КОЛИ ХРЕСТИТИ
За церковним уставом дитя треба приносити до церкви восьмого дня після народження. Тоді священик має наректи його іменем, відтак звершити таїнство хрещення. Звісно, бувають ситуації, коли немовля хрестять просто в лікарні, зокрема якщо є загроза його життю.
Зазвичай обряд хрещення відбувається у храмі, але за екстрених умов (скажімо, сильний мороз, хвора дитина) можна провести його і вдома. Мама дитини, якщо ще не минуло 40 днів після пологів, не має права бути в церкві під час хрещення. І тільки коли збіжить цей час тілесного очищення породіллі, вона може прийти з дитям до храму, аби воцерквитися (тобто увійти до церкви в статусі матері).
Священик вводить її з малям у дім Божий, читає особливі молитви, відтак хлопчика заносить до вівтаря, а дівчинку благословляє перед іконою Божої Матері.
ЯК ВИБРАТИ ІМ’Я
Найліпше, звісно, вибирати дитині ймення відповідно до церковного уставу, тобто називати на честь святого, у день якого вона народилася. Він буде її небесним покровителем на все життя. У церкві є спеціальні книги – святці. Зверніться до священика – і він допоможе обрати ім’я вашій дитині.
ПРО ЩО ПОДБАТИ ПЕРЕД ХРЕЩЕННЯМ
Несучи дитину до хреста, хрещені батьки мають мати натільні хрестики та хрестик для дитини, плащик (крижмо), що в нього загорнуть немовля після святої купелі (це може бути біла тканина або рушник), свічки. Жінки мають бути з покритими головами й у вбранні, що відповідає церковним канонам. Дитину варто зодягати так, аби було легко відкрити їй груди і ступні.
«ВІДРІКАЮСЯ»
Люди, які держатимуть вашу дитину до хреста, мають бути християнами, щирими вірянами, знати молитви (неодмінно – «Отче наш» і «Символ віри»). Це не можуть бути рідні батьки дитини, чоловік і жінка, які перебувають у шлюбі. Раніше, ще на початках християнства, у хрещені брали тільки одну людину: чоловіка для хлопчика й жінку для дівчинки. Нині ж дитині дають духовного батька та духовну матір. Перед таїнством хрещення майбутні хрещені батьки мають піти до сповіді.
Вони мусять усвідомлювати, що беруть на себе відповідальність за духовне виховання немовляти (адже воно поки що не може відповідати за себе). Під час обряду хрещені від імені немовляти відрікаються від сатани (це так зване оголошення), відтак читають уголос «Символ віри».
Після цього священик переходить до єлеєпомазання, під час якого змащує дитині чоло, вуха, груди, руки й ноги. Відтак охрещує, читаючи молитви, у купелі.
Облачивши дитинку в ризу (плащик), панотець мастить нового християнина миром, що його тільки раз на рік виготовляє патріарх з єпископатом. Далі священик возносить молитви, під час яких на немовля сходить Святий Дух, – і дитинча приймає на руки хтось із хрещених батьків (якщо це хлопчик – то чоловік, якщо дівчинка – жінка).
Тепер уже можна нести охрещену дитину матері й сповістити всім, що дитя народилося духовно.
Тож будьте здорові духовно й тілесно та виховуйте дітей у щирій вірі, за заповідями Божими. Тоді з них виростуть хороші люди й вам не доведеться потерпати за їхнє майбуття.
Оксана ГОЛОВІЙ
http://www.simya.com.ua