Гумор |
---|
-Куме, а що це Ви у мене в погребі робите?
-Та, оце, свого кота шукаю.
-А що це Ви усе моє сало з'їли?
-А чого воно має під ногами валятися? |
|
Вибрана категорія: Мусульманські найдено 11 записів |
|
Категорія: Мусульманські
Початок мусульманського посту (Ураза)
| 13 Вересня 2024р. П'ятниця
| 1-й день рамадана – це початок місячного посту (саум) протягом священного місяця рамадан. Великий піст протягом місяця рамадан (по-перс. – рамазан) обов'язковий для всіх дорослих, здорових, ритуально чистих людей. Ритуальна чистота (тахара) в ісламі має дуже велике значення, тахара означає звільнення від усього, що оскверняє. Ті, хто порушив випадково піст, повинні поститися після закінчення місяця рамадан протягом втрачених днів.
Піст для мусульманина – засіб приборкання пристрастей, породжених тваринним началом (нафс) у людині. Під час посту віруючий, концентруючи вольові зусилля, звільняється від інстинктивних пороків і удосконалює в собі людське духовне начало (кальб), тим самим ніби облагороджується людська натура. Тому піст, особливо на місяць рамадан, є кращим засобом спокути гріхів, здійснених протягом року. В ісламі на відміну від християнства, немає посередників між Богом і людиною, відсутнє і духівництво в християнському розумінні, що може відпускати гріхи віруючим від імені Бога. Мусульманин сам відповідає перед Аллахом за свої гріхи.
Дотримання 30-денного посту в місяці рамадан зв'язану зі згадкою у Корані про те, що саме в цей місяць Аллах через архангела Джабраіла дарував пророку Мухаммеду у вигляді одкровення Коран.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Ніч приречення (Лейлат аль-Кадр)
| 18 Жовтня 2024р. П'ятниця - 19 Жовтня 2024р. Субота
| Лейлат аль-кадр (Лейлат аль-кадр) – ніч приречення (уроча ніч). Ніч на 27 число місяця рамадан (це завжди ніч на понеділок) вважається ніччю приречення, вирішення долі, могутності. Святість Лейлят аль-кадр полягає в тому, що в цю ніч почалося дарування Корана Мухаммеду.
Коран – остання Книга Одкровень Аллаха. Після святого Пророка Мухаммеда Всевишній не посилав до людства своїх пророків, не передавав Священні писання. З Кораном пов'язане остаточне утвердження монотеїзму – віри в Єдиного Бога і припинення обожнювання ідолів і поклоніння їм.
Дарування Корана людям позв'язане з появою на світ в аравійському місті Мецці людини по імені Мухаммед, якого Аллах обрав своїм посланцем і пророком для всього людства. Народився він у 570 році (за григоріанським календарем), рано втратив батьків, виховувався дідусем, потім дядьком. Йому не довелося учитися – з ранніх років він почав трудитися. Аллах говорить: «Ти не читав до цього ніякого писання і не креслив своєю десницею: інакше прийшли б у сумнів ті, що вважають це писання порожнім».
До 40 років він жив як усі мекканці, був відомий серед них своєю винятковою чесністю і доброю поведінкою, надійністю і був наділений довірою. Він любив усамітнюватися в розташованих навколо Мекки горах, закриватися в печерах, віддаватися роздумам.
Це сталось на двадцять сьомий день місяця Рамадан 610 року, у понеділок, уночі. На горі Джабаль ан-нур у печері Хіра перед Мухаммадом з'явився хтось у людській подобі і сповістив слова Аллаха: «Читай! В ім'я Господа твого, котрий створив людину зі згустку. Читай! І Господь твій найщедріший, що навчив каламів, навчив людини тому, чого вона не знала».
Це був архангел Джибраіл, вахи-посланець Аллаха. Мухаммед повторив слова слідом за ним, і архангел зник. Так Мухаммед довідався від Джибраіла про те, що Аллах обрав його своїм пророком. Так почалося і земне життя Священної Книги Ісламу.
Вважається, що в ніч приречення Аллах приймає рішення про долю кожної людини, враховуючи його благочестя і прохання, висловлені в молитвах. Тому ніч Лейлат аль-кадр прийнято проводити в мечеті, читаючи Коран і підносячи Аллахові й ангелам молитви і прохання.
Уроча ніч передує мусульманському святу Ураза-байрам, яке означає закінчення мусульманського посту – рамадану.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Свято розговіння Ід аль-фітр (Ураза-байрам)
| 23 Жовтня 2024р. Середа
| Ід аль-фітр або Ураза-байрам – свято розговіння знаменує завершення посту в місяці Рамадан. Він називається малим святом на противагу великому святу – святу жертвопринесення.
По закінченні посту в перші три дні місяця шавваль радісно відзначається Ід аль-фітр – свято розговіння або мале свято. Мусульмани надягають свої найкращі вбрання, поздоровляють один одного, ходять у гості, намагаються веселитися, готують смачну і рясну їжу. Під час цього свята мусульмани повинні відзвітуватися за минулий піст, почати відбувати покарання за його порушення і сплатити за кожного члена сім'ї милостині - так зване "очищення свята перерви". Щоб забезпечити одержання цієї податі, богослови посилаються на особливий хадис пророка: "Піст рамазану висить між небом і землею, поки раб божий не подасть належної з нього милостині".
У свято розговіння рекомендується дарувати подарунки, обмінюватися традиційними стравами з найближчими сусідами; дуже важливо в дні свята зібрати разом усіх своїх родичів і не випускати їх з будинку, так як вважається, що в Ід аль-фітр у будинок приходять душі померлих.
У свято розговіння обов'язкові загальні молитви в мечеті або на спеціальних площадках – намазгах. У хутбі, що читається муллою або імамом під час загального богослужіння, що віруючим оголошується про "дійсність" проходження посту, дається настанова дотримуватись його в майбутньому. Наприклад, так звучить частина однієї проповіді: "Хвала тому, хто обіцяв вірним хранителям посту вхід у рай дверима, що звуться прохолодними, у котрі входять тільки ті, що постилися під час місяця рамадана... знайте, о віруючі, що цим днем закінчується місяць рамадан, цей шанований і священний місяць... Ах які сумні і засмучені ми тим, що цей місяць скінчився... прощай, прощай, б місяць покаяння, прощення і звільнення від вогню і пекла... Я був дуже веселий, я дожив до місяця благословенного, але сьогодні з очима, повними зліз, я повинен сказати собі: б місяць рамадан, прощай! З тієї хвилини як ти мав намір пройти, спокій залишив мене, скорбота хопила мене... Серед суму, у який я вкинутий, я жалібно стогну, я проливаю криваві сльози... Незважаючи на слабість мого тіла, я побачив лик Твій із задоволенням і говорю із сумом: "Місяць рамадан, прощай!"
Після урочистого богослужіння віруючі відправляються на цвинтар пом'янути померлих, а також відвідуються усипальниці місцевих святих, потім чоловіки, зібравшись групою, відвідують будинки всіх недавно померлих і виражають співчуття близьким покійного. А сім'ї померлих за останній рік влаштовують поминки з запрошенням мулли, родичів і близьких. Традиційне вітання звучить так: "Таккабаль Алла міна ва мінкум" ("Так схвалить Господь старання наші в ім'я Його").
У дні розговіння влаштовуються ярмарки, на яких народні співаки, танцюристи, лялькарі, жонглери й ін. показують барвисті вистави, ведеться жвава торгівля на базарах, для молоді і дітей улаштовуються гойдалки, іноді розводять багаття, через які стрибають молоді мусульмани. Необхідно відзначити, що хоча свято розговіння і вважається малим, але воно відзначається дуже радісно і з великими надіями на щасливе існування в наступному році.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
День стояння на горі Арафат (Йаум Арафа)
| 9 Січня 2025р. Четвер
| Останній день Хаджа (паломництва) в Мекку і Медіну і входження паломників у долину Арафа. Паломництво в Мекку на поклоніння священній Каабі, головному святилищу мусульман, складає неодмінний обов'язок мусульманина, який гарантує йому прощення всіх гріхів і досягнення вічного блаженства у потойбічному житті.
З 9-го числа зуль-хіджра (в 2006-му році це 9 січня) паломники повинні зібратись в долині Арафат у Мецці, щоб провести там цілий день до заходу сонця (День Арафа). Це центральний обряд Хаджа, і, якщо мусульманин не проводить увесь день в долині Арафат, то його паломництво вважається недійсним, навіть якщо він виконав усі подальші обряди.
Прибувши в Мекку, богомольці передусім направляються в храм Кааби для цілування каменя і здійснення обходів навколо Кааби, далі йдуть до колодязя Зямзям, щоб випити священної води; здійснюють хід між пагорбами Сафа і Мярва, які знаходяться на відстані 100 кроків від Кааби (тут Агар, мати Ізмаїла, сім разів пробігла від одного пагорба до іншого, шукаючи води для свого сина); потім вирушають на гору Арафа, що знаходиться від Мекки за 7 годин шляху – це найважливіша частина хаджу: на цій горі Адам і Єва зустрілись після гріхопадіння. В День Арафа богомольці повинні прослухати хутьбу (повчання), що триває 3 години, до заходу сонця, після чого прожогом біжать до мечеті Мяздаляжа, що знаходиться від гори Арафа за 3 милі, щоб там прослухати вечірні намази, 4-й і 5-й, після чого богомольці вітають один одного зі званням хаджі.
Поломництво закінчується 10-го зуль-хіджра святом Ід аль-Адха, яке відзначається три-чотири дні і є найважливішим святом мусульман по всьому світу. Його тюркська назва Курбан-байрам, що в перекладі означає "день жертвоприношення".
Місяць зуль-хіджра вважається періодом суворої заборони на всі недобрі діяння, яких нормальна людина в принципі повинна остерігатись у своєму повсякденному житті: всяке насилля, прояв нетерпимості, сквернослів'я, злодійство та інші погані наміри і справи.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Свято жертвоприношення (Курбан-Байрам, Ід-аль-Адха)
| 10 Січня 2025р. П'ятниця
| Ід аль-курбан (Курбан-байрам, Ід-аль-Адха) – свято жертвоприношення. У 2006-му році свято припадає на 10 січня. Це свято є частиною мусульманського обряду паломництва в Мекку, відзначається воно в долині Міна поблизу Мекки на десятий день 12-го місяця мусульманського місячного календаря зуль-хіджра і триває 3-4 дні. Звичайно, не всі мусульмани можуть здійснити хадж в Мекку, взяти участь в головному святі мусульман і самому в священному місці принести жертву, тому канони ісламу вимагають від мусульман виконувати кульмінаційну частину обряду не тільки у Мецці, але повсюди, де можуть опинитись мусульмани.
Міфологія цього свята походить від біблійного сюжету про спробу принесення патріархом Авраамом (по-арабськи – Ібрагімом) свого сина Ісаака в жертву Богу. Однак на місце біблійського Ісаака мусульманська традиція ставить Ісмаїла, вважаючи його старшим сином, а Ісаак, за мусульманськими уявленнями, – другий син Авраама. За цю відданість і благочинність Всевишній нагородив Ібрагіма, замінивши принесення в жертву Ісмаїла баранцем.
Святкувати день жертвопринесення, навіть якщо воно не відбувається у Мецці, починають з раннього ранку. Ледь розвидниться, мусульмани йдуть в мечеть до ранкової молитви, але попередньо необхідно здійснити повне омивання, надягнути новий і охайний одяг, по можливості змастити себе пахощами. Перед молитвою їсти не рекомендуєтся. По закінченні ранкового намазу (молитви) віруючі повертаються додому, а далі, за бажанням, збирають групами на вулиці чи у дворах, де співають хором хвалу Аллаху (такбир). Далі вони знову вирушають у мечеть чи на спеціально відведене місце, де мулла чи іммам-хатиб виголошує проповідь.
По закінченню проповіді мусульмани як правило йдуть на кладовище молитись за померлих, а також поклонитись місцевим святим. Повернувшись з кладовища, беруться до жертовного обряду, на знак готовності служити Богу. Для принесення жертви мусульмани спеціально відгодовують вибрану тварину. Іноді мусульмани приготовану для пожертвування тварину прикрашають різноманітними магічними амулетами, розмальовують яскравою фарбою, обвішують намистами і дзвіночками.
Мусульманин, здійснивши заклання, не повинен скупитись на пригощання, необхідно обов'язково нагодувати бідних і голодних. Ритуальне частування (худойі, садака) влаштовується також для запобігання різноманітних нещасть і хвороб.
Близьким, друзям і родичам у дні свята намагаються зробити подарунки. В наступні після свята дні як правило наносять візити до родичів і близьких знайомих, оскільки відвідування в дні свята жертвопринесення вважається благословенним і бажаним.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Священне свято Хіджри. Початок року згідно з Хіджрою
| 20 Січня 2025р. Понеділок
| Початок нового року по хіджрі святкується 1-го числа місяця мухаррам мусульманського місячного календаря (у 2006 році – 30 січня – початок 1427-го року, у 2007 році – 20 січня – початок 1428-го року). Цей місяць має особливе значення в житті мусульман, а тому він називається священним. В цей місяць, коли Мухаммед ще не мав достатнього числа послідовників, йому довелось здійснити знамените переселення – Хіджру з Мекки в Ястриб, назване пізніше містом Пророка, тобто Медіною, разом з сім'єю і близькими. Ця подія відбулась 16 липня 622 року за григоріанським календарем і вважається початком мусульманської ери, тому місяць мухаррам так шанується мусульманами.
Нове мусульманське літочислення, в якому точкою відліку став день виходу (Хіджри) Мухаммеда з Мекки в Медіну, ввів у 634 році один з його сподвижників халіф Омар.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
День Ашура
| 8 Лютого 2025р. Субота
| Ашура ("ашура", від слова "ашара", що означає "десять") – десятий день мусульманського нового року Хіджри (в 2006-му році це 8 лютого). Для мусульман десятий день вважається ообливим, оскільки в цей день, згідно з переказом, Пророк виголосив пам'ятні слова: "О люди, поспішайте робити добро в цей день, бо цей день великий, благословенний. Аллах благословив в цей день Адама". На цей день припадає створення Всевишнім Небес, Землі, ангелів. День Ашура – День дарування Всевишнім Великої Благодаті Десяти Пророкам. Кінець світу також настане в день Ашура.
Для мусульман-шиітів цей день – день трауру. Спочатку у відповідності з загальномусульманськими традиціями шиіти теж відзначали настання мусульманського Нового року – місяця мухаррам і його 10-й день – Ашуру як день "великий і благословенний". Але з тих пір, як в цей день 10 жовтня 680 р. за григоріанським календарем бул убитий ал-Хусейн, молодший син Алі ібн Абу-Таліба і внук пророка Мухаммеда, перші десять днів місяця посвячують оплакуванню мученицької смерті Хусейна.
Імам Хусейн був узятий в полон ворогами ісламу в битві при Кербелі /місто на території сучасного Іраку/. Для мусульман-шиітів імам Хусейн став символом мучеництва, оскільки помер після тривалих и болісних тортур.
Протягом всього місяця проводять обряди, імпровізовані вистави трагічних подій. Жінкам належить багато ридати, виявляючи співчуття до убитих. Вважається, що сльози, пролиті в дні трауру, виліковуються від різноманітних хвороб, тому сльози навіть збирають у спеціальні посудини – слізниці.
У шиітів прийнято в цей день обмінюватись вигуками "Вах, Хусейн! Вах, Хасан!" Тому цей день у шиітів називається "Шахсей-вахсей".
|
|
|
Категорія: Мусульманські
День народження пророка Мухаммеда ("Маулід ан-набі")
| 9 Квітня 2025р. Середа - 10 Квітня 2025р. Четвер
| День народження пророка Мухаммеда, Маулид ан-наби Це свято відзначається 12-го числа місяця рабі аль-авваль. Різдво Мухаммеда стали відзначати лише через 300 років після виникнення ісламу і, як вважають дослідники, не без впливу християнської традиції.
Оскільки точна дата його народження невідома, Маулід присвячений до дня його смерті. Необхідно відзначити, що в ісламі дні народження відзначаються досить скромно, а іноді і зовсім не відзначаються, у той час як дати смерті, звичайно трактовані як народження для вічного життя, справляються більш урочисто.
Пророк Мухаммед народився в 570 році після Різдва Христового на території сучасної Аравії. Він походить від арабського племені Кураіш. Батько Мухаммеда вмер до народження пророка. Не маючи можливості утримувати дитину, його мати Аміну віддала майбутнього Пророка на виховання кочівникам. Після смерті матері, з 6-літнього віку, Мухаммед жив у свого діда, одного з настоятелів місцевого храму. Усе своє дитинство Мухаммед провів у родинах номадів, що кочували по пустелях півострова. За доброту і чесність мекканці прозвали маленького хлопчика Аміном. Мухаммед є засновником однієї зі світових релігій – Ісламу. Він сповістив арабам й іншим послідовникам знання про істинну віру в єдиного вічного творця. Його проповіді сприяли у свій час об'єднанню арабських племен. 23 року Мухаммед проповідував віру в Аллаха.
З нагоди Маулида читаються проповіді в мечетях, відбувається загальна молитва на честь Мухаммеда, роздається милостиня, Свято включає в себе декламацію віршів Корана, що вихваляють Мухаммеда (мавалід). У деяких країнах проходять урочисті процесії з запаленими ліхтарями і смолоскипами, мусульмани несуть зображення матері пророка – Аміни.
У 2006 році свято Маулід ан-набі припадає на 9-10 квітня.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Ніч Рагаіб
| 17 Липня 2025р. Четвер - 18 Липня 2025р. П'ятниця
| Перша ніч з четверга на п'ятницю місяця Раджаба – місяця, коли бул зачатий пророк Мухаммед, має назву Рагаіб, що в перекладі з арабської мови означає мрії, бажання. Відбувся шлюб батків пророка Мухаммеда, Абдуллаха і Аміни.
Вважається, в цю ніч до пророка Мухаммеда зійшла велика кількість ангелів, і Всевишній проявляв до свого посланця велику милість.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Мірадж (Ісрав аль-мірадж або Раджаб-байрам)
| 10 Серпня 2025р. Неділя - 11 Серпня 2025р. Понеділок
| Подорож і Вознесення пророка Мухаммеда до небесного престолу Аллаха
Свято в ознаменування чудесної подорожі Мухаммеда з Мекки в Єрусалим (кудс) і його вознесення (мірадж) до небесного престолу Аллаха стало одним з найпопулярніших сюжетів мусульманських переказів. В середні віки виникла численна народнаі література, яка яскраво змальовувала деталі міраджа. Ця подія сталась 27 раджаба 621 року, вона відзначається у багатьох мусульманських країнах, ніч 27 раджаба мусульмани проводять без сну, читають Коран, моляться і розповідають переказ про чудесне вознесіння пророка.
Згідно з переказом, Мухаммед, заснувши біля мекканської мечеті, чудесним миттєвим способом за допомогою Архангела Джабраіла на крилатому коні Бураці здійснив подорож в Єрусалим, а далі, лишивши там Бурака, в сопроводі Джабраіла пройшов сім небес. На першому сам Адам відкрив йому «небесні ворота», на другому – зустрілись йому пророки Ях'я та Іса, на третьому – Іосиф, на четвертому – Ідріс, на п'ятому – Харун (Аарон), на шостому Муса, на сьомому ж небі сидів праотець – патріарх всіх пророків Ібрахім. А коли з сьомого неба Мухаммед явився до престолу Аллаха, то розмовляв з ним, сказавши 99 тысяч слів... Далі Мухаммед був повернутий на землю, назад у Мекку. Повернувшись, Мухаммед переконався, що постіль його ще не охолола, а з перекинутого при вирушанні в дорогу глечика не встигла витекти вода.
|
|
|
Категорія: Мусульманські
Ніч очищення від гріхів (Лейлат аль-Бараат)
| 28 Серпня 2025р. Четвер - 29 Серпня 2025р. П'ятниця
| Ніч з 14-го на 15-е шагбана (шаабана) називають ніччю Бараат. Бараат означає «непричетність», «повне відділення». За словами віруючих, цю ніч Всевишній створив спеціально для того, щоб Архангели відзвітували перед ним про свої діяння. У ніч Одкровення, Прощення і Милості, як її ще називають, Всевишній Аллах наближається до Своїх рабів, спускаючись на найближчі до землі небеса, щоб зробити їм Свою Велику милість і благодать.
Ніч Бараат – це друга по значимості свята ніч після Лейлят аль-кадр – ночі приречення. На відміну від ночі Кадир, коли визначається все життя людини до її кінця, у ніч Бараат визначається існування людей на рік уперед. Тому благовірні проводять цю добу в молитвах, каються в гріхах, просять в Аллаха прощення. Саме в цю ніч Аллах приймає рішення про долю кожної людини з урахуванням її благочестя і прохань, висловлених у молитвах.
Відповідно до повір'я, Мухаммеду приснився сон, у якому Аллах розповів йому про священну ніч Бараат. Мухаммед молив про прощення гріхів три ночі підряд. Після цього, будучи прощеним, Мухаммед розповів усім правовірним про це чудо і про священні ночі.
У ніч Бараат у будинку кожного правовірного накривається дастархан. Сам мусульманин, прибравши свій будинок, прийнявши дарет і одягшись у чистий одяг, повинен промовляти молитви і просити в Аллаха прощення гріхів.
15 шагбана вважається днем, коли Пророк Мухаммед змінив напрямок, у якому мусульманин повинен стати під час здійснення молитви, з Єрусалима на Мекку. Ранньомусульманський переказ розповідає про те, що перші 16-17 місяців перебування Пророка в Медині ті, що молились, повертались обличчям до Єрусалима, але потім Мухаммед змінив напрямок на Каабу в Мецці, підкреслюючи тим самим незалежність ісламу і його відмінність від іудаїзму й християнства. З цього моменту громада мусульман стала називатися «ахль аль-кібла валь-джамаа» («люди кібли й згоди»), а іслам вважатися самостійною релігією.
|
|
|
|
Новини партнерів |
---|
Завантаження ...
|
Посміхніться |
---|
Вчителька:
- Вовочка, чому ти знову спізнився?
Вовочка:
- Ну, Марь Іванівна, ну ви ж самі говорили, що вчитися ніколи
не пізно. |
|