Букет

Свято Роду і Рожениць або "Головосіка"
Дата: 11.09.2007
Тема: Різні новини


 В язичнецькiй Українi, день був присвячений сімейному благополуччю. Святкується два днi, бо Рожаницi зображалися, як Дiви-Близнюки. Їм присвячують жiночi молiння про пологи, немовлят, сiм’ю, здоров’я живих i поминання померлих родичiв.

Після зачину, на якому обов’язкові прославляння Роду, Лади, Лелi починається обряд «похорон мух». Пійману муху (таргана, комара, осу) кладуть у домовину з моркви, урочисто відносять на пустир, заривають у могилу, чим позначають заціпеніння комах на час наступаючої зими. Після «похорону» — обрядове полювання на «лосиць».

Дві дівчини, виряджені лосицями (оленихами), показуються на короткий час з лісу і тікають. Навздогін пускаються хлопці-мисливці, прагнучи їх зловити. Одну пійману «лосицю» відразу ж відпускають, а другу ведуть до капища, де також відпускають, попередньо насваривши за те, що змусила молодцiв довго бігати. Свято закінчується рожаничним банкетом (обрядова їжа: сир, яйця, сир, оленина або яловичина, вівсяна каша, ягідне вино) та ігрищами.

Iгрища починаются з хороводу, поблизу води, що водять біля самої старшої із жінок. Жінка тримає в руках хліб (бажано вівсяний). По закінченні хороводу хліб поділяють та роздають для лiкування людей, домашніх тварин.

Після свята Роду Рожаниць настає Бабине літо.

Свято Всiчення Голови святого пророка Предтечi й Хрестителя Господнього Iвана, або, як кажуть у народi, Головосiка, звичайно християнського походження.

В цей день не варять борщу i це є єдиний день, протягом року, коли грiх їсти борщ. Вiруючи люди не беруть у цей день у руки ножа, навiть хлiб ламають руками. Нiчого не можна робити сокирою i пилою.

Цього ж дня сурово дотримуються посту. Неможна рiзати нiчого, що нагадує собою голову. «Якщо зрiзати головку капусти в цей день, то може потекти кров».

Збирають останнiй цвiт святоянхiвського зiлля, заливають його горiлкою i приймають його, як лiки протягом цiлого року. Не можна спiвати й танцювати, тому що донька Iродиади Соломiя, пiсля танця перед царем Iродом побажала, як нагороду, голову Iвана Предтечi.

Цей день завершує літо, зустрічає Бабине літо, а потім осінь відкриває. Іван Пісний прийшов, літо червоне повів. Іван Пісний в осені батько хрещений. З пісного Івана не виходить чоловiк без свити.

Бабине літо старе починається місцями 29 серпня, а місцями 14 вересня. Перелітні птахи відправляються в теплі краї. Коли з Івана Хрещеного журавлі на південь потягнули буде коротка осінь, рання зима. Іван Пісний — останній термін стелити льон на стелищах. Якщо на Івана Купалу збирають переважно трави, то на Івана Пісного — цілющі корiння.
http://www.artvertep.dp.ua



Це стаття опублікована на сайті: https://buket.ck.ua
Посилання на цю статтю: https://buket.ck.ua/index.php?name=News&op=article&sid=206