Горіхи до куті, мабуть, додає кожна господиня. Здебільшого це волоські, які збагачені білками, жирами, вітамінами та вуглеводами. Кілограм очищених горіхів має більше восьми тисяч калорій. Незмінною складовою є мед, який містить фруктозу, глюкозу, білки, мінеральні речовини й органічні кислоти. А з кілограма меду організм отримує більш ніж три тисячі калорій. Крім основних складників, до куті часом додають курагу, родзинки й навіть чорнослив, які теж дуже корисні для організму людини.
Українські господині уміло готують кутю, але потрібно пам'ятати про те, що все добре лише в міру. Бажаємо смачної і корисної куті!
Акценти різдвяного меню
Пропонуємо Вам приготувати головну обрядову страву Святвечора (6 січня) — кутю, «Божу їжу», а до неї — узвар. А ще на столі мають бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею та капустою, вареники з різними начинками, картопля, пісні голубці з пшоном.
Кутя. Щоб приготувати добру кутю, слід уміло зварити кашу з пшеничних чи перлових крупів. Основне — витримати співвідношення крупів і води і доглянути, аби не підгоріло. Крупи треба перемити і залити для замочування на кілька годин водою (1:2,5), варити у цій же воді без солі та жиру. Як закипить, вогонь звести до малого, поварити годину, а далі поставити умлівати: у духовку чи добре обкутавши.
Подаючи кутю до столу, заправляють її (не варто використовувати всю кашу відразу, краще зберігати її у холодному місці і брати, скільки потрібно на один раз). На 2 склянки холодної перевареної води (а ще краще — узвару) потрібно взяти по півсклянки розтертого маку, запарених родзинок, меду, 2 — 3 ст. л. цукру, подрібнені ядра з 15 волоських горіхів (мед та цукор розвести у воді). Краще готувати кутю не безпосередньо перед вживанням, а раніше, тоді вона добре настоюється.
А узвар ліпше варити за добу раніше, тоді він буде смаковитий, солодкий. Для приготування годяться сушені вишні, яблука, груші, сливи, абрикоси, родзинки — що є на господарстві. Сухофрукти слід перемити, залити в горщику холодною водою і варити до готовності. На 1 літр води потрібно 100 г сушениці. Настоювати у прохолодному місці, щоб узвар не скис.
Вареники готували з різними начинками: з вареної картоплі, квашеної капусти, гречаної каші з грибами, консервованих вишень тощо. Начинка з квасолі та грибів: ще теплу варену квасолю слід потовкти чи змолоти, додати підсмажену на олії разом із відвареними грибами дрібно нарізану цибулю, посолити, поперчити, охолодити. Вареники подавати гарячими, поливши присмаженою цибулею з олією.
Начинка з пшона і маку: зварене пшоно змішати з втертим маком (1:1 або 2:3), підсолодити.
Начинка з сухофруктів: 300 г сушених фруктів помити і залити перевареною водою на ніч, зварити, перемолоти на млинку, додати сухарі (1 ст. ложку), цукор, корицю.
Секрети смачних вареників: борошно гарно просіяти, додати теплої води і замісти тісто. Місити довго, тоді тісто стає м'яким та еластичним, накрити рушником і поставити для достигання на 30 — 40 хв. Тоді сформувати варенички товщиною 0,5 см, накласти на них начинку і заліпити, надаючи вареникам різної форми: трикутних ріжок, вушок (два ріжки зліпити), із зубчиками. Варити у великій кількості підсоленої води, не накриваючи.
http://sp.pl.ua