Хрещеників можна «продати»
У давнину на роль хрещених батьків обирали людей шанованих. Заборонялося кумуватися лише найближчим родичам.
За звичаєвим правилом, від такої пропозиції негоже було відмовлятися.
Батьки і хрещені мали звертатися одне до одного на “ви”, називаючи кумом або кумою, не мали права шлюбуватися й переходити на “ти”.
Взаємини між хрещеними та хрещениками були тісними. Якщо помирали рідний батько або мама, обов’язки з виховання дитини брали на себе куми.
Хрещений мав робити перші пострижини (дівчинці – лише раз, хлопчикові – щороку), навчити кількох літер перед школою…
Хрещеники напередодні Різдва обов’язково приносили накликаним батькам пироги (так звану вечерю), першими засівали чи щедрували на Новий рік.
Якщо дитина часто хворіла, дозволялося брати одкупних кумів. Для цього запрошували так звану “куповану матір” - жінку, якій за символічні 2-3 копійки продавали маля. Вважалося, що після цього дитя одужає. У такому випадку справжні (прохані) куми втрачали свої права.
Коли ж у родині часто помирали діти, батьки виходили на вулицю і запрошували першого зустрічного – навіть чужинця або старця. Таких кумів називали стрічними або безплатними: на відміну від проханих, вони не платили священикові за обряд і не купували хрестиків.
У народі кажуть, що хрещеники стають подібними до хрещених, переймають їх таланти та здібності. Саме тому батьки намагалися обирати кумів розумних і кмітливих, яким щастить у житті: таким чином, немовля ніби отримувало вдалу путівку в життя.
Ой, а що ж то
за кума…
У наш час традиції змінилися. Всупереч споконвічним українським звичаям, на роль хрещених батьків найчастіше запрошують родичів, навіть рідних братів та сестер. В іншому випадку – близьких друзів та подруг.
Останнім часом почали відроджувати ще один давній звичай: до одної дитини беруть двох або трьох хрещених мам і татів. Щоправда, у наш час такою можливістю користуються, щоб не ображати близьких та запросити до кумівства “всіх і відразу”.
Обов’язки кумів: подарувати дитині золотий хрестик і крижму з грошима, відвідувати хрещеника у день народження, прийти на перше причастя та весілля.
Як правило, куми дарують хрещеникам дорогі подарунки: велосипеди, фотоапарати, одяг, ліжечка, комп’ютери – все залежить від статків накликаних батьків.
Деколи хрещену маму просять пригледіти за дитиною. Куми повинні брати участь у вихованні маляти, багато з ним спілкуватися, хоча в наш час цей обов’язок виконують не завжди. Часто прошені батьки бачать хрещеників один раз на рік, “відкуповуючись” подарунками.
Одна моя знайома встановила рекорд: має десятеро хрещених дочок і синів. Для неї це вже не радість, а тягар: на те, щоб приділяти їм увагу, не вистачає ні часу, ні грошей.
Для дівчини або жінки мати першим хрещеника хлопчика – “на фарт”. Чоловікові краще спочатку тримати до хреста дівчинку.
Кум, брат, сват...
Часто на роль хрещених батьків обирають не стільки близьких, скільки “потрібних” людей.
Нерідко кумами стають заможні люди – батьки сподіваються, що вони даруватимуть дитині дорогі подарунки, допоможуть їй “прилаштуватися” в житті.
Або таку відповідальність доручають самотнім родичам: не маючи власних нащадків, увесь свій спадок вони зможуть заповісти хрещеникам.
Відомі випадки, коли кумувалися зі своїми начальниками: ставши “кровним родичем”, він не матиме морального права звільнити підлеглого з роботи, не зможе відмовити йому в підвищенні по службі.
Кумівство серед партнерів по бізнесу давно стало звичним явищем. Поширене воно й серед політиків та зірок шоу-бізнесу.
Ні для кого не секрет, що Оксана Білозір та Давид Жванія хрестили дітей Віктора Ющенка. Наш Президент, своєю чергою, тримав до хреста молодшого сина президента Грузії – Михаїла Саакашвілі та двійнят Петра Порошенка. Катерина Ющенко стала кумою Юрія Павленка, а Давид Жванія запросив на роль хрещеного батька своєї середущої дочки народного депутата Миколу Мартиненка.
Кум Олега Скрипки – Фома з групи “Мандри”. Дочку Лілії Подкопаєвої несли до хреста співачка Ані Лорак та успішний бізнесмен Сергій Левченко.
З “простими смертними” еліта родичатися не поспішає – до себе наближають людей, необхідних для розвитку кар’єри, а отже, й забезпечення майбутнього дітей.
http://www.wz.lviv.ua