карпатами , що пропонують гостям різні види відпочинку в будь - яку пору року . Оберіть одну з історичних , оздоровчих або екстремальних програм для Вашого візиту .
Дістатися до українських Карпат не буде для Вас проблемою , адже найбільші міста краю мають прямий залізничний зв ’ язок із багатьма європейськими та українськими містами . Розпочати мандрівку рекомендуємо зі Львова , Івано - Франківська , Ужгорода або Чернівців . Кожне з цих міст має свій колорит і багато об ’ єктів , які зацікавлять туриста . Збираючи валізи , подивіться чи не співпадає Ваш візит з одним із свят або фестивалів . Участь у них гарантує гостям незабутні враження .
Сині гори пропонують …
...здійснити подорож у середньовіччя
Протягом тисячоліть територією краю пролягали рухливі кордони між державами та імперіями. Кожен з історичних періодів наклав свій відбиток на культурні традиції та вигляд міст. У XII столітті тут утворилася могутня держава — Галицько-волинське королівство, яке часто згадується в європейських хроніках тих часів. Князівство вело боротьбу за території із Польщею, Угорщиною і татаро-монголами. Папський легат коронував князя Данила, а пізніше його онука — Юрія. Син Данила Роман був одружений з дочкою австрійського герцога династії Бабенбергів, і навіть, претендував на австрійський престол. Але ця спроба не увінчалася успіхом, після чого в Австрії укріпилася династія Габсбургів. За часів Габсбурзької монархії найбільші міста краю, такі як Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, Чернівці та інші набули вигляд типових європейських міст.
Карпатський край зберіг до наших часів безліч оборонних споруд і палаців — свідків перипетій історії. Тут Ви зможете відвідати чимало замків XI—XVII ст., якими в різні часи володіли поляки, австро-угорці, литовці та росіяни. З декількома з них пов’язане життя польських магнатів. Тож, під час Вашого перебування в Українських Карпатах пропонуємо Вам здійснити подорож у середньовіччя.
Мукачевський замок “Поланок”
Подібних до Мукачевського замку в Європі залишилося не більше п’яти. У XIV столітті був збудований перший кам’яний замок “Поланок”, а пізніше французькі інженери-фортифікатори перетворили його на неприступну фортецю. Саме тому після падіння всесвітньо відомої паризької Бастилії саме Мукачівський замок став загальноєвропейською політичною в’язницею. А у 1805—1806 рр. тут зберігали від наполеонівських військ Угорську Святу Корону. Свого часу хазяйнували в замку сербський князь Георгій Бранкович, регент Угорщини Янош Гуняді, дружина угорського короля Лайоша Марія та багато інших. Нині “Поланок” втратив своє стратегічне значення, але залишається однією з найцінніших військово-архітектурних пам’яток України і Європи. Його затишні внутрішні дворики, бастіони і старовинні палати досі зберігають лицарський дух.
Хотинська фортеця (ХІ—ХІІІ ст.)
На правому березі Дністра поблизу невеличкого містечка Хотин Чернівецької області, яке нещодавно відзначило свій тисячолітній ювілей, височіє легендарна Хотинська фортеця. Ця твердиня має стіни близько 50 метрів заввишки і товщиною шість метрів. Але грізний вигляд фортеці, який зберігся й донині, не врятував її від кривавих битв. Найбільше прославився Хотин у військовій кампанії 1621 року. Тоді під стінами фортеці зустрілися 150-тисячна турецька армія і об’єднані війська Польщі та українського козацтва. За твердженнями істориків, поляки разом з українцями святкували перемогу, яка захистила від поневолення західну Європу, вісім днів поспіль. Нині ж в Хотині Ви як ніде відчуєте спокій і гармонію. З високих кріпосних мурів можна оглянути зелені схили синього Дністра, відчути свіжий вітерець, або вузькими кам’яними сходами спуститися до гігантських підвалів, де час взагалі зупиняється. Відпочиньте біля дзюркотливого джерельця, яке знає долю Хотина не по розповідям.
Ужгородський замок
Кам’яна фортеця в Ужгороді була зведена в XI—XII століттях. У XIV столітті замок був переданий у володіння італійській родині французького походження графам Другетам, які володіли ним аж до XVII століття. З тих пір замок багато разів перебудовувався для військових потреб. У 1775 році замок перетворено на духовну семінарію, яка проіснувала до 1944 року. Нині тут розташовані колекції Закарпатського краєзнавчого музею і картинної галереї.
Олеський замок
По дорозі Львів — Київ на високому пагорбі здалеку можна побачити камерний замок з могутніми мурами — колишній замок польської корони. Виник він як давньоруське укріплення, а на початку XVII століття став резиденцією польських магнатів. Тут народились майбутні королі Польщі Ян III Собеський та Михайло Корибут Вишневецький. На політичний горизонт Олесько потрапив у XIV столітті, коли через його територію пролягали рухливі кордони між Литвою, Польщею та Угорщиною. Тоді битви за Олеський замок не припинялися. На своєму віці замок багато разів переживав піднесення і занепад. Довгий час Олесько змагався за першість зі Львовом. Нині тут представлена експозиція Львівської картинної галереї, яка пропонує гостям познайомитися з великою колекцією старожитностей, з колекцією дерев’яної скульптури, а також портретів XVI—XVII століть. В замку зберігаються дерев’яні скульптури загадкового майстра Пінзеля, роботи якого відносяться до візантійської школи. На думку фахівців, його твори за майстерністю суперничають із роботами Мікеланджело. Вчені досі намагаються з’ясувати справжнє ім’я генія. А тим часом, Олеський замок запрошує Вас познайомитися з його шедеврами, які знають розгадку цієї таємниці, але мовчать.
Золочівський замок
Золочівський замок — єдина споруда оборонної архітектури в Європі, яка не зазнала значних перебудов протягом століть. Побудований у 1630 рр. на зразок цитаделі з бастіонами, він оточений валами. На подвір’ї замку розташовані Великий палац у пізньоренесансному стилі та Китайський палац, який збудував король Польщі Ян ІІІ для своєї дружини Марії Казимири де Аркуйон.
...відчути карпатську специфіку
Монастир Скит Манявський
Івано-Франківська обл., Богородчанський р-н, с. Манява
Заснований монастир у 1612 р. вихідцем із грецького Афону монахом Йовом Княгинецьким. Саме тому тривалий час це місце називали українським Афоном. Нині, потрапивши до Манявського скиту, важко уявити, що це місце серед густого лісу, було впливовим релігійним і культурним центром всього регіону. Монастир був закритий у 1785 австрійським урядом. Відомий Богородчанський іконостас був перевезений спочатку до Відня, а пізніше до Національного музею у Львові. Монастирська бібліотека й досі зберігається у Відні і Львові. Комплекс монастиря є пам’яткою архітектури. Збереглися вежі і в’їзні ворота, дерев’яні та кам’яні келії, трапезна і скарбниця. В музеї експонуються оригінальні зразки церковної скульптури і живопису.
Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття
Івано-Франківська обл., м. Коломия, вул. Театральна, 25
Якщо Вас цікавлять мистецькі вироби з дерева, металу чи шкіри, гончарства, живопису або іконопис на склі — завітайте до Коломиї. Адже тут зберігається найбільша в Україні колекція цих творів починаючи з XVI ст. Представлені в музеї раритетні археологічні колекції трипільської культури (II—IV тис. до н.е.) і нумізматики.
Музей писанки
Івано-Франківська обл., м. Коломия, пр. Чорновола, 45
Це єдиний у світі спеціально збудований музей для збереження й експонування творів писанкового розпису. Писанка — це куряче або гусяче яйце, розписане за специфічною технологією і зафарбоване природними або аніліновими фарбниками. Писанка — це твір мініатюрного живопису, їх орнаменти збереглися ще з язичницьких часів. Будівлю музею виконано у формі яйця, виготовленого з кольорового скла, її ще називають вітражною писанкою. Музей володіє колекцією понад 6000 експонатів, його співробітники винайшли спосіб зберігання і реставрації писанки.
Національний заповідник «Давній Галич»
Івано-Франківська обл., м. Галич, вул. І.Франка, 1
Колись на території, що тепер є заповідною, існувала ціла міська агломерація. Тут знаходилася столиця Галицько-Волинського князівства. Археологи вважають, що Великий Галич був найбільшим містом світу того часу. У XI—XII ст. він мав укріплену територію 8,5 км з півночі на південь і 11 км із заходу на схід. До наших часів збереглися пам’ятки архітектури XII—XIII ст. Працює музей історії давнього Галича та народної архітектури і побуту.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту
м. Ужгород, вул. Капітульна, 33-а
На схилах замкової гори Ви потрапите у світ старого українського села. Кажуть, що ідея створення такого музею під відкритим небом виникла у Швеції ще 120 років тому. Втілилася вона у 1965 році, коли сюди були звезені різні дерев’яні споруди зі всієї області. Ви можете побувати в українських, румунських та угорських господарів, а також горян, гуцулів та бойків. Відвідайте церкву, завітайте до корчми, познайомтеся з устроєм кузні, водяного млину, пасікою.