Гумор |
---|
- Був у мене чоловік. Пішов. Потім був другий. Пішов... до першого. Тепер у мене третій. От уже й не знаю, до кого піде... |
|
Вибрана категорія: Іудейські свята найдено 8 записів |
|
Категорія: Іудейські свята
Ту бі-Шват
| 13 Лютого 2025р. Четвер
| Ту бі-Шват – П'ятнадцятий день в єврейському місяці Шват. В давні часи це був останній день в податковому році для дерев, які плодоносили. Будь-який плід, який дозрівав після Ту бі-Шват, повинен був віднесений до наступного податкового року.
Сьогодні Ту бі-Шват святкують як День народження дерев із символічною їжею плодів і активним здобрюванням безплідної землі, посадкою дерев. Люди здійснюють свої екологічні заходи і виражають свої бажання поєднати себе з природою.
Ту бі-Шват, Новий Рік для Дерев, святкують і у нас. Єврейська традиція відзначає 15-й день із Шват як день, коли сік у деревах починає підніматись, передаються сигнали пробудження землі від зимової дрімоти, і свідчить про початок Весни. Це міні-свято важливе для нашої оцінки природи і нашого ставлення до неї. На Ту бі-Шват євреї святкують циклічне оновлення землі: це – гарний час, щоб оцінити персональне ставлення до оточуючого середовища.
Першу згадку про Ту бі-Шват ми знаходимо в Мішні (зібранні єврейських законів, записаному в II столітті нашої ери), де сказано: "... а 15 швата – новий рік для дерев". Коментар пояснює: до 15 швата випадає більшість дощів, і на деревах з'являються бруньки. Цей день називають новим роком дерев, тому що він відділяє урожай одного року від урожаю іншого року. За єврейським законом людина повинна відділяти "маасер" – "десятину" від плодів Землі Ізраїля, які в нього виросли, і належить відділяти "маасер" від урожаїв кожного року окремо.
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Пурим
| 14 Березня 2025р. П'ятниця - 15 Березня 2025р. Субота
| Пурим – свято на згадку про чудесне позбавлення євреїв, що жили в Персії в середині V ст. до н. е., від смертельної небезпеки.
Перший міністр правлячого тоді царя Артаксеркса по імені Аман, уражений нешанобливим ставленням до нього деяких іудеїв, вирішив усіх їх знищити. Хитрістю він зумів отримати на це дозвіл царя. Але цариця Есфір (Естер), єврейка за походженням, дізнавшись про цей задум, зуміла його зірвати. Аман бул страчений, було знищено багато його спільників у різних містах Персії. Назва свята – від слова "пур" (аккад. пуру – жереб): Аман кинув жереб, щоб визначити день для задуманої ним акції геноциду.
Про ці події можна почитати в Біблії, книга Естер.
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Песах
| 3 Квітня 2025р. Четвер - 10 Квітня 2025р. Четвер
| ПЕСАХ, єврейська Пасха, свято, що згадується в єврейській Біблії (християнському Старому Завіті), встановлений у пам'ять виходу ізраїльтян з Єгипту. Відзначається сім днів в Ізраїлі і вісім днів у діаспорі, початок його – у переддень 15 числа єврейського місяця нісан (припадає на березень-квітень). Перші й останні два дні (в Ізраїлі перший і останній день) – повністю святкові, а в проміжні дні дозволяється працювати. У реформістському іудаїзмі Песах дотримується також протягом семи днів, перший і останній день – повні свята. Протягом усього свята їдять мацу, що символізує опрісноки, що їли ізраїльтяни в пустелі, покинувши Єгипет (Исх 12:39). Вживання закваски і навіть збереження її в будинку строго заборонено протягом усього великоднього тижня.
Важливою частиною свята є «седер», ритуальна трапеза, проведена в перші два вечори Песаха (в Ізраїлі й у реформістів тільки в перший вечір). Під час седера читається Великодня Агада, книга, що містить розповідь про вихід з Єгипту з коментарем і літургічним оформленням, а також відбуваються символічні обряди. Основні елементи седера – великодня трапеза і виклад великоднього переказу – мають біблійні корені, але матеріал Агади й особливий ритуал седера більшою мірою походять від Талмуда, а ряд піснеспівів Пасхальної Агади – більш пізнього, середньовічного походження. Пронизаний символікою звільнення, Песах став асоціюватися з месіанськими сподіваннями.
У біблійні часи святкування Песаха супроводжувалося паломництвом у Храм, жертвопринесенням і бенкетом із поїданням великоднього агнця. Думають, що в Песасі злилися воєдино два древніх свята – скотарів і хліборобів; у біблійний період воно стало асоціюватися зі звільненням з єгипетського рабства.
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Шавуот (день дарування Тори)
| 23 Травня 2025р. П'ятниця - 24 Травня 2025р. Субота
| Шавуот – другий із трьох свят шалош регалім (пов'язаних з паломництвом, аліят арегель, у Бейт Амікдаш – Єрусалимський Храм). Шавуот припадає на шостий день єврейського місяця Сиван, його святкують один день в Ізраїлі і два – у Діаспорі, країнах єврейського розсіяння.
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Піст 9 ава
| 24 Липня 2025р. Четвер
| Тіша-бе-Ав (піст 9 Ава). День посту й скорботи, який відзначається іудеями. У цей день були зруйновані обидва Єрисалимські Храми – Перший і Другий. Руйнування Єрусалимського храму – найтрагічніша подія єврейської історії. Через неї народ потрапив у вигнання і був розсіяний по всьому світу. Можна сказати, що все, що сталося з народом Ізраїля з тих пір і по сьогодні, – це наслідки руйнування Храму. Тому день 9 ава виділяється серед усіх днів року своєю гіркотою і скорботою. Протягом трьох тижнів між 17 тамуза і 9 ава прийнято дотримуватись звичаїв трауру: у ці дні не одружуються, не стрижуться і не бриються, з початку місяця ав не їдять м'яса і не п'ють вина, а 9 ава постяться цілу добу: не їдять, не п'ють, не миються і не надягають шкіряного взуття.
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Йом Кипур (Судний день)
| 22 Вересня 2025р. Понеділок
| Десятий день єврейського нового року – Судний день (Йом Кипур) – день спокутування гріхів і Вищого суду. Це єдиний день в році, коли Тора наказує людині не займатися нічим, окрім аналізу своїх вчинків і помислів.
В давнину, коли в Єрусалимі ще стояв Храм, в Судний день первосвященик здійснював процедуру самоочищення, входив у храм, готував жертву для заклання і приносив її в спокутування гріхів всього народу Ізраїлевого. Сьогодні суть обрядових дій перейшла з Храму в синагогу, а місце жертвопринесення зайняли молитви. "Відкриваюча молитва" – Кол-Нідрей, перетворилася на символ всього свята. Вона вимовляється тричі і співається вголос. Немає сумнівів, що цьому сприяв прекрасний мотив, що прийшов з середньовічної Іспанії.
У Йом Кипур читають також поминальну молитву, до якої в наші дні додалися ще дві частини: поминання жертв Катастрофи і загиблих у війнах за незалежність Ізраїлю.
У 1973 році цього дня армії Єгипту і Сірії зробили раптовий напад на Ізраїль. Прямо з синагог і з своїх домів люди відправилися в бій, і ревіння моторів порушило спокій свята. Багато хто не повернувся. Так старі обрядові форми наповнив новий трагічний зміст – втрати і скорбота.
Напередодні Йом Кипур прийнято їсти "розділяючу трапезу", після якої до завершення Судного дня – строгий піст. Синагоги наповнюються народом: приходять навіть ті, хто не буває там протягом року, закриті всі установи і підприємства, не працює транспорт, радіо, телебачення. На вулицях не видно навіть приватних автомашин, зате повно дітей на велосипедах, що вільно роз'їжджають по порожніх вулицях.
Судний день, згідно з єврейською традицією, завершується тим, що кожен єврей одержує позитивну або негативну оцінку своїх діянь, а на її основі – вирок милостивий або осуджуючий. Це день, коли з'ясовується, прийняте або відхилене прохання про прощення Вищим судом на небесах. Особливого значення набуває "закриваюча молитва", яка виголошується при заході сонця - після неї вже ніби закриті брами милосердя, через які підіймаються до неба прохання і молитви народу Ізраїлю. Лунають звуки шофара і чутний заклик, який завершує всі обряди : "Наступного року – в Єрусалимі".
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Суккот (Свято кущей)
| 27 Вересня 2025р. Субота - 4 Жовтня 2025р. Субота
| Єврейське свято кущей, Суккот, починається на 15-й день нового року (15 тішрей) і продовжується 7 днів, це час, коли землероби, завершивши збір урожаю, можуть відпочити до перших дощів. Слово "сукка", що дало назву святу, перекладається як "шатер", або "курінь", або "кущи" і символізує відмову від небезпечної, загалом, ілюзії, що надійним дім робить дах. Безпека і надійність існування залежить зовсім від інших причин.
Заповіді перебувати в суккі у всіх поколіннях давалася безліч пояснень, наприклад, що, встановлюючи біля дому курінь, євреї приєднуються до тих, хто сорок років поневірявся по пустелі і, прийшовши потім в Ерец-Ісраель, обробляв цю землю і радів плодам, які вона дарувала. Згідно з іншим тлумаченням, сенс заповіді в тому, щоб людина пам'ятала про бідність, навіть будучи багатою, і не загордилася.
У Суккот виконують особливий ритуал – "вознесення лулава". Лулавом називається як лист пальми, що входить в набір з чотирьох рослин, так і всі рослини разом. Прийнято піднімати і благословляти всі чотири види рослин, кожний з яких символізує певний тип людей. Етрог, що володіє і смаком, і запахом, – це євреї, що знають Тору і що здійснюють добрі справи. Лист фінікової пальми, що дає плід солодкий, але без запаху, – це євреї, що володіють знанням Тори, але не здійснюють добрих справ. Мирт – рослина неїстівна, але яка приємно пахне – це євреї, від яких, як аромат, йдуть добрі справи. Верба, у якої немає ні смаку, ні запаху, – це євреї, які не знають Тору і не роблять добра. І все-таки Бог всіх з'єднав в один букет – один народ, щоб допомагали один одному, просвіщали один одного і відповідали один за одного. Згідно з іншим тлумаченням, кожна з рослин – певна частина людського тіла. Етрог – це серце, тонкий і прямий пальмовий лист – хребет, мирт з його овальними листочками – очі, а верба – вуста. Зібрані разом, вони складають людину, всім серцем віддану своєму Творцю.
Напередодні свята влаштовуються спеціальні базари, де продаються етроги, лулави, пальмові гілки для крівлі, пристосування для споруди і прикраси сукки. По всій країні можна бачити курені – в дворах, в палісадниках, на балконах і верандах, на автомобільних стоянках. Жодна військова база не обходиться без святкової сукки. Сьогодні вже мало хто дійсно живе в курені всі сім днів свята. Звичайно сім'я тільки обідає в суккі, лише деякі залишаються там на ніч. Особливо радіють Суккоту діти, що сприймають це свято як цікаву пригоду.
У Ізраїлі Суккот (так само, як і інші паломницькі свята – Песах і Шавуот) святкується один день. Після першого святкового дня настають так звані напівсвята: школярі і студенти не вчаться, а на підприємствах і в установах прийнято або брати відпустку, або працювати півдня.
|
|
|
Категорія: Іудейські свята
Сімхат Тора
| 15 Жовтня 2025р. Середа
| Єврейське свято, пов'язане із закінченням річного читання Тори; відбувається наступного дня після свята Cуккот, тобто його можна вважати восьмим днем свята Суккот. У країнах розсіяння, де святкові дні подвоюються, Сімхат Тора припадає на дев'ятий день Суккот. Під час радісної процесії, що відбувається у день Сімхат Тора, чоловіки сім разів обносять навколо синагоги сувої Тори. Суть свята полягає в тому, що у цей день завершується читання Тори, прочитується остання тижнева глава книги Дварим "І ось благословіння" і починається нове річне коло читання Тори, знову з початку.
|
|
|
|
Новини партнерів |
---|
Завантаження ...
|
Посміхніться |
---|
Йде мама в гості:
- Діти, тато прийде з роботи п'яний, ви його роздягніть до поясу і вкладіть спати.
Діти:
-Мам, а чому до поясу?
Мама:
-Нижче змій, він вас укусить.
За годину дзвінок.
Мама:
-Ну що діти прийшов тато?
Діти:
-Тато прийшов, ми його роздягнули повністю і вклали спати.
Мама(з тривогою):
-А як же змій?
Діти(гордо):
-Не хвилюйся, мам. Змія душили, яйця розтоптали, кубло спалили!!! |
|