Букет
      
  Реєстрація або вхід Головна    
Букет
Головна
Новини
Статті
Опитування
Анекдоти
Галерея
Погода на тиждень
Свята на тиждень
Святковий довідник
Файли
Друзі та партнери
Звязок з нами
Рекомендуємо
Гумор

- Коханий, де ти був?
- Бігав!
- Дивно, але футболка зовсім суха й не пахне...
- А я не в ній бігав, дурепо!

Google рекомендує
Закордонний туризм

Стокгольм: місто, що пливе над водою


 Стокгольм часто порівнюють з Санкт-Петербургом. І зрозуміло чому. Обидва міста виникли не самі по собі, а були закладені по волі правителя. І той і інший порізаний каналами. Лежать обидві столиці на одній широті і славляться своїми білими ночами.Стокгольм заснував в 1252 р. Ярл Біргер - той самий, якого 12 роками раніше розбив на річці Неві новгородський князь Олександр Ярославович, що був прозваний за цю перемогу Невським. У тій битві російський князь поранив Біргера і трохи не узяв в полон. А якби узяв, може, і не було б Стокгольма зовсім. Місце для міста було вибрано вельми вдало. Він стоїть на перехресті торгових шляхів, що проходять по Балтійському морю. Тому Стокгольм швидко ріс і скоро зробився найбагатшим містом Швеції - але поки що не столицею. Такого поняття у шведів довгий час просто не існувало. Столиця була там, де в даний момент знаходилися король і його двір.

З XV в. коронації стали проходити в соборі Святого Миколи - одній з якнайдавніших будівель Стокгольма. А в кінці XIX церемонії коронації були відмінені по волі самих королів. Тоді ж шведські монархи втратили реальну владу, яка перейшла до парламенту. З тих пір шведські королі - фігури швидше декоративні. Але до того королівська влада була найреальнішою. Шведські королі вели постійні війни. Головним їх супротивником була Данія. Звільнитися від її владицтва Швеції вдалося тільки в 1523 році. Скульптура Георгія Победоносця, що прикрашає собою собор, який вражає дракона, встановлена на честь тієї події.

Шведи пишалися полководницькими талантами своїх монархів і ставили їм пам'ятники. Але і королі уміли цінувати самовідданість підданих. Поки король Густав III воював з Катериною II у Фінляндії, городяни узяли на себе турботу про його сім'ю. Повернувшись, король встановив обеліск в подяку бюргерам. Отже не тільки народ ставив пам'ятники королям, але і королі народу. Біля підніжжя обеліска люблять збиратися королівські піддані пенсійного віку.

Єдиним, та зате вражаючим пам'ятником правління Карла XII, залишився королівський палац. У ньому більше шестисот кімнат, це найбільша в світі діюча королівська резиденція. Палац побудований на місці згорілого замку Густава Васи.
Внук Васи, король Густав II Адольф, назвав на честь свого діда військовий корабель. Цей корабель дивом зберігся до наших днів. Густав хотів, щоб «Васа» став найгрізнішим кораблем в світі і, коли він був майже готовий, повелів надбудувати другу гарматну палубу. Це порушило балансування судна, і при першому ж пориві вітру воно затонуло прямо в стокгольмській гавані у 1628 р. 333 роки «Васа» пролежав на дні моря, поки в 1961 р. його не підняли. Ще 30 років пішло на реставрацію корабля, і тепер він експонат спеціально для нього влаштованого музею. У решті справ Густав II Адольф був щасливіший. При ньому Стокгольм перетворився на справжню імперську столицю з пишними палацами, багатим купецькими домами. Тоді ж, у середині XVII в., склалася зовнішність Гамла стана - старого міста.

Стільки тут цікавого і незвичайного: починаючи від встановлених прямо в дворах чавунних фігур разлічніх сажотрусів і закінчуючи антикварними лавками! У Старому місті можна побачити одну з найвужчих вулиць в Європі (імені Мортена Тротцига), її ширина всього лише 90 см, так що розставивши руки в сторони, можна легко дотягнутися до стін протилежних домів. Тут же вам покажуть дім, на даху якого живе Карлсон, і найменшу скульптуру (висотою всього декілька сантиметрів), що ховається в одному із затишних двориків. А що вже говорити про величних кам'яних гігантів Старого міста!

Сьогодні на вулицях старого міста з місцевих жителів зустріти можна можливо тільки поліцейських. Вони вигулюють своїх песиків на старовинній площі у Шведської академії. Відома академія в основному тим, що вручає Нобелівські премії.

Вшановуватимуть лауреатів в Стокгольмській ратуші. Башту ратуші вінчають три золоті корони з герба Швеції, які вже давно стали таким же символом країни, як кленовий лист символ Канади. Біля входу в будівлю можна побачити інший, сучасніший символ Швеції. Прикрашена конячка - неформальний символ Швеції. Про сільську традицію дарувати один одному дерев'яних конячок ніхто б в світі так і не дізнався, якби на початку 20-х років на виставці в Сполучених Штатах шведи не встановили перед своїм павільйоном ось такого коня. Виходить, що одному з символів Шведського королівства немає і 100 років.

Стокгольмська ратуша здається втіленням середньовічного скандінавського духу - масивні стіни, строгі форми, суворий колорит. Насправді вона була побудована менше 80 років тому і є одним з кращих прикладів північного напряму в модерне. У сувенірній лавці ратуші на полицях стоять вже знайомі нам конячки.

Коли не проводиться ніяких офіційних заходів, в зали ратуші пускають всіх охочих. З нагоди вшановування лауреатів Нобелівської премії шведський король і академія влаштовують банкет тут, в Блакитному залі. Насправді зал червоний, а блакитним він був за задумом архітектора. Він хотів зробити над ним скляний дах, а стіни фарбувати в блакитний колір. Повинен був вийти дворик італійського палаццо. Але при будівництві ідею спростили. Родичів Альфреда Нобеля - а їх зараз налічується близько двохсот - в Блакитний зал не запрошують. Під час нобелівського банкету вони збираються на свій власний в цьому ресторані. У ньому подають ті ж блюда, що і на нобелівському банкеті. Чим же пригощають найвидатніших учених планети?..

Минулого року нобелівським лауреатам пропонували на закуску печеного балтійського оселедця з томатами і кропом, холодного вареного лангуста з артішоковим соусом по-ієрусалімські. А на десерт кава-крем по-баварські з мигдалево-кавовим бісквітом і шоколадним лікером.

Хоча багато хто з них охоче поласував би стравами з традиційного «шведського столу», неодмінний асортимент якого надзвичайно різноманітний: бекон, сир, яйця, мюслі, сухофрукти, мариновані огірки, свіжі овочі, омлет, сосиски, а також чай, кава, молоко, сік, солодкі булочки і пиріг.Вшановуванням нобелівських лауреатів шведська монархія і нагадує сьогодні миру про своє існування.

У Стокгольмі є місця, пов'язані не тільки з королями, але і з людьми, які монархію скидали. Ось, наприклад, знаменитий універмаг «Пуб». За численними свідченнями, тут купував свою знамениту кепку сам Володимир Ілліч Ленін. Але навіть вождь світового пролетаріату навряд чи б палав ідеєю скидання нинішньої шведської монархії. Від короля - а зараз престол займає Карл XVI Густав - абсолютно нічого не залежить. Проте піддані відносяться до нього якщо не з любов'ю, то вже точно з теплотою. Листівки з портретами короля і членів його сім'ї - ходовий товар в країні.

Функції шведського короля виключно представницькі. Парламент виплачує йому зарплату - близько десяти мільйонів доларів в рік. Начебто страшно багато. Але на ці гроші Карл Густав повинен утримувати двір, гвардію і два палаци. Своєї офіційної резиденції король віддає перевагу заміському палацу в Дроттінгхольмі. Він любить після сніданку погуляти по парку, і лише після цього відправляється до Стокгольма на роботу. Шведи стверджують, що роботі Карл Густав прагне присвячувати якомога менше часу - звісно в рамках пристойності. Його більше захоплює екологія, це його хобі приносить відчутну користь країні і підданим. Прямо у центрі мільйонного Стокгольма, напроти королівського палацу, вода в каналі така чиста, що там водиться форель.

На думку учених, тут найчистіша вода в світі, тому Стокгольм визнаний найчистішою столицею. А з місцевих річок і каналів можна пити абсолютно спокійно. Щоб відсвяткувати цей факт, жителі міста щорічно проводять у середині серпня «Водний фестиваль». Цей грандіозний захід перетворює буденну зовнішність Стокгольма до невпізнання. Жителі шведської столиці на цілий тиждень забувають про звичний спосіб життя. Здається, що в ці дні вони і не сплять: стільки в місті проводиться всіляких концертів, фольклорних свят, конкурсів, фейєрверків, спортивних змагань. Кульмінацією фестивалю є «Качина гонка»: заплив 40 тис. пронумерованих пластмасових качок. Господар птаха-переможця одержує приз - автомобіль «вольво», який вручається в головному залі міської ратуші, куди під звуки фанфар прибуває король з королевою.

Ще одне відрадне відчуття від цього міста: у ньому незвичайно легко дихається. Позначається близькість моря, Стокгольм як би постійно продувається. Але сильні вітру не загрожують простудою, в усякому разі, корінному населенню. Народ тут в основному спортивний, загартований - дітей кутати не прийнято.

Особливо добре відчути щоденне життя Стокгольма вам дозволить вечір, проведений в парку Кунгстредгорден. «Кунгсан», як в народі називають цей парк, з'явився ще в XV столітті. У той час це бив «капустяний город» королівського двору - іншими словами, тут вирощувалися фрукти і овочі. З тих пір його роль і зовнішній вигляд змінилися, і сучасники, як немолоді, так і молоді, тут просто зустрічаються і із задоволенням проводять час. Вони гуляють, сидять, стоять або лежать на траві в цьому маленькому, але дуже улюбленому прямокутному парку в центрі. Тут нерідко можна побачити, як дбайливі татусі катають коляски з своїми малюками. Так, саме татусі, оскільки мами в цей час в більшості своїй зайняті кар'єрою. Не варто забивати, що Швеція в цілому і Стокгольм зокрема - це центр світового фемінізму.
Рівноправ'я між шведськими чоловіками і жінками доведене деколи до абсурду.

Жінка грає головну роль в шлюбі. Тут швидше жінки «одружуються» на чоловіках, ніж навпаки. Батьки нарівні з матерями займаються дітьми і домашнім господарством. Немає нічого дивовижного в тому, що чоловіки, наглядаючи за своїми чадами в пісочниці, обговорюють кулінарні рецепти. По новому закону про престолонаслідування, чоловіки і жінки в королівській сім'ї володіють однаковим правом спадкоємства трону. Сьогодні кабінет міністрів Швеції на 50% складається з жінок. Навіть серед священиків вони зустрічаються все частіше!

Один з музеїв Стокгольма, який вельми люблять як діти, так і дорослі, Музей іграшок. Ця величезна чотириповерхова будівля «від і до» заповнено іграшками - причому всіх століть, починаючи з доісторичних, і напрямів: хутряні і ганчіркові, фарфорові і пластмасові, такі, що говорять і співають! Чого тут тільки немає! Ляльки, машинки, всілякі лялькові меблі і начиння! Верхній поверх, наприклад, повністю присвячений солдатикам, індійцям, лицарям і т.д. В цьому музеї можна провести весь день і не встигнути все оглянути.

Загалом, в багатій і спокійній Швеції королю, як і його підданим, живеться непогано. Сувора, повна воєн історія цієї країни давно перетворилася на романтичну легенду.

На приколі у палацової набережної стоїть точна копія драккару - бойового корабля вікінгів, що колись тримали в остраху всю Європу. Маленьких нащадків морських розбійників наряджають піратами і катають по стокгольмських каналах. Треба визнати, що драккару і королю шведи знайшли ідеальне застосування.
http://ostriv.in.ua

Дата публікації: 16.08.2007
Прочитано: 3395 разДодатково на дану тему
Подорож до ПарижуПодорож до Парижу
Відпочинок у ХорватіїВідпочинок у Хорватії
Романтична подорожРомантична подорож
Край світу. Марокко.Край світу. Марокко.
Подорожуємо світом. ІталіяПодорожуємо світом. Італія
Карлові-Вари (Чехія)Карлові-Вари (Чехія)
АнталіяАнталія
Країна мрій. Мальовнича ШвейцаріяКраїна мрій. Мальовнича Швейцарія
Все що вам варто знати про подорожі літакомВсе що вам варто знати про подорожі літаком
Домінікана. Країна морського вітру і прекрасних квітівДомінікана. Країна морського вітру і прекрасних квітів
[ Назад | Початок | Наверх ]
Немає коментарів. Чому б Вам не залишити свій комертар?
Ви не можете відправити коментар анонімно, будь ласка зареєструйтесь.
Останні статті
Halloween
10 ідей для ідеального Хеловіну
Подарунки на День Валентина за знаком зодіаку
Ідеї для валентинок та святкування дня свято...
Як День Святого Валентина відзначають у різни...
Де краще зустрічати Новий рік?
У чому зустрічати новий рік 2010
Тіло - це годинник
Як запобігти курортних пасток
Здорове чи дешеве: як правильно обирати дитяч...
Новини партнерів
Завантаження ...
Галерея
Картинка з галереї

Картинка з галереї

Картинка з галереї

Посміхніться

- Що повинен робити спеціаліст за зарплату в триста гривень?
- Нічого. Він навіть може трохи нашкодити!

Реклама
Опитування
Як Ви відноситесь до вінчання?

На мою думку вінчання має бути обов'язковим
Перед вінчанням потрібно деякий час прожити разом
Мені подобається обряд, але вінчатись не хочу
Мені не подобається обряд вінчання
Мені байдужеРезультати
Інші опитування

Всього голосів: 1881
Коментарів: 2
Головна |  Вверх
статистика  користувачів онлайн: 26 | користувачів сьогодні: 192 | переглянуто сторінок сьогодні: 5017 | всього сторінок переглянуто: 105812970
Використання матеріалів цього сайту тільки за умови вказання прямого гіперпосилання на першоджерело та сайти, що виконали суттєві допрацювання матеріалів (переклад, доповнення довідковими даними, тощо).
Якщо першоджерело не вказано - важати першоджерелом і вказувати пряме гіперпосилання на сайт http://buket.ck.ua© 2006-2008 студія GVM
рекламна підтримка: черкаська рекламна мережа

Генерація сторінки: 0.048 сек. і 19 запитів до бази даних за 0.041 сек.
Web site engine code is Copyright © 2006 by SLAED CMS. All rights reserved.