Букет
      
  Реєстрація або вхід Головна    
Букет
Головна
Новини
Статті
Опитування
Анекдоти
Галерея
Погода на тиждень
Свята на тиждень
Святковий довідник
Файли
Друзі та партнери
Звязок з нами
Рекомендуємо
Гумор

- Лікарю, я помираю…
- Зараз допоможу!

Google рекомендує
Український туризм

Переяслав-Хмельницький: місто-музей


 Майже за 80 кілометрів від столиці розташувалося містечко Переяслав-Хмельницький, яке нещодавно відзначило 1100-річний ювілей. Свого часу Тарас Шевченко назвав Переяслав-Хмельницький одним із центрів української історії, а сучасники — містом музеїв: у відносно невеликому населеному пункті їх понад двадцять.



Очевидець князівських часів

Уперше Переяслав згадується в літописах 907 року у договорі князя Олега з Візантією як одне з трьох великих міст Київської держави. Щоправда, цей фрагмент повісті є дещо сумнівним, оскільки нагадує пізнішу вставку. За переказами, Володимир Великий заложив в цьому місті велику фортецю для захисту південних рубежів Русі від степових кочовиків. Деякий час в Переяславі містилася резиденція руських митрополитів, доки в Києві не побудували Софійський собор. Із середини X сторіччя місто було столицею Переяславського князівства і грало стратегічну роль в захисті Русі від печенігів, пізніше половців. Проте у XIII сторіччі Переяслав був зруйнований монголо-татарами. Пізніше місто входило у Київське намісництво та Полтавську губернію і, як і все Лівобережжя, підпало під владу Росії. У 1943 році, відразу після звільнення, місто було перейменовано у Переяслав-Хмельницький. Нині деякі науковці міста ведуть дискусію про повернення історичної назви — Переяслав.

Великі справи письменників і політиків

В Переяславі народилися класик єврейської літератури Шолом-Алейхем і українські архітектори Володимир Заболотний та Володимир Гнатович, котрий проектував будинок Верховної Ради України. Саме в цьому місті Тарас Шевченко написав свої найкращі твори (збереглася і садиба переяславського лікаря Козачковського, в якій мешкав великий Кобзар), письменник-філософ Григорій Сковорода, що певний час працював тут професором, — збірку “Сад божественних пісень” та знамените “Всякому городу нрав і права”, а Микола Гоголь готував до видання “Вія”. Нагадують про ті часи і старовинні будинки: в приміщенні колегіуму, де викладав Сковорода, знаходиться меморіальний музей відомого просвітника. Неподалік височіє єдиний в світі музей кобзарства, в якому зберігається раритетне видання “Кобзар Тараса Шевченка”. А в будинку, де народився класик Шолом-Алейхем, відкрито музей письменника та встановлено його пам’ятник.

Не обминали своєю увагою Переяслав і політичні діячі. Наприкінці XI сторіччя на князюванні в Переяславі укріпився Володимир Мономах. Тоді Переяславське князівство найбільше потерпало від нападів половців, і князь прагнув припинення князівських міжусобиць та об’єднання сил для боротьби проти нападників. З курсу шкільної історії відомо, що в Переяславі у 1654 році гетьман Богдан Хмельницький уклав військовий союз із Московським царством. Деякі вчені навіть вважають, що народився гетьман теж у Переяславі. Втім, достеменно відомо, що першою дружиною Богдана Хмельницького стала донька багатого переяславського купця Ганна Сомківна.

Музейний простір відкритий для відвідувачів

Але не лише імена видатних людей принесли місту гучну славу: передусім Переяслав-Хмельницький знаменитий музеями. Національний історико-етнографічний заповідник “Переяслав” увійшов до топ-21 чудес України —конкурсу, що проводився серед найвизначніших вітчизняних пам’яток. Заповідник — один із найбільших в Україні (загальна площа 3050 га). У склад “Переяслава” входять 371 пам’ятка історії та архітектури, 25 тематичних музеїв, у фондах яких зберігаються майже 166 тисяч експонатів. Деякі колекції мають світове значення, серед яких 11 церковних споруд, 16 млинів, зібрання давньої кам’яної скульптури й саркофагів епохи міді та бронзи, зібрання стародруків та колекції козацького періоду. Цікаво поглянути і на залишки поселень Трипільської культури, пам’ятки скіфського часу, зарубинецької (вперше на території Переяслав-Хмельницького району були розкопані археологічні пам'ятки, що дали назву археологічній культурі – “зарубинецька”) і черняхівської культур, могильники і кургани.

Один із найбільших — Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Він знаходиться за три кілометри від центра міста, на мальовничих берегах річок Трубежа і Попівки. Понад 6500 експонатів народної архітектури і побуту розташовані на 28 гектарах просто неба. Музей має чотири розділи: українське село, сільські промисли, колекція вітряків, пам'ятки давнини. Чимось музей нагадує Пирогово: сюди звезені з різних сіл козацькі церкви, садиби бідняка, середняка, заможного селянина-промисловця, демонструється кузня, майстерня чинбаря, шапкаря. Допитливі побачать у музеї стоянку кам’яного віку, знайдену на річці Супої, розкопаний курган епохи міді-бронзи.

На особливу увагу заслуговує музей “Український рушник”, в якому виставлено рушники Слобожанщини ХІХ—ХХ сторіч різного ткацтва (бавовна, коноплі, льон) та техніки (зокрема, полтавською гладдю, якою вишивали церковні ризи та одяг знаті). Є у Переяславі й музей українських обрядів і звичаїв, експозиція бджільництва, народно-прикладного мистецтва та музей хліба. Тому, відправляючись у “музейну” подорож, готуйтеся до тривалого занурення в історичні часи та національні особливості.

Утім, серед музеїв є й заманливі не лише для шанувальників історії. Вражає різноплановість: музей лікарських рослин знайомить із місцевим гербарієм, музей-пошта зберіг атмосферу ще XIX століття, музей сухопутного транспорту демонструє унікальну колекцію з понад півтори тисячі старовинних засобів пересування. Музей пізнання світогляду і освоєння космосу містить різноманітні прилади та макети космодромів, а мистецтво-знавців зацікавить картинна галерея українських художників і скульпторів.

http://ostriv.in.ua

Дата публікації: 04.05.2008
Прочитано: 5951 раз



Додатково на дану тему
Українські КарпатиУкраїнські Карпати
Пізнаємо Україну. Дендрологічний парк Пізнаємо Україну. Дендрологічний парк "Софіївка"
Містика древнього НіжинаМістика древнього Ніжина
Золота гораЗолота гора
Ріки України: нова альтернатива відпочинкуРіки України: нова альтернатива відпочинку
Свято пробудження ГірСвято пробудження Гір
Мандруй Україною!Мандруй Україною!
 Олеський замок Олеський замок
Цікаво про ...Цікаво про ...
Тустань — наскельне місто-фортецяТустань — наскельне місто-фортеця
[ Назад | Початок | Наверх ]
Немає коментарів. Чому б Вам не залишити свій комертар?
Ви не можете відправити коментар анонімно, будь ласка зареєструйтесь.
Останні статті
Halloween
10 ідей для ідеального Хеловіну
Подарунки на День Валентина за знаком зодіаку
Ідеї для валентинок та святкування дня свято...
Як День Святого Валентина відзначають у різни...
Де краще зустрічати Новий рік?
У чому зустрічати новий рік 2010
Тіло - це годинник
Як запобігти курортних пасток
Здорове чи дешеве: як правильно обирати дитяч...
Новини партнерів
Завантаження ...
Галерея
Картинка з галереї

Картинка з галереї

Картинка з галереї

Посміхніться

— Алло, це Одеса?
— А ви як думаєте?
— Алло, це Рабінович?
— А що?
— А ви знаєте, що в Нью-Йорку помер ваш дядько?
— І все залишилось мені?
— Ви знаєте, скільки за ним боргів?
— Послухайте, куди ви телефонуєте?!

Реклама
Опитування
Ви любите фотографуватись?

люблю
фото без мене - то не фото! :)
я люблю фотографувати
фотографія - це моя робота
ні
я собі на фото не подобаюсь
я люблю і фоткатись, і фоткати! :)



Результати
Інші опитування

Всього голосів: 366
Коментарів: 2
Головна |  Вверх
статистика  користувачів онлайн: 63 | користувачів сьогодні: 1726 | переглянуто сторінок сьогодні: 5464 | всього сторінок переглянуто: 106726909




Використання матеріалів цього сайту тільки за умови вказання прямого гіперпосилання на першоджерело та сайти, що виконали суттєві допрацювання матеріалів (переклад, доповнення довідковими даними, тощо).
Якщо першоджерело не вказано - важати першоджерелом і вказувати пряме гіперпосилання на сайт http://buket.ck.ua



© 2006-2008 студія GVM
рекламна підтримка: черкаська рекламна мережа

Генерація сторінки: 0.041 сек. і 20 запитів до бази даних за 0.035 сек.
Web site engine code is Copyright © 2006 by SLAED CMS. All rights reserved.