Звідки ж береться низька самооцінка? Все дуже просто.
«Знову упустив, розтяпа!», «Подивися, на кого ти схожий, нечепура!», «Простих речей не розумієш, нетяма!», - чи не так, знайомий рефрен іншого стилю батьківського виховання?
Що ж, насправді, всі ми родом з дитинства. Але бувають ситуації, коли навіть у дорослої, цілком благополучної людини самооцінка відразу може опуститися майже на нульовий рівень. Іноді для цього буває досить звістки про зраду близької людини або про раптове скорочення на роботі.
Але не тільки і не стільки зовнішні обставини грають свою роль в падінні самооцінки – в цьому може бути повинний навіть тип темпераменту. Якщо у сангвініків і флегматиків самооцінка, як правило, стабільна, то у холериків вона скаче, як стрілка барометра; меланхоліки ж, найчастіше, страждають від заниженої самооцінки.
Виникає питання: а як же підвищити самооцінку? Як перестати животіти на узбіччі і узяти від життя своє? Ось декілька простих правил.
Підвищуємо самооцінку
Правило 1-е, профілактичне. Шановні батьки! Пам'ятайте: якщо без кінця повторювати своєму чаду, що він нічого не знає, не уміє і нічого-то ніколи у нього не виходить, то цілком можливо, що одного разу Ваш нащадок і справді в це повірить, а тоді – проблеми з самооцінцою йому гарантовані. Що б не відбулося, рекомендуємо критикувати саму провину, а не його винуватця: дитина завжди повинна знати, що Ви її любите такою, який вона є.
Правило 2-е. Забудьте про те, як сильно Ви хочете підвищити свою самооцінку. Дуже сильне бажання часто стає перешкодою на шляху до свого здійснення. Просто живіть – і вірте, що Ви доб'єтеся всього, що захочете.
Правило 3-е. Якщо вирішили зробити щось, не відкладайте справу в довгий ящик. Чим довше збираєтеся почати, тим більше непереборними здаються можливі труднощі.
Правило 4-е. Щодня дізнавайтеся що-небудь нове, робіть те, що ніколи раніше не робили.
Правило 5-е. Якщо щось Вам незрозуміло – не бійтеся поставити питання співбесіднику. Це якраз часто відображається на вашій самооцінці, негативно або позитивно, вирішувати вам. Краще одного разу показатися дурнем, чим потрапляти в халепу раз по раз.
Правило 6-е. Запишіться в тренажерний зал або хоч би заведіть звичку робити вранішню гімнастику. Сильне, треноване, вільне в своїх рухах тіло дивовижним чином впливає на дух, що живе в цьому телі.
І ще, сходіть в перукарню. Відновіть гардероб. Зробіть в будинку генеральне прибирання. Такі здавалося б дрібниці теж означають дуже багато для підвищення самооцінки.
Правило 7-е. Прагніть надмірно не демонструвати свою значущість. Внутрішня упевненість в собі не потребує «гучних» зовнішніх проявів. Самооцінка є лише показником того, як ви оцінюєте свої сили для досягнення тієї або іншої мети. Оточуючі вас люди оцінять цю вашу якість без ваших же явних «натяків».
Правило 8-е. Вічна незадоволеність всім і вся будь-якого перетворить на смутного буркотуна. Більше оптимізму!
Правило 9-е. Вічна незадоволеність собою схожа на мазохізм, і вже ніяк не сприяє підвищенню самооцінки. Трохи менше лайте і почастіше хваліть себе! Колекціонуйте свої успіхи, навіть самі незначні, можна навіть записувати їх в спеціальний журнал.
Правило 10-е. Припиніть порівнювати себе з іншими, це рідко коли допомагає підвищенню самооцінки. Порівнюйте тільки себе-сьогоднішнього з собою-вчорашнім.
Правило 11-е. Ніколи не виправдовуйтеся. Людина, що плутано бубонить виправдання, справляє жалюгідне враження. Якщо виникла така потреба, спокійним і упевненим голосом поясніть свій вчинок.
Правило 12-е. Забудьте про страх. Уявіть собі, що відбулося саме те, чого Ви так боялися. Наперед продумайте варіанти, як Ви діятимете. Пам'ятайте, що у формуванні самооцінки корисний будь-якій, навіть негативний досвід.
Правило 13-е. Дозвольте собі бути недосконалим. Хай Ви щось робите гірше за інших – ніхто не має права чекати, щоб Ви завжди були бездоганні в усіх відношеннях.
Правило 14-е. Візьміть участь в добродійній акції – або хоч би допоможіть донести сумку немолодій сусідці. Допомога ближнім – для самооцінки один з кращих вітамінів зросту.
Правило 15-е. Заведіть собаку – як би не повернула фортуна, для неї Ви завжди будете Найулюбленішим Господарем.
І, наприкінці, головне – дійте! Дійте рішуче і безоглядно, ідіть вперед, не замислюючись про враження, пам'ятаючи лише про ту, що стоїть попереду мети. Врешті-решт, коли мета буде досягнута, Вам вже не доведеться турбуватися про те, як підвищити свою самооцінку – вона і так буде достатньо висока.
www.lady.if.ua