Сьогодні світ відзначає півстоліття космічної ери Дата: 04.10.2007 Тема: Різні новини
Запуск першого штучного супутника Землі був тріумфом людства, а в першу чергу – тріумфом його генерального конструктора Сергія Корольова.
Вечір 4 жовтня 1957 року на полігоні Тюра-Там (майбутній космодром "Байконур") був темним. Лише ракета, яка мусила вивести на орбіту перший в історії людства штучний супутник Землі, світилася в променях прожекторів.
На космодромі панувала напружена атмосфера, знервовані працівники намагалися більше мовчати, щоб раптом через якусь дрібницю не зірватися. Найбільше хвилювався генеральний конструктор Сергій Корольов. Він не був упевнений, чи достатньо ретельно підготовлений політ: боротьба з американцями за першість у освоєнні космічного простору була дуже напруженою, й навіть, здавалося б, всезнаючий КДБ не міг точно сказати, коли американці планують запустити свій перший супутник. Деякі відомості говорили за 6 жовтня. А Корольов, як і радянське керівництво, хотів бути першим.
Останні місяці були справжніми перегонами. Довелося відмовитися від початкового проекту супутника й спростити його до рівня передавача в 58-сантиметровій у діаметрі металевій кулі (власне, звідси й назва "простий супутник", ПС-1).
– Але передавач мусить бути потужним, його сигнали має ловити кожен завалящий приймач, нехай чує весь світ! – вимагав Корольов.
Але найбільше уваги приділялося не самому супутникові, а ракеті-носію – не підвела б, не схибила...
Запуск першого супутника, кажуть, був справжнім запуском у невідоме: властивості космосу знали лише теоретично; ніхто не міг сказати точно навіть того, де закінчується атмосфера. За відсутності потужних комп'ютерів, не піддавалася точному розрахунку траєкторія польоту ракети й супутника.
...Раптом темнота здригнулася, ракету охопило полум'я. Спостерігачам здалося, що вона зараз згорить так і не піднявшись. Але ракета почала поволі підійматися й незабаром зникла у нічній темряві. Було 22 години 28 хвилин за московським часом 4 жовтня 1957 року.
"Біп-біп!" – почулося з приймачів.
– Є! Є сигнал! – доповіли Корольову. Але науковці почекали, поки супутник двічі облетить землю, й тільки тоді зателефонували до Києва, де був Хрущов, і доповіли, що на Землі розпочалася космічна ера.
P.S. ПС-1 кружляв орбітою 92 дні, здійснивши 1440 обертів навколо Землі. 4 листопада 1957 року в космос було запущено радянський "Спутник-2" з собакою Лайкою на борту. 6 грудня американці спробували запустити свій супутник "Авангард-1", розроблений лабораторією ВМФ США, однак ракета не змогла злетіти. Тому розробку першого американського супутника було доручено команді колишнього гітлерівського ракетника Вернера фон Брауна. Розроблений нею перший американський супутник було запущено тільки 31 січня 1958 року
http://pres-centr.ck.ua/
|