Букет
      
  Реєстрація або вхід Головна    
Букет
Головна
Новини
Статті
Опитування
Анекдоти
Галерея
Погода на тиждень
Свята на тиждень
Святковий довідник
Файли
Друзі та партнери
Звязок з нами
Рекомендуємо
Гумор

Одержує студент лист із дому. У конверті знаходить 10 доларів і записку від батька: "Дякую, синку, за твій лист, тільки запам'ятай, що десять пишеться з одним нулем, а не з двома".

Google рекомендує
23 лютого

Бій під Крутами - сумна сторінка героїчного минулого України


 29 січня 1918 року на жертовному вогні в ім’я незалежності України згоріли триста молодих життів. Юнаки, які вийшли захищати незалежність своєї держави, мали всього по три набої на кожного. Їхній подвиг став символом героїзму та відданості й водночас національної трагедії та безпечності тодішніх українських провідників, які сподівалися на «нову будучність» під проводом більшовицьких вождів замість того, щоб одностайно й енергійно приступати до розбудови власної держави.





Найтрагічніші моменти бою під Крутами описав його учасник — поручник армії УНР Михайлик: «Мені видно було чорні густі лави матросів, що пішли в наступ. Застрочили скоростріли, рушниці. Видно було, як падали у сніг чорні постаті матросів, але просувалися вони все ближче й ближче. У нас уже було багато поранених і сотня відходила до окопів. Тут були розміщені всі наші сили, які чекали рішучого моменту. А він уже наближався. Густі лави сірих і чорних постатей ішли на весь зріст. З окопів застрочили сорок наших скорострілів і рушниці трьох сотень юнаків та студентського куреня. Падали чорні постаті, за ними йшли нові, знову падали, і знову йшли одні за одними чорні й сірі лави. Наші окопи, станція й потяги засипалися ворожими кулями, але ми трималися міцно. Посилали по набої до потягів за півтори версти, вистрілювали їх і знову посилали. Але грізні вістки: «немає набоїв», «псуються скоростріли» — пролетіли по окопах, а тут чорні постаті знялися, почулися крики «ура», «слава», і все перемішалося. Стріляли один в одного. Обливалися кров’ю багнети. Вдесятеро більше ворогів. Вони й перемогли. Почався швидкий, неорганізований відступ до потягів, а москалі з криками «ура» кинулися до станції, яку охороняли 50 студентів, переважно ті, що не вміли стріляти. Вечоріло, коли зібралися вояки до потягів. Два вагони, відведені для поранених, були переповнені, підвели третій. Потяги рушили під вогнем ворога».

Генерал армії УНР Удовиченко, який у січні 1918 року був начальником штабу Коша Слобідської України і брав активну участь у боях за Київ, згадував: «Сформовано студентський курінь у складі 200 юнаків. Йому доручено нести охорону Педагогічного музею, де відбувала свої засідання Українська центральна рада, та охорону інших державних установ.

… На станції Крути юнаки зайняли позиції. У глибокому снігу, при 15-градусному морозі, у легких шкільних шинелях залягли вони в лаву. Назустріч їм посунули московські війська — 3000 — 4000 бійців… П’ять годин безупинно студентський курінь стримував червону навалу, будучи під градом куль і гранат».

За почином гімназиста-галичанина Піпського страшну смерть юнаки зустріли співом. Прощаючись з життям, хлопці свідчили: “Ще не вмерла України...”

Відомості про Крутівську трагедію доповнює також історик Дмитро Дорошенко: «Молоді герої в останньому розпачливому пориві кинулися в атаку на переважаючого ворога, але були буквально знищені; частина — 277 юнаків — потрапила в полон. Більшовики дико знущалися над полоненими і на другий день усіх розстріляли, заборонивши селянам ховати їхні тіла. Сімох поранених вони відправили помилково до Харкова, і ті якимось чудом врятувалися. Вже після очищення Києва від більшовиків почали розшукувати останки полеглих під Крутами. Кілька десятків понівечених трупів було знайдено і перевезено до міста. Тут їх урочисто поховано в одній братській могилі на Аскольдовому цвинтарі».

Сучасний український історик Тарас Гунчак вважає, що «однією з історичних сторінок в історії змагань українців за самостійне існування став бій поблизу станції Крути. Близько 300 захисників Вітчизни полягли смертю хоробрих. Отак краща українська молодь платила власною кров’ю за нерішучість своїх батьків».

На схилах Дніпра знайшли вічний спочинок молоді захисники рідного краю. Під час похорону голова Центральної ради УНР Михайло Грушевський у своїй промові наголосив: «Бій під Крутами був одним із трагічних епізодів у боротьбі, яку проводила невелика частина свідомого національного громадянства за українську незалежність, — на сумному тлі загальної байдужості, безлюддя й безголов’я». Він також порівняв учасників бою з героями Фермопіл. Відтоді ці слова нагадують нам про юних героїв, які поклали своє життя на вівтар незалежності Батьківщини.

Пройшли роки. Відійшов час німого забуття радянської доби. Нова Україна пам’ятає і нова Україна шанує своїх Героїв!.. І хто зна, можливо, Бог дарував нам незалежність без війни саме за ті ріки крові, пролитої всіма борцями за її волю, і найневинніша жертва цих юнаків і є платою за неї...

За матеріалами: http://www.vu.mil.gov.ua

Підготували: http://buket.ck.ua

Дата публікації: 22.02.2008
Прочитано: 7722 раз



Додатково на дану тему
СМС поздоровлення до 23 лютогоСМС поздоровлення до 23 лютого
Сильний бік «слабкої» статіСильний бік «слабкої» статі
Це солодке слово контрактЦе солодке слово контракт
[ Назад | Початок | Наверх ]
Немає коментарів. Чому б Вам не залишити свій комертар?
Ви не можете відправити коментар анонімно, будь ласка зареєструйтесь.
Останні статті
Halloween
10 ідей для ідеального Хеловіну
Подарунки на День Валентина за знаком зодіаку
Ідеї для валентинок та святкування дня свято...
Як День Святого Валентина відзначають у різни...
Де краще зустрічати Новий рік?
У чому зустрічати новий рік 2010
Тіло - це годинник
Як запобігти курортних пасток
Здорове чи дешеве: як правильно обирати дитяч...
Новини партнерів
Завантаження ...
Галерея
Картинка з галереї

Картинка з галереї

Картинка з галереї

Посміхніться

Добрий день!
Ви дозвонилися у військкомат. Якщо бажаєте служити - натисніть "зірочку", якщо ні - "решітку"

Реклама
Опитування
Чи змінилися ваші відносини після весілля?

Так, в кращій бік
Так, але в гірший бік
Залишились незмінними



Результати
Інші опитування

Всього голосів: 102
Коментарів: 0
Головна |  Вверх
статистика  користувачів онлайн: 192 | користувачів сьогодні: 1144 | переглянуто сторінок сьогодні: 15715 | всього сторінок переглянуто: 110930668




Використання матеріалів цього сайту тільки за умови вказання прямого гіперпосилання на першоджерело та сайти, що виконали суттєві допрацювання матеріалів (переклад, доповнення довідковими даними, тощо).
Якщо першоджерело не вказано - важати першоджерелом і вказувати пряме гіперпосилання на сайт https://buket.ck.ua



© 2006-2008 студія GVM
рекламна підтримка: черкаська рекламна мережа

Генерація сторінки: 0.031 сек. і 19 запитів до бази даних за 0.016 сек.
Web site engine code is Copyright © 2006 by SLAED CMS. All rights reserved.